فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 16 آبان 1396 12:28

مدیرکل موزه‌های کشور: برگزاری نمایشگاه ایران - ارمنستان نشانه استاندارد موزه ملی و امنیت کشور است / آمادگی ایران برای برگزاری نمایشگاه آثار باستانی در ارمنستان

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌های کشور گفت: برگزاری نمایشگاه مشترک ایران ارمنستان پیام امنیت ایران، استاندارد موزه ملی کشور، درک فرهنگی جامعه ایران را به جهانیان می‌دهد.

«آلیک» - مدیرکل موزه‌های کشور گفت: برگزاری نمایشگاه مشترک ایران ارمنستان پیام امنیت ایران، استاندارد موزه ملی کشور، درک فرهنگی جامعه ایران را به جهانیان می‌دهد.

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های کشور و اموال منقول تاریخی در راستای برگزاری نمایشگاه مشترک آثار باستانی ایران ـ ارمنستان در موزه ملی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ایران ـ ارمنستان از 5 جنبه دارای اهمیت است؛ یک جنبه آن از نظر موزه‌شناسی است. زمانی که یک کشور آثار خود را به کشور دیگری به امانت می‌دهد، چند موضوع روشن می‌شود.

کارگر در این خصوص ادامه داد: با این عمل در واقع آن کشور می‌پذیرد که نظام موزه‌داری کشور مقابل دارای استانداردهای لازم است، به علاوه، آن کشور درمی‌یابد که در کشور مقابل، امنیت بوده و آن جامعه می‌تواند پیام‌های فرهنگی نمایشگاه را دریافته و با آن ارتباط برقرار کند.

وی افزود: اهمیت دیگر این نمایشگاه این است که جامعه و مدیران کلان کشور ما دریافته‌اند که ایجاد ثبات پایدار در کشور تنها از مسیر سیاسی محقق نمی‌شود، بلکه باید زمینه‌های شناخت مردم مختلف را از فرهنگ و تمدن خود ایجاد کنیم.

مدیرکل موزه‌های کشور تصریح کرد: در یک کلام اگر ملت‌ها با هم ارتباط برقرار نکنند، به تبع آن، یک پروتکل یا قرارداد سیاسی نیز تحقق پیدا نمی‌کند.

کارگر با اشاره به تأثیر این نمایشگاه در اشاعه چهره فرهنگی ایران در میان دیگر ملت‌ها و استقبال دیگر کشورها برای برقراری روابط فرهنگی با ایران اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه قطعاً در استقبال دیگر کشورها برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بسیار مؤثر است. در همین راستا امسال میزبان سه نمایشگاه خارجی از جمله نمایشگاه ارمنستان، کره جنوبی و نمایشگاه لوور فرانسه در تهران خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه‌ها نشان‌دهنده این است که ایران می‌تواند با دیگر کشورها روابط فرهنگی و موزه‌ای داشته باشد، خاطرنشان کرد: با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی ما نیز تجربه بیشتری در این زمینه کسب خواهیم کرد که این خود باعث افزایش فعالیت‌های فرهنگی کشور می‌شود.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی ادامه داد: به عقیده بنده، جامعه‌ای که فعالیت‌های فرهنگی آن افزایش پیدا کند، می‌تواند به توسعه پایدار، توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی دست یابد.

کارگر در پایان درباره برنامه موزه ملی ایران در خصوص برگزاری نمایشگاه مشترک در ارمنستان نیز مطرح کرد: زمینه انجام این کار وجود دارد و قطعاً ما نیز اعلام آمادگی خواهیم کرد. این امر نیز قطعاً عملی خواهد شد، اما قرار نیست لزوماً این اتفاق بلافاصله بعد از نمایشگاه فعلی باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։