فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 07 شهریور 1396 12:08

سفیر ارمنستان در ایران: ادبیات نمایشی ایران و ارمنستان از نظر موضوعی باهم نزدیکند

آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران، شامگاه یکشنبه پنجم شهریور ماه ۹۶ با حضور در تالار قشقایی تئاتر شهر، از تئاتر آرسن دیدن کرد.

«آلیک» - آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران، شامگاه یکشنبه پنجم شهریور ۹۶ با حضور در تالار قشقایی تئاتر شهر از تئاتر آرسن نوشته کارینه خودیکیان، برگردان آندرانیک خچومیان به کارگردانی بهزاد صدیقی دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، آرتاشس  تومانیان سفیر ارمنستان در ایران با هیئت همراه خود به دعوت از این گروه تئاتری از هفدهمین اجرای تئاتر آرسن با بازنویسی و ‌کارگردانی بهزاد صدیقی در تالار قشقایی تئاتر شهر دیدن کرد.

آرتاشس تومانیان پس از پایان اجرای آرسن، با حضور در پشت صحنه این تئاتر به کارگردان، بازیگران و عوامل اجرایی تئاتر آرسن خسته نباشید گفت و از آنان تقدیر و تشکر کرد که متنی از نمایشنامه‌نویس معاصر ارمنی را به صحنه بردند.‌

وی در ادامه دیدار و‌گفت و گو با عوامل تئاتر آرسن گفت: اجرای تئاتر آرسن به کارگردانی بهزاد صدیقی مرا مشعوف کرد این اجرا، بازی‌های عالی و کارگردانی سنجیده و‌ محکمی داشت که تماشاگران نیز به خوبی با آن ارتباط برقرار کردند. بی‌تردید یکی از بهترین اجراهایی بود که در طول سال‌های اخیر از نمایشنامه ارمنی توسط یک کارگردان ایرانی دیدم

وی در پایان این دیدار صمیمانه با گروه تئاتر سپنتا  ابراز امیدواری کرد به زودی شرایط اجرای این اثر در ارمنستان فراهم شود و سایر هموطنان ارمنی هم این تئاتر را در شهر ایروان تماشا کنند.

در این دیدار، بهزاد صدیقی، کارگردان تئاتر آرسن و سر پرست گروه سپنتا از حضور سفیر ارمنستان و هیئت همراه ایشان در اجرای هفدهمین شب این تئاتر سپاسگزاری کرد و یادآور شد: به سبب وجوه مشترک فرهنگی و اجتماعی دو ‌کشور ایران و‌ ارمنستان، برخی از آثار ادبیات نمایشی دو کشور به لحاظ موضوعی به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و مخاطبان هر دو فرهنگ به خوبی با این نوع از آثار ارتباط لازم را برقرار می‌کنند.

صدیقی در پاسخ به این پرسش سفیر ارمنستان که چگونه کارینه خودیکیان را می‌شناسند و اثری از او‌ را انتخاب کرده است گفت: متن توسط مترجم، آندرانیک خچومیان به من معرفی شد و من هم از طریق ارتباطات فرهنگی با نمایشنامه‌نویسان ارمنستان و نیز از نزدیک با نویسنده این اثر آشنا شدم. به هر حال در اجرای این اثر، نقش و حضور آندرانیک خچومیان را به عنوان مترجم این اثر نمی‌توان نادیده انگاشت هر چند در اجرای این متن بازنویسی هم انجام دادم و در طول تمرینات هم دچار تغییراتی شد اما شاکله متن و‌ داستان آن تغییر نکرد.

بر اساس این گزارش سفیر ارمنستان در تهران پیش از اجرا ی تئاتر آرسن، دقایقی نیز با پیمان شریعتی، مدیر تئاتر شهر، دیدار و گفت و‌گوی کوتاهی داشت. شریعتی در این دیدار کوتاه به سفیر ارمنستان یادآورشد: تئاتر آرسن نخستین نمایشنامه از یک نمایشنامه‌نویس ارمنی است که در مجموعه تئاتر شهر به همت آقای بهزاد صدیقی و گروهش به اجرای عمومی درآمده است. امیدواریم که دیگر آثار ادبیات نمایشی ارمنستان هم در ایران اجراشود.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه این نمایشنامه ارمنی اجرای خوبی داشته است. نزدیکی مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و ارمنستان که همسایه یکدیگر  هستند، روابط فرهنگی هنری خوبی را ایجاد کرده است.

