فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 10 مهر 1396 13:04

فیلم «یه وا» نماینده سینمای ارمنستان در نودمین دوره اسکار‎ شد / ناگفته‌هایی از محصول مشترک ارمنستان و ایران در اسکار

فیلم «یه وا» به کارگردانی آناهید آباد به عنوان نماینده سینمای ارمنستان برای رقابت در نودمین دوره جوایز اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب شد.

«آلیک» - فیلم «یه وا» به کارگردانی آناهید آباد به عنوان نماینده سینمای ارمنستان برای رقابت در نودمین دوره جوایز اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، هیأت معرفی فیلم ارمنستانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) فیلم «یه وا» ساخته آناهید آباد را برای رقابت در رشته اسکار بخش فیلم غیر انگلیسی زبان معرفی کرد.

این فیلم ارمنی‌زبان به تهیه کنندگی تقی علیقلی‌زاده با مشارکت مرکز سینمایی ارمنستان و بنیاد سینمایی فارابی ایران تولید شده و نارینه گریگوریان، شانت هوانیسیان، مارجان آودیسیان، روزی آودیسوا، سرگی توماسیان، ورژ کاسونی، تیگران داوتیان، نانور پطروسیان، النا آدامیان، مارات داوتیان و ... در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

فیلم «یه وا» در باره مادری است که سعی می‌کند گذشته پرفراز و نشیب را به فراموشی بسپارد. یه وا همراه با دختر خردسالش از ایروان فرار کرده، به نقطه دوردستی پناه می‌برد، اما مسائل ناتمام گذشته او را رها نمی‌کند.

گفتنی است، این فیلم به پخش‌کنندگی بنیاد سینمایی فارابی، پس از نمایش در بازارهای فیلم "فجر" و "کن"، در نخستین حضور بین‌المللی در جشنواره جهانی فیلم "مونترال" به روی پرده رفت و در روزهای آینده در جشنواره فیلم معتبر "میل ولی" شرکت خواهد کرد.

فیلم «یه وا» نماینده سینمای ارمنستان در رقابت جوایز سینمای آسیا و اقیانوسیه نیز هست.

 

ناگفته‌هایی از محصول مشترک ارمنستان و ایران در اسکار

کارگردان فیلم «یه وا» گفت: انتخاب این فیلم برای اسکار به عنوان محصول مشترک ارمنستان و ایران اتفاقی خوشحال‌کننده است و باید تلاش مضاعفی برای نمایش و معرفی آن صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، آناهید آباد در گفت‌وگویی با ایسنا درباره انتخاب فیلم «یه وا» به عنوان نماینده ارمنستان در اسکار بیان کرد: از این اتفاق بسیار خشنودم، چون «یه‌وا» محصول مشترک ارمنستان و ایران است و من با توجه به تابعیت و خاستگاه‌های دوگانه‌ای که دارم، ریشه‌هایم را در دو فرهنگ ارمنی و ایرانی می‌یابم که خیلی دوست‌شان دارم.

او درباره تاثیر این دو فرهنگ در فیلم و اینکه آیا قابل مشاهده است؟ گفت: به هر حال من سینما را طی سال‌های طولانی دستیاری و برنامه‌ریزی، نزد فیلمسازان بزرگ ایران یاد گرفته‌ام، اما این فیلم به واسطه داستان و محل وقوع آن و تمام شخصیت‌هایی که در مقابل دوربین هستند، به شکل مستقیم از فرهنگ و تاریخ ارمنستان سخن می‌گوید. کل فیلم، با بازیگران ارمنی و به زبان ارمنی در کشور ارمنستان ساخته شده است و برخی از منتقدانی که فیلم را دیده‌اند، به تاثیر تصاویری بر آمده از نقاشی‌ها و فیلم‌های ارمنی هم اشاره کرده‌اند.

آباد درباره روند تولید فیلم «یه‌ وا» نیز اظهار کرد: فیلمنامه با تمام جزئیاتی که در نظر داشتم، آماده بود و مرکز ملی فیلم ارمنستان و بنیاد سینمایی فارابی به من و آقای تقی علیقلی‌زاده اطمینان کردند که نخستین فیلم سینمایی‌م جلوی دوربین برود. با توجه به این نکته که سینمای ایران در کل منطقه نقشی پیش برنده دارد، هر دو طرف تمایل به همکاری داشتند و فکر می‌کنم این همکاری به رشد سینما در ارمنستان هم کمک شایان توجهی می‌کند. به هر حال، بسیاری از نیروهای جوان ارمنستانی هم در این تجربه شریک شدند و کار کردند. آقای علیرضا تابش، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی‌، در نمایش افتتاحیه فیلم در ایروان به نکاتی مهم اشاره کردند که قابل توجه بود از جمله به ضرورت همکاری‌های سینمایی ایران و کشورهای منطقه و همین طور رابطه ایرانیان و ارامنه که ریشه‌های دیرینه و عمیق فرهنگی دارد.

