فا

ارمنیان تهران و شمال کشور

سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 10:12

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان: ایران همیشه پناهگاه ارمنی ها بوده است

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران در سفر به ارمنستان و دیدار با سید کاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، گفت: قرن ها است که جامعه ارامنه با صلح و صفا و آرامش کنار دیگر هموطنان خود در ایران پناهگاه امن ارمنی ها زندگی کرده اند.

«آلیک» - اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران در سفر به ارمنستان و دیدار با سید کاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، گفت: قرن ها است که جامعه ارامنه با صلح و صفا و آرامش کنار دیگر هموطنان خود در ایران پناهگاه امن ارمنی ها زندگی کرده اند.

به گزارش ایرنا، اسقف اعظم ارامنه در این دیدار که دیروز برگزار شد، اظهار کرد: ارمنستان موطن تاریخی و ایران زادگاه خود و پدران ما است که سال ها با آرامش و صلح و صفا زیسته ایم و من امروز به سفارت کشور خودم آمدم.

وی تاکید کرد: ارامنه در هر جای دنیا اعم از اروپا، آمریکا و آسیا که زندگی کنند، همواره به ایران عشق می ورزند و به دقت مسائل مختلف کشور ما را پیگیری می کنند، زیرا ایران همواره ملجاء و پناهگاه ارمنی ها در روزهای سخت بوده است.

سجادی نیز با ارزشمند خواندن فراهم شدن فرصت برگزاری این دیدار، گفت: از زمان آغاز مسئولیت به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، گسترش روابط دو کشور در حوزه های مختلف هدف گذاری شده تا ایرانیان و ارمنستانی ها از دستاوردهای افزایش مناسبات بهره مند شوند.

سفیر ایران همچنین با اشاره به چندین دیدار خود با روحانیون کلیساهای ایران از جمله در آذربایجان، اصفهان و همچنین ایروان و چند شهر دیگر ارمنستان گفت: تداوم ارتباط با روحانیون کلیساهای دو کشور به گونه ای بوده که جاثلیق گارگین دوم رهبر مذهبی ارامنه جهان شخصا با حضور در سفارت، دفتر یادبود سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را امضا کردند.

سجادی در پایان سخنان خود نیز با اعلام اینکه ایرانیان همواره صلح طلب و عاشق دوستی و محبت بوده اند، تاکید کرد: سرزمین ایران از گذشته های دور ملجاء و پناهگاه اقوام، طوایف گوناگون و پیروان مذاهب مختلف بوده است که همواره آنها را درون خود پرورش داده و پیروان مذاهب اعم از مسلمانان، مسیحیان و کلیمی ها قرن هاست که کنار هم زندگی کرده و آداب و سنن مخصوص مذهبی خود را با آزادی ادا می کنند.

در این دیدار که وارتان وارتانیان نماینده ارامنه تهران و شمال ایران در ادوار مختلف مجلس و آرمن موتافیان کنسول افتخاری استونی در تهران نیز حضور داشتند، در باره تعامل بیشتر بین دین های بزرگ اسلام و مسیحیت و همچنین لزوم همکاری با هدف شکست تلاش های کشورهای غربی که برای دور کردن جوانان از مساجد و کلیساها صورت می گیرد در قالب برنامه ریزی روحانیون اسلامی و مسیحی در چارچوب گسترش ارزش های الهی و انسانی در جوامع این ادیان گفت وگو شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։