فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 19 شهریور 1394 11:25

نقاشی که نخواست ستاره سینما باشد

مارکو گریگوریان به‌ خاطره چهره‌ خاصش می‌ توانست ستاره سینما شود، اما دنبال علاقه‌ اش رفت و توانست، هم یکی از پیشگامان هنر نوین ایران باشد و هم نقاشی قهوه‌ خانه‌ ای را به غرب بشناساند. پنجم شهریور ماه سالروز درگذشت اوست.

مارکو گریگوریان به‌ خاطره چهره‌ خاصش می‌ توانست ستاره سینما شود، اما دنبال علاقه‌ اش رفت و توانست، هم یکی از پیشگامان هنر نوین ایران باشد و هم نقاشی قهوه‌ خانه‌ ای را به غرب بشناساند. پنجم شهریور ماه سالروز درگذشت اوست.

ایسنا طی مقاله ای به نقش این هنرمند پس از هشت سال از درگذشت مارکو گریگوریان معروف به «گریگوری مارک» در شکوفایی آثارش پرداخته است. مردی که کارگردان‌ ها و فیلمسازان سال‌ ها دنبال چهره‌ سینمایی‌ اش بودند و توانستند پای او را به سینما باز کنند، اما خودش نخواست ستاره سینما شود و دنبال همان چیزی رفت که از کودکی وجودش را بی‌ قرار کرده بود.

مارکو گریگوریان - نقاش و هنرپیشه‌ ایرانی ارمنی - یکی از پیشگامان هنر نوین در ایران بود. او 14 آذرماه سال 1304 در روسیه و در خانواده‌ ای ارمنی متولد شد. همراه خانواده‌ اش به ایران مهاجرت کرد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، همزمان با تحصیل در کالج آمریکایی تهران، به مدرسه‌ کمال‌ الملک رفت و نقاشی را فراگرفت.

او سپس به ایتالیا سفر کرد، با آثار هنرمندان اکسپرسیونیست آشنا شد و با آموخته‌ هایش به ایران برگشت. اولین بی‌ ینال تهران را سال 1337 برگزار کرد که قدم بزرگی در زمینه‌ معرفی و نمایش هنر آن روز ایران به‌ شمار می‌ رفت و استقبال هنرمندان و علاقه‌ مندان را در پی داشت. او اوایل دهه‌ 40 به آمریکا سفر کرد و در بازگشتش به تهران، شاگردانی را تربیت کرد که امروز جزو معروف‌ ترین هنرمندان معاصر هستند و آثارشان در حراجی‌ ها با قیمت‌ های بالا به فروش می‌ رسد.

جواد مجابی در کتاب «سرآمدان هنر نو» درباره‌ی این هنرمند نوشته است: «مارکو همه کاری کرده است، زیرا نمی‌ خواست محدود به عادت‌ هایش بماند. اسمش را برعکس کرد و شد گریگوری مارک و در چند فیلم بازی کرد. البته آن قدر مشهور نشد که عالم نقاشی از فیض وجود او محروم بماند.

در اولین بی‌ ینال نقاشی و مجسمه تهران که مارکو بنیان‌ گذار و دبیر آن نمایشگاه بی‌سابقه بود، خیل مشتاقان هنر چشم‌ انداز نسبتا جامعی از هنر ایران را مشاهده کردند و به حافظه سپردند.

نقاشی مدرن ایران که از دهه‌ی اول قرن 14 خورشیدی با آثار ابوالحسن صدیقی از دل مکتب کمال‌ الملک زاده شده بود، به اهتمام مارکو در پایان دهه‌ سوم حیاتش ظهور جدی و رسمی خود را جشن گرفت.

مارکو نه‌ تنها این وظیفه‌ دشوار را برای پیشبرد هنر نوین ایران انجام داد، بلکه با همین میزان تلاش، کمر به خدمت معرفی بخش مهمی از نقاشی سنتی ما بست که تا آن زمان بی‌اهمیت و عوامانه تلقی می‌شد. او نقاشی قهوه‌ خانه را شناخت، آن را همچون هنری جدی و تأمل‌ برانگیز به ما و به غرب شناساند. رونق یافتن این هنر مردمی مدیون کوشش خستگی‌ ناپذیر اوست.

مارکو یکی از درخشان‌ ترین هنرمندان عصر ما، با آن شور دیوانه‌ وارش به زندگی کردن، حالا به دل خاک پنهان شده است. از متن خاک، از قلب تابلوهای کاهگلی‌ اش آسوده‌ خاطر و شنگول ما را می‌ نگرد که فراموش کرده‌ ایم خاک را و خاک هرگز ما را فراموش نمی‌ کند.»

«مردی در طوفان»، «شهر بزرگ»، «آخرین گذرگاه»، «طلای سفید»، «کلید»، «گرگ صحرا» و «آرامش قبل از طوفان» از جمله فیلم‌ هایی هستند که این نقاش با نام هنری «گریگوری مارک» در آن‌ها به ایفای نقش پرداخت.
خاطر نشان می شود که فرزند دختر مارکو، سابرینا گریگوریان نیز از هنرپیشه های مطرح تئاتر بود که در جوانی درگذشت.

این هنرمند پنجم شهریور ماه سال 1386 در ارمنستان از دنیا رفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։