فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 14 فروردين 1396 14:56

آماده شدن طرح بازسازی و مرمت مسجد شهر شوشی قره باغ

مراحل اولیه طرح مرمت و بازسازی مسجد علیای شهر شوشی توسط کارشناس ایرانی و با سفارش وزارت اقتصاد قره باغ به اتمام رسید.

«آلیک» - مراحل اولیه طرح مرمت و بازسازی مسجد علیای شهر شوشی توسط کارشناس ایرانی و با سفارش وزارت اقتصاد قره باغ به اتمام رسید.

به گزارش وزارت اقتصاد قره باغ، سند اتمام و تکمیل پروژه مرمت و بازسازی مسجد علیای شهر شوشی توسط وزارت اقتصاد و شرکت ایرانی طرف قرارداد امضاء و کلیه اسناد مربوط به این طرح به این وزارتخانه تحویل شده است.

سرگئی شاهوردیان معاون وزیر اقتصاد قره باغ در این خصوص اظهار داشت: "مرمت مسجد علیای شهر شوشی از اهمیت ویژه ای در راستای حفاظت از میراث فرهنگی آرتساخ (قره باغ) برخوردار است، زیرا هر بنای تاریخی واقع در مرزهای قره باغ صرفنظر از تعلق دینی و فرهنگی آن از سرمایه های تاریخی ملت آرتساخ (قره باغ) محسوب می شود."

به گفته کارشناسان قره باغ، مراحل بازسازی و مرمت این مسجد ایرانی مطابق با استانداردهای شناخته شده برای بناهای تاریخی اجرا و تکمیل شده اند.

سرگئی شاهوردیان همچنین تاکید کرد با توجه به تعلق مسجد علیای شهر شوشی به فرهنگ و تاریخ ایرانی انتخاب شرکت ایرانی برای بازسازی و مرمت آن تصادفی نبوده است.

طرح بازسازی مسجد علیای شهر شوشی توسط "بنیاد احیای میراث تاریخی شرقی" ارمنستان و با همکاری دولت قره باغ انجام گرفته است. 

دولت قره باغ در حالی اقدام به مرمت و بازسازی مسجد علیای شهر شوشی کرده است که دولت جمهوری آذربایجان از هیچ اقدامی در راستای نابودی و محو آثار و بناهای تاریخی ارامنه دریغ نکرده و در آخرین مورد نیز چند سال پیش نیروهای نظامی این کشور در عرض چند ساعت آرامگاه تاریخی ارامنه در جلفای قدیم و سنگ صلیب های تاریخی و چند صد ساله آن را تخریب و بقایای آن را به رود ارس ریختند.  

اخبار مرتبط

 • کارن خانلری در گفتگو با نوآوران: فرهنگ مردم آرتساخ با باکو متفاوت است
  کارن خانلری در گفتگو با نوآوران: فرهنگ مردم آرتساخ با باکو متفاوت است

  جمهوری آرتساخ یا قره‌باغ از کشورهای مستقل با فرهنگی منحصر به فرد در جنوب قفقاز است، این کشور حدود 30 کلیومتر با ایران مرز مشترک دارد، دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری خاصی است، اما آنچه بر جذابیت این منطقه اضافه می‌کند، فرهنگ باستانی مردم ارامنه ساکن است.

 • ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی در گفت‌وگو با «شرق»: از عقد قرارداد صلح‌ بسیار دور شده‌ایم
  ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی در گفت‌وگو با «شرق»: از عقد قرارداد صلح‌ بسیار دور شده‌ایم

  ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری قره‌باغ کوهستانی: در مجموع ما نسبت به ایران رویکرد مثبتی داریم. ما سیاست ایران در قبال مناقشه قره‌باغ را ارج می‌نهیم؛ چون این یک سیاست متعادل است و عمدتا سیاست بی‌طرفانه را در پیش گرفته است. ما به یاد داریم که در نیمه نخست سال ١٩٩٢، ایران به‌عنوان کشور میانجی در این مناقشه شرکت داشت و این امر نشانگر این است که ایران تمایل دارد که در این منطقه صلح برقرار باشد. در سال‌های اخیر همیشه شنیده‌ایم که تهران تمایل دارد نقش میانجی را ایفا کند. این نکته مهمی است؛ ایران با هر دو کشور درگیر مناقشه، مرز مشترک دارد.

 • ماموریت دیپلماتیک لاوروف به باکو و ایروان
  ماموریت دیپلماتیک لاوروف به باکو و ایروان

  سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه قرار است با همتایان خود در ارمنستان و آدربایجان دیدار و گفت‌وگو کند. همین چند روز قبل نیز مسئله قره باغ، موضوع مذاکرات روسای جمهوری روسیه و ارمنستان در مسکو بود. علاوه بر این، وزرای امور خارجه ارمنستان و آذربایجان با روسای مشترک گروه مینسک در حل و فصل مناقشه قره باغ در مسکو دیدار کرده اند. حال باید دید چه پیشنهاداتی در زمینه حل و فصل مشکلات بین این دو کشور در منطقه قفقاز، روی میز مذاکره قرار خواهد داشت.

 • استقبال دبیر کل سازمان ملل متحد از مذاکرات سرکیسیان  وعلی اف
  استقبال دبیر کل سازمان ملل متحد از مذاکرات سرکیسیان  وعلی اف

  آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از دیدار و مذاکره روز گذشته الهام علی اف و سرژ سرکیسیان روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای بررسی راهکارهای حل مناقشه قره باغ، استقبال کرد.

 • دیدار روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با موضوع قره باغ
  دیدار روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با موضوع قره باغ

  مذاکرات الهام علی اف و سرژ سرکیسیان برای حل مناقشه قره باغ در ابتدا با حضور وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان و روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل این مناقشه برگزار شد و سپس روسای جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مذاکرات رو در رو پرداختند.

 • دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شانزدهم اکتبر
  دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شانزدهم اکتبر

  زمان دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان شانزدهم اکتبر (بیست و چهارم مهرماه) در ژنو اعلام شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։