فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 29 بهمن 1394 10:45

مراسم یادبود زاون قوکاسیان در اصفهان

این مراسم با حضور جمعی از اعضای خانواده، شاگردان و دوستداران وی از ساعت 15 در محل قبرستان ارامنه اصفهان برگزار می شود. زاون قوکاسیان در سال ۱۳۲۹ در اصفهان به دنیا آمد. وی فارغ‌ التحصیل رشته شیمی از دانشگاه اصفهان بود.

این مراسم با حضور جمعی از اعضای خانواده، شاگردان و دوستداران وی از ساعت ۱۵ روز ۳۰ بهمن ماه در محل قبرستان ارامنه اصفهان برگزار می شود. زاون قوکاسیان در سال ۱۳۲۹ در اصفهان به دنیا آمد. وی فارغ‌ التحصیل رشته شیمی از دانشگاه اصفهان بود.

سینمادوستی مادرش سبب شد که او نیز به سینما علاقمند شود. حضور در سر صحنه فیلم چشمه به کارگردانی آربی آوانسیان که در اصفهان فیلمبرداری می‌ شد تأثیر عمیقی در او گذاشت. وی سال ۱۳۵۰ فیلمسازی آماتوری را با فیلم‌ های ۸ م. م. در سینمای آزاد آغاز کرد و مدتی سرپرست سینمای آزاد اصفهان بود.

وی به عنوان مدرس در دانشگاه‌ های سوره تهران و سپهر اصفهان مشغول به تدریس سینما بود. از فعالیت‌ های او می‌ توان به نشر کتاب‌ های سینمایی اشاره کرد. اولین کتاب وی در حوزه سینما در سال ۱۳۵۰ منتشر شد که درباره فیلم "چشمه" ساخته آربی آوانسیان بود. نوشتن کتابی درباره یک فیلم تا آن زمان در سینمای ایران سابقه نداشت.

قوکاسیان در چند دوره از جشنواره‌ های سینمایی در ایران، اتریش و ارمنستان جزو هیئت داوران بود. او همچنین مسئولیت دبیر هنری جشنواره فیلم کوتاه فیلم حسنات را نیز بر عهده داشت.

نکوداشت «زاون قوکاسیان» در دومین جشن کتاب سال سینمای ایران در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ برگزار شد.

زاون قوکاسیان به دلیل عوارض ناشی از سرطان معده به مدت چهار ماه در بیمارستانی در وین تحت درمان بود و اوایل بهمن ماه ۱۳۹۳ به ایران بازگشت، و سرانجام ظهر اول اسفند ماه ۱۳۹۳ در سن ۶۴ سالگی در منزلش در شهر اصفهان درگذشت. مراسم تشییع جنازه او در روز ۴ اسفند ۱۳۹۳ برگزار و پیکرش در قبرستان مسیحیان اصفهان به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։