گروه تئاتر سپنتا در هفدهمین شب اجرای تئاتر آرسن علاوه بر میزبانی سفیر ارمنستان در ایران و هیئت همراه ایشان، میزبان مهمانان فرهیخته‌ای همچون محمد متوسلانی، میکاییل شهرستانی، حسین سناپور، بیژن صمصامی، آندرانیک سیمونیان، رویا اسدی، حمید گلی، شاهپری خورشید فر، رضا چوبینه، هاسمیک کاراپتیان، رحیم رشیدی تبار، مریم منصوری، علی رضا قانونی و... بود.

اجرای تئاتر آرسن نوشته کارینه خودیکیان، برگردان آندرانیک خچومیان، بازنویسی و کارگردانی بهزاد صدیقی با بازی مائده طهماسبی، آیلار نوشهری و با حضور تصویری فرهاد آئیش در هفتم شهریور ماه ۹۶ در تالار قشقایی تئاتر شهر پایان می‌یابد.

علاقه‌مندان برای خرید بلیت این تئاتر می‌توانند به سایت ایران نمایش یا گیشه تئاتر شهر مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

 • سفیر ارمنستان در ایران: خراسان رضوی زمینه های بسیار برای همکاری مشترک با ارمنستان دارد
  سفیر ارمنستان در ایران: خراسان رضوی زمینه های بسیار برای همکاری مشترک با ارمنستان دارد

  آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران گفت: استان خراسان رضوی دارای زمینه های بسیار به ویژه در حوزه اقتصادی و علمی برای همکاری مشترک با کشور ارمنستان است.

 • ارمنستان دنبال فراهم کردن کسب و کار مشترک با ایران
  ارمنستان دنبال فراهم کردن کسب و کار مشترک با ایران

  آراتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان گفت: امسال بیش ازصد هیات از استان های مختلف ایران به ارمنستان سفر کردند و ما در این سفرها به دنبال فراهم کردن کسب و کار و تولید مشترک هستیم.

 • صنایع غذایی و گردشگری زمینه های همکاری ارمنستان و خراسان رضوی
  صنایع غذایی و گردشگری زمینه های همکاری ارمنستان و خراسان رضوی

  آرتاشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران گفت: صنایع غذایی، گردشگری، انرژی های برگشت پذیر و نیز صنعت طلا و جواهر زمینه هایی هستند که کشور متبوعم می تواند در آنها با خراسان رضوی فعالیت کند.

 • ایران و ارمنستان در مورد رفع مشکلات بازرگانی و گمرکی گفت وگو کردند
  ایران و ارمنستان در مورد رفع مشکلات بازرگانی و گمرکی گفت وگو کردند

  سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ایروان با وارتان هاروتونیان رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان دیدار و در خصوص همکاری های دو کشور در زمینه های اقتصادی، بازرگانی، گمرگی و مالیاتی و رفع مشکلات در این عرصه ها گفت وگو کردند.

 • امضای قرارداد همکاری‌های خبری ایرنا و آرمن پرس
  امضای قرارداد همکاری‌های خبری ایرنا و آرمن پرس

  آرام آنانیان مدیرعامل خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان به همراه آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران روز گذشته ضمن بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با محمد خدادی مدیرعامل این خبرگزاری دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار همچنین مدیران عامل این دو خبرگزاری قرارداد همکاری‌های خبری فی مابین امضا کردند.

 • در دیدار مونسان با وزیر فرهنگ ارمنستان مطرح شد؛ ایران مقصد اول گردشگری مردم ارمنستان شود
  در دیدار مونسان با وزیر فرهنگ ارمنستان مطرح شد؛ ایران مقصد اول گردشگری مردم ارمنستان شود

  آرمن امیریان وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان، با اشاره به معرفی شهر گوریس ارمنستان به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای مشترک‌المنافع در سال ۲۰۱۸ گفت: «از کشورهایمشترک‌المنافع گروه‌های زیادی برای اجرای برنامه به ارمنستان خواهند آمد، از ایران نیز دعوت می‌کنیم که به‌عنوان مهمان افتخاری در این برنامه‌های فرهنگی شرکت کند. همچنین می‌توان نمایشگاهی از آثار صنایع‌دستی ایرانی برای نمایش و فروش در این برنامه‌های فرهنگی ترتیب داد. این فرصت خوبی است تا هزاران نفری که از کشورهای مشترک‌المنافع برای شرکت در این رویداد فرهنگی به گوریس می‌ایند با صنایع‌دستی ایرانی آشنا شوند».

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։