این کارگردان درباره روند انتخاب فیلمش در اسکار توضیح داد: مثل همه جای دنیا، کمیته‌ای در ارمنستان هست که مسئولیت انتخاب و معرفی فیلم به اسکار را به عهده دارد. برنامه اکران در ایروان در مهلت مقرر انجام شد، درخواستی از سوی پخش‌کننده برای بررسی دقیق فیلم به کمیته ارسال شد و در نهایت، این اعضای کمیته بودند که در خصوص فیلم‌های قابل بررسی بحث کردند و فیلم «یه وا» را با توجه به مقررات فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی انتخاب کردند.

آباد در پایان در پاسخ به اینکه وضعیت فیلم را در اسکار چگونه می‌بینید هم گفت: به همت دوستان در معاونت امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی که پخش جهانی فیلم را به عهده دارند، «یه وا» در بازارهای بین‌المللی فیلم فجر و کن نمایش داده شد. نخستین نمایش جشنواره‌ای فیلم در جشنواره جهانی مونترال که یکی از رویدادهای سینمایی رده "الف" است برنامه‌ریزی شد و در چند روز آینده هم «یه وا» در نخستین نمایش در آمریکا در جشنواره فیلم "میل ولی" روی پرده می‌رود. از طرف دیگر، «یه وا» به عنوان محصولی مشترک از سینمای ارمنستان و ایران در بخش مسابقه جوایز سینمای آسیا – پاسیفیک حضور دارد و فکر می‌کنم تا به اینجای کار فیلم نسبتاً خوب معرفی شده است. طبعاً برای اسکار با کمک دوستان و همکاران امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و همین طور همکاری دوستان ارمنستانی در آمریکا باید تلاش‌های مضاعفی برای نمایش و معرفی فیلم صورت پذیرد.

اخبار مرتبط

 • یه وا» در برنامه ویژه مرکز فیلم رافائل»
  یه وا» در برنامه ویژه مرکز فیلم رافائل»

  به گزارش  دیشب خبرگزاری فارس، مرکز فیلم رافائل در شهر میل ولی که برنامه ویژه «جهت ملاحظه شما» را از تاریخ 15 تا 21 دی ماه به نمایش منتخبی از فیلم‌های معرفی شده به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی برای رقابت در رشته اسکار بهترین فیلم خارجی زبان اختصاص داده است، فیلم «یه وا» به کارگردانی آناهید آباد و تهیه کنندگی تقی علیقلی زاده را به نمایش خواهد گذاشت

 • «یه وا» در پالم اسپرینگز
  «یه وا» در پالم اسپرینگز

  بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم پالم اسپرینگز در بخش ویژه فصل جوایز میزبان «یه وا» خواهد بود.

 • حذف آثار میشائیل هانکه، آنجلینا جولی، نرگس آبیار و آناهید آباد از اسکار ۲۰۱۸
  حذف آثار میشائیل هانکه، آنجلینا جولی، نرگس آبیار و آناهید آباد از اسکار ۲۰۱۸

  ۵ نامزد نهایی نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۲۳ ژاویه ۲۰۱۸ (سوم بهمن) اعلام خواهند شد و مراسم اعطای جوایز این رویداد مهم سینمایی نیز روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) برگزار خواهد شد.

 • «یه وا» در جشنواره تفلیس
  «یه وا» در جشنواره تفلیس

  فیلم «یه وا» در هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم تفلیس به روی پرده می‌رود.

 • جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»
  جایزه جشنواره فیلم انار برای «یه وا»

  جایزه اثر برگزیده تماشاگران دوازدهمین جشنواره فیلم انار، به فیلم سینمایی «یه وا» اهدا شد.

 • «یه وا» در جشنواره فیلم انار
  «یه وا» در جشنواره فیلم انار

  فیلم «یه وا» نخستین ساخته آناهید آباد در دوازدهمین جشنواره فیلم «انار» به عنوان فیلم اختتامیه این رویداد سینمایی در تورنتو (کانادا) به روی پرده می‌رود.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։