فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 27 آذر 1393 10:05

صدایی در فقدان گورگن موسسیان رهبر گروه کُر

در مراسم بزرگداشت هنرمند فقید گورگن موسسیان، استاد رازمیک اوهانیان با همراهی گروه همسرایان «سوان» به اجرای قطعاتی از موسیقی بزرگان پرداخت. رازمیک اوهانیان در این مراسم با ایراد سخنرانی از تاثیرات برجای مانده از فعالیت های گورگن موسسیان و خدمات ارزنده این هنرمند فقید سخن گفت.

رازمیک اوهانیان، آهنگساز و رهبر کر


آلیک - در مراسم بزرگداشت هنرمند فقید گورگن موسسیان، استاد رازمیک اوهانیان با همراهی گروه همسرایان «سوان» به اجرای قطعاتی از موسیقی بزرگان پرداخت. رازمیک اوهانیان در این مراسم با ایراد سخنرانی از تاثیرات برجای مانده از فعالیت های گورگن موسسیان و خدمات ارزنده این هنرمند فقید سخن گفت.
متن سخنرانی ایشان بدین شرح است:
استاد گورگن موسسیان سال 1321 در شهر همدان در یک خانواده ارمنی دوست ‌دار هنر و موسیقی دیده به جهان گشود. خانواده مادری ایشان اهل موسیقی بود به‌ طوری که دایی بزرگش در ارمنستان از اعضای موسس گروه انسامبل فولکلور دولتی و دایی دیگرش، خاژاک آوریسیان خواننده معروف باریتون بوده است و دیگر دایی ‌اش که در ایران