فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 09 مهر 1394 10:25

با پیشرفت صنعت چاپ در دنیا، ایران همچنان روش سنتی خود را پیش گرفته است

پایگاه اطلاع رسانی شورای خلیفه گری اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ صنعتی که همواره در راستای توسعه علم و فرهنگ قدم برداشته و جزئی از نیاز و ضروریات جامعه محسوب می‌ شود برای چاپ و نشر کتاب یک اساس و پایه است که در ایران شناسنامه و تاریخچه‌ ای دیرینه دارد.

پایگاه اطلاع رسانی شورای خلیفه گری اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ صنعتی که همواره در راستای توسعه علم و فرهنگ قدم برداشته و جزئی از نیاز و ضروریات جامعه محسوب می‌ شود برای چاپ و نشر کتاب یک اساس و پایه است که در ایران شناسنامه و تاریخچه‌ ای دیرینه دارد. تاریخ صنعت چاپ در ایران به 5 قرن پیش از میلاد یعنی زمان هخامنش و مهرهای سلطنتی می‌ رسد که برای تایید احکام و فرمان‌ های حکومتی از آن استفاده می ‌کردند. اما تاسیس نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان باز می‌ گردد که کشیشان ارمنی در جلفای اصفهان در آن تعداد دعا و ذکرهای مسیحی را به زبان ارمنی چاپ کردند.
بر اساس مدارک موجود نخستین کتابی که در خود ایران چاپ شده زبور داوود یا ساغموس است که در سال 1638 به زبان و خط ارمنی در 572 صفحه در جلفای اصفهان و به دست کشیشان ارمنی به چاپ رسید.
بنابر عقیده برخی،صنعت نشر در ایران از دیرباز تا کنون پیشرفت چندانی نداشته و همچنان روش سنتی خود را ادامه می‌ دهد در صورتی که این صنعت در جهان درحال به روز شدن است و پیشرفت الکترونیکی داشته است.
بنا بر گفته برخی مسئولین مذاکرات هسته ‌ای و رفع تورم در پیشرفت صنعت چاپ نقش بسزایی خواهد داشت و اگر از این فرصت برای ارتقای علمی و توسعه تجهیزات در صنعت چاپ استفاده شود، حمایتی برای این صنعت و دیگر صنایع خواهد بود زیرا کمتر صنایعی را سراغ داریم که به صنعت چاپ وابسته نباشد.
این خبرکزاری در ادامه افزوده است: همه کسانی که دستی در صنعت چاپ دارند باید تلاش خود را برای همسو شدن با دانش ‌جهانی در حوزه ادبیات چاپ انجام دهند، زیرا همگام نشدن با تحولات روز دنیا در عرصه صنعت چاپ مشکلاتی را در پی دارد که در وهله اول به علم و فرهنگ همچنین اقتصاد و نشر ضربه خواهد زد. با توجه به جوهره کار و تلاش در وجود فرهنگیان این امر تحقق یافتنی است.

اخبار مرتبط

 • دغدغه‌های زنان محله جلفا
  دغدغه‌های زنان محله جلفا

  نبود زیرساخت‌های ورزشی کافی، ازدیاد رستوران و کافی شاپ‌ها، بی توجهی به زنان در محلات، کمبود پارکینگ و تجمع حیوانات موزی از مهم ترین دغدغه های زنان محله جلفا در دیدار با رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان بود.

 • چاپ کتاب در ایران ۳۸۰ ساله شد
  چاپ کتاب در ایران ۳۸۰ ساله شد

  مراسمی به مناسبت «سیصد و هشتادمین سالگرد چاپ نخستین کتاب در ایران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت و با حضور سفیر ایران برگزار می‌شود.

 • سفر دانشجویان ارمنی زبان فارسی به اصفهان
  سفر دانشجویان ارمنی زبان فارسی به اصفهان

  بدنبال توسعه تعاملات فرهنگی و علمی بین دانشگاهها ی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در سالهای اخیر، سومین گروه از دانشجویان ارمنی زبان فارسی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ارمنستان عصر روز شنبه با بدرقه جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان عازم اصفهان گردیدند.

 • به مناسبت روز صنعت چاپ؛ گذری بر حال ناخوش صنعت چاپ
  به مناسبت روز صنعت چاپ؛ گذری بر حال ناخوش صنعت چاپ

  چاپخانه کلیسای وانک در جلفای اصفهان را باید به عنوان قدیمی‌ترین چاپخانه در ایران و خاورمیانه نام برد. به این ترتیب که «خاچادور گساراتسی» خلیفه ارامنه جلفا در 1017 خورشیدی زمانی که از اختراع ماشین چاپ به وسیه گوتنبرگ در آلمان خبردار می شود بدون اینکه به تجربه او دسترسی داشته باشد با کمک همکاران خویش پس از یک سال و پنج ماه نخستین کتاب را در ایران به چاپ می رساند. این کار را باید سرآغاز تاریخ چاپ در ایران دانست.

 • نصف جهان، الگویی برای همزیستی پیروان ادیان
  نصف جهان، الگویی برای همزیستی پیروان ادیان

  پیروان ادیان مختلف در اصفهان که به نصف جهان و یا شهر گنبدهای فیروزه ای مشهور است، از قرن ها پیش تاکنون با صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی را سپری کرده اند.

 • شهردار اصفهان: اصفهان به زودی اقدام به تبادل گردشگران ارمنی با فرانسه می کند
  شهردار اصفهان: اصفهان به زودی اقدام به تبادل گردشگران ارمنی با فرانسه می کند

  شهردار اصفهان گفت: طی تفاهمنامه بین شهردار منطقه ۵ و شهرداری آی سی در فرانسه زمینه برای بازدید ارامنه این شهر از جلفای اصفهان فراهم می آید و اقدام به تبادل گردشگر ارامنه می کنیم.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։