فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 28 اسفند 1396 12:15

بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمنی

آیین بزرگداشت یغیشه سوقومونیان، شاعر و نویسنده مشهور ارمنی معروف به «چارنتس» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان برگزار شد.

«آلیک» - آیین بزرگداشت یغیشه سوقومونیان، شاعر و نویسنده مشهور ارمنی معروف به «چارنتس» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین بزرگداشت یغیشه سوقومونیان، شاعر و نویسنده مشهور ارمنی معروف به «چارنتس» با حضور سید محدرضا حیدری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و جمعی از نویسندگان و اهل قلم و اعضای اتحادیه نویسندگان ارمنستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دانش‌آموزان مدارس ایروان نیز به اجرای سرود برگرفته از اشعار چارنتس پرداختند و رایزن فرهنگی کشورمان با اهدای گل به یادمان این شاعر ارمنی که در حیاتش با اقدام اجتماعی خود مانع تخریب مسجد کبود توسط کمونیست‌ها شد، ادای احترام كرد.

حیدری در حاشیه برگزاری این مراسم، با برخی از فرهیختگان ارمنی چون رییس خانه موزه چارنتس و نیز مدیرکل بخش آموزش شهرداری ایروان دیدار و گفتگو كرد.

خانم آنوش استپانیان، مدیرکل بخش آموزش شهرداری ایروان ضمن تقدیر از نقش رایزنی فرهنگی ایران برای گسترش زبان و ادبیات فارسی در مدارس ارمنستان، خواستار تداوم برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی شد.

رایزن فرهنگی کشورمان نیز، ضمن تأکید بر همکاری در زمینه گسترش زبان فارسی، ارتقاء کیفیت کلاس‌ها را مقدم بر کمیت آنها خواند و ضمن تشکر از همکاری‌های همه جانبه شهرداری ایروان از فعالیت‌های رایزنی ایران، بر لزوم تقویت آموزش زبان فارسی تأكید كرد.

 

آشنایی با یغیشه سوقومونیان

یغیشه سوقومونیان متخلص به چارنتس، شاعر، نویسنده و مترجم نامی و فعال مدنی ارمنی در 13 مارس 1897 میلادی در شهر قارص (ترکیه کنونی) بدنیا آمد. وی در سال‌های 25-1924 از كشورهای تركیه، ایتالیا، فرانسه و آلمان دیدن كرد و پس از بازگشت به ارمنستان انجمن ادبی «نوامبر» را بنیان نهاد.

فعالیت‌های ادبی او در زمینه‌های شعر، نثر و ترجمه بسیار پربار و درخشان است. تا كنون آثار او به چندین زبان و از جمله فارسی ترجمه و چاپ شده است. چارنتس در 29 نوامبر سال 1937 درگذشت.  به پاس بزرگداشت شخصیت او، همه ساله در جمهوری ارمنستان به بهترین ترجمه‌ها، جایزه‌ای تحت عنوان «چارنتس» اعطاء می‌شود.

از مهمترین اقدامات یغیشه سوقومونیان می‌توان به تلاش او برای ممانعت از تخریب مسجد کبود ایروان به دست کمونیست‌ها اشاره کرد.

اخبار مرتبط

  • بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
    بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان

    با ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، بزرگداشت یغیشه چارنتس، شاعر و فعال اجتماعی ارمنی، با حضور اندیشمندان و فرهیختگان ارمنستان در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։