فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 09 مهر 1394 10:25

با پیشرفت صنعت چاپ در دنیا، ایران همچنان روش سنتی خود را پیش گرفته است

پایگاه اطلاع رسانی شورای خلیفه گری اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ صنعتی که همواره در راستای توسعه علم و فرهنگ قدم برداشته و جزئی از نیاز و ضروریات جامعه محسوب می‌ شود برای چاپ و نشر کتاب یک اساس و پایه است که در ایران شناسنامه و تاریخچه‌ ای دیرینه دارد.

پایگاه اطلاع رسانی شورای خلیفه گری اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ صنعتی که همواره در راستای توسعه علم و فرهنگ قدم برداشته و جزئی از نیاز و ضروریات جامعه محسوب می‌ شود برای چاپ و نشر کتاب یک اساس و پایه است که در ایران شناسنامه و تاریخچه‌ ای دیرینه دارد. تاریخ صنعت چاپ در ایران به 5 قرن پیش از میلاد یعنی زمان هخامنش و مهرهای سلطنتی می‌ رسد که برای تایید احکام و فرمان‌ های حکومتی از آن استفاده می ‌کردند. اما تاسیس نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان باز می‌ گردد که کشیشان ارمنی در جلفای اصفهان در آن تعداد دعا و ذکرهای مسیحی را به زبان ارمنی چاپ کردند.
بر اساس مدارک موجود نخستین کتابی که در خود ایران چاپ شده زبور داوود یا ساغموس است که در سال 1638 به زبان و خط ارمنی در 572 صفحه در جلفای اصفهان و به دست کشیشان ارمنی به چاپ رسید.
بنابر عقیده برخی،صنعت نشر در ایران از دیرباز تا کنون پیشرفت چندانی نداشته و همچنان روش سنتی خود را ادامه می‌ دهد در صورتی که این صنعت در جهان درحال به روز شدن است و پیشرفت الکترونیکی داشته است.
بنا بر گفته برخی مسئولین مذاکرات هسته ‌ای و رفع تورم در پیشرفت صنعت چاپ نقش بسزایی خواهد داشت و اگر از این فرصت برای ارتقای علمی و توسعه تجهیزات در صنعت چاپ استفاده شود، حمایتی برای این صنعت و دیگر صنایع خواهد بود زیرا کمتر صنایعی را سراغ داریم که به صنعت چاپ وابسته نباشد.
این خبرکزاری در ادامه افزوده است: همه کسانی که دستی در صنعت چاپ دارند باید تلاش خود را برای همسو شدن با دانش ‌جهانی در حوزه ادبیات چاپ انجام دهند، زیرا همگام نشدن با تحولات روز دنیا در عرصه صنعت چاپ مشکلاتی را در پی دارد که در وهله اول به علم و فرهنگ همچنین اقتصاد و نشر ضربه خواهد زد. با توجه به جوهره کار و تلاش در وجود فرهنگیان این امر تحقق یافتنی است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։