فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396 10:20

شوق زبان فارسی در دوین پایتخت کهن ارمنستان

سیدکاظم سجادی ابراز امیدواری کرد که زبان آموزان در سال های آینده در مناصب و پست های اجرایی و مدیریتی ارمنستان مشاغل سرنوشت سازی را برعهده گرفته و برای ارتقا و توسعه روابط دو کشور تصمیم های تاثیرگذاری بگیرند.

«آلیک» - روستای «دوین» نزدیک شهر «آرتاشات» در استان آرارات ارمنستان در منطقه ای که زمان حکومت ایرانیان (650–428) و اعراب (884–650) پایتخت این کشور بوده است با ساکنانی یادگار از مهاجران ایرانی به مرکزی برای یادگیری زبان فارسی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، روستای دوین که بین سال های 1800 تا 1835 ساخته شده است، اکنون با بیش از سه هزار نفر جمعیت یک مرکز ویژه زبان آموزی فارسی دارد تا این زبان و فرهنگ پارسی که وجود آن به سده ها پیش باز می کردد، همچنان پایدار بماند.

با توجه به اهمیت فعالیت این مدرسه برای گسترش زبان فارسی، سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ارمنستان و شماری از کارکنان سفارت و نهادهای ایرانی با حضور در دوین از مرکز آموزش زبان فارسی روستا بازدید و با دانش آموزان دیدار کردند که در این مراسم تنی چند از اعضای انجمن حافظ ارمنستان، وارتان وارتانیان نماینده پیشین ارامنه تهران در چند دوره مجلس شورای اسلامی و بخشدار منطقه حضور داشتند.

ژرژ ابراهیمی مسئول این مرکز که در یک سال گذشته 30 نفر در آن زبان فارسی فراگرفتند، در سخنان خود گفت: شمار زیادی از ساکنان روستای دوین را بازماندگان مهاجران ایرانی تشکیل می دهند که از گذشته های دور به روستا مهاجرت کرده اند و علاقه وافری دارند فرزندان آنها زبان فارسی فرا گیرند.

وی در ادامه، ضمن ارزشمند خواندن حمایت های سفیر ایران از شکل گیری مرکز آموزش زبان فارسی در این روستا و تجهیز با منابع علمی و آموزشی در کنار تشکیل و توسعه انجمن حافظ در ایروان، سفر دانش آموختگان فارسی به ایران را بسیار مهم خواند و افزود: برگزاری این برنامه ها، آثار منفی تبلیغات رسانه های غربی در مورد ایران را از بین برده و دانش آموختگان ارمنی، برداشت های خوب و هدفمندی را از سطح بالای علمی، تجارب ایرانیان در زمینه علم آموزی، پیشرفت های فناوری و میهمان نوازی ایران به ارمغان می آورند.

سجادی سفیر ایران نیز با اشاره به ارتقای شرایط آموزش زبان فارسی در این روستا نسبت به شرایط چند سال پیش، گفت: اقدام های صورت گرفته بسیار کار آمد بوده و باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که زبان آموزان در سال های آینده در مناصب و پست های اجرایی و مدیریتی ارمنستان مشاغل سرنوشت سازی را برعهده گرفته و برای ارتقا و توسعه روابط دو کشور تصمیم های تاثیرگذاری بگیرند.

سجادی در ادامه یادگیری زبان فارسی و فراگیری اطلاعات صحیح در مورد ایران و اینکه جمهوری اسلامی دوست مردم ارمنستان است را وظیفه این دانش آموختگان دانست.

وی همچنین بر محبوبیت ارامنه نزد ایرانیان و نقش آفرینی آنها در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد و وارتان وارتانیان نماینده چندین دوره ارامنه در مجلس شورای اسلامی را یکی از فعالان جامعه ارمنی ها در ایران معرفی کرد.

وارتانیان نیز در سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانش آموزان و دانش آموختگان زبان فارسی از نقش ایران در پاسداشت میراث فرهنگی ارامنه بویژه حفاظت از ابنیه تاریخی و کلیساها تجلیل کرد و این کار را مصداق بارز نوعدوستی، اهمیت دادن به انسانیت، عمل به آموزه های الهی، انسانی و همچنین فرهنگ و ادب کهن ایران از جمله سروده سعدی بر سر در سازمان ملل خواند که انسان ها را به دوستی فراخوانده است.

نماینده پیشین ارامنه در مجلس همچنین اظهار کرد: هر چند رود ارس ملت های ایران و ارمنستان را از یکدیگر جدا کرده است، اما مردم و مسئولان دو کشور همواره یار و همکار روزهای سخت بوده اند.

وارتانیان در پایان سخنان خود نیز از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم ارمنستان در سال های آغاز استقلال این کشور پس از فروپاشی سال 1991 شوروی قدردانی کرد.

در بخشی از این مراسم هم دانش آموزان و دانش آموختگان مرکز و انجمن حافظ، برنامه های مختلفی را از جمله تئاتر، سرودخوانی، دکلمه و نمایش های فارسی و ارمنی اجرا کردند.

سجادی سفیر ایران نیز باقدردانی از زحمات و تلاش‌های مسولان دوین در گسترش زبان فارسی، در چارچوب همکاری ها با هدف گسترش این فعالیت ها برای کمک به منظور تامین بخشی از هزینه های سفر دانش آموختگان این مرکز به ایران اعلام آمادگی کرد.

در پایان مراسم نیز حدود 100 نفر حاضر در مراسم پای سفره ایرانی نشستند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։