فا

ارمنیان اصفهان و جنوب کشور

پنج شنبه, 24 دی 1394 12:35

رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان ادعای بی سی سی را تکذیب کرد

ورژ درماردیروسیان روز سه شنبه هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: شبکه بی بی سی در این گزارش، تصویری از کلیسای وانک اصفهان ارائه کرده و مدعی شده است نظام اسلامی با بی تفاوتی نسبت به حفظ و احیای اماکن تاریخی و مذهبی اقلیت های دینی، قصد دارد حضور اقلیت های دینی در ایران را کمرنگ کند.

ورژ درماردیروسیان روز سه شنبه هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: شبکه بی بی سی در این گزارش، تصویری از کلیسای وانک اصفهان ارائه کرده و مدعی شده است نظام اسلامی با بی تفاوتی نسبت به حفظ و احیای اماکن تاریخی و مذهبی اقلیت های دینی، قصد دارد حضور اقلیت های دینی در ایران را کمرنگ کند.
به گزارش ایرنا در این گفتگو وی تصریح کرد: ما به عنوان یک اقلیت دینی در ایران این ادعاها را رد می کنیم و مدعی هستیم این گزارش خلاف واقع و دور از حقیقت است.
رئیس شورای خلیفه گری ارمنیان اصفهان و جنوب کشور اضافه کرد: این ادعای بی بی سی با پخش تصاویری از کلیسای وانک اصفهان در حالی مطرح شد که کارگاه مرمت میراث فرهنگی برای ترمیم رواق جنوبی کلیسای وانک اصفهان از چند ماه پیش در این محل دائر شده است.
درماردیروسیان ادامه داد: سال گذشته نیز کتابخانه کلیسای وانک که قدمت 150 ساله دارد با اعتبارات و توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازسازی شد.
وی با بیان اینکه بسیار متاسفیم که تصاویر کلیسای وانک موضوع گزارش بی بی سی قرار گرفته است، تصریح کرد: تاکنون عملیات متعدد مرمت و بازسازی در کلیساهای جلفای اصفهان از جمله وانک انجام شده است.
رئیس شورای خلیفه گری ارمنیان اصفهان و جنوب کشور با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون کمک های مالی و معنوی بسیاری به اقلیت های مذهبی ایران برای حفظ و احیای اماکن تاریخی و مذهبی شان انجام داده است، یادآور شد: حتی کلیساهای برخی از روستاهای فریدونشهر که تنها دو خانواده ارمنی در آن زندگی می کنند نیز از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران بازسازی و ترمیم شده است.
وی با بیان اینکه بی بی سی بخاطر استفاده از تصاویر مربوط به کلیسای وانک اصفهان برای گزارش خود باید ازارمنیان ایران عذرخواهی کند، افزود: انگیزه بی بی سی از این اقدام برای ما نامشخص است.

* * *

شاه عباس در سال 1013 هجری (1604-1605 میلادی) ارمنیان را به اصفهان کوچ داد و آنها اولین کلیسای خود را یک سال بعد یعنی در سال 1014 هجری در محله جلفای اصفهان بنا کردند که این کلیسا به نام کلیسای «هاکوپ مقدس» نامیده شد.
ارمنیان جلفا بعدها کلیسای اولی خود به نام «هاکوپ مقدس» را که بسیار کوچک بود، وسعت داده و کلیسای بزرگتری به نام «آسدوادزادزین مقدس» (مریم مقدس) بنا کردند.
مهم ترین کلیسای تاریخی جلفا از دوره شاه عباس اول کلیسای مشهور به بـِدقـِهـِمْ مقدس است که در میدان جلفا و در مجاورت کلیسای آسدوادزادزین مقدس قرار دارد. این کلیسا به وسیله یکی از تجار ارمنی به نام خواجه پطرس ساخته شده و در داخل آن تزئینات نقاشی و تابلوهایی از زندگانی مسیح موجود است.
با این حال، مهمترین کلیسای مشهور تاریخی محله جلفای اصفهان از نظر معماری و نفاست تزیینات نقاشی، کلیسای «هـُوسـِپ آرِماتاتسی» است که به «کلیسای وانک» اشتهار دارد.
بنیان کلیسای وانک در محل کلیسای ساده قدیمی تری که در سال 1605 میلادی بنا شده بود، گذاشته شد.
این کلیسا را «آمِناپرگیچ» به معنی «نجات دهنده» نیز می نامند.
غیر از کلیساهای مشهور ببـِدقـِهـِمْ، وانک و مریم در جلفا چند کلیسای دیگر نیز از دوران صفویه در محله های مختلف جلفا به شرح زیر موجود است:
کلیسای هاکوپ مقدس واقع در میدان بزرگ جلفا در محوطه کلیسای مریم که در سال 1607–1606 میلادی بنا شده است.
کلیسای گئورگ مقدس واقع در خیابان حکیم نظامی، ساخته شده در سال 1611 میلادی.
کلیسای استـِپانـُس مقدس واقع در کوچه هاکوپ جان، ساخته شده در سال 1714 میلادی.
کلیسای کاتارینه مقدس (دِیر راهبان) در محله چهارسو، ساخته شده در سال 1623 میلادی.
کلیسای هـُوهاننـِس مقدس در محله چهارسو، ساخته شده در سال 1621 میلادی .
کلیسای نیکوغایوس مقدس در محله قاراگل (پاچنار)، ساخته شده در سال 1630 میلادی.
کلیسای گریگور لوساوُریچ مقدس در محله میدان کوچک جلفا، ساخته شده در سال 1633 میلادی.
کلیسای میناس مقدس در محله تبریزیها، ساخته شده در سال 1659 میلادی .
کلیسای سار گیس مقدس در محله ایروان، ساخته شده سال 1659 میلادی .
کلیسای نـِرسِس مقدس در محله سنگ تراشها، ساخته شده در سال 1666 میلادی .
کلیساهای مزبور در محله های مختلف جلفا و در کوچه هایی که هنوز مناظر قدیمی خود را حفظ کرده اند، قرار دارند.
این بناهای ارزشمند متعلق به ارمنیان اصفهان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارها با اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرداری منطقه پنج اصفهان بازسازی و مرمت شده است.
حدود هفت هزار نفر از ارمنیان کشور در استان اصفهان سکونت دارند که بیشتر آنها در شهرستان اصفهان مقیم هستند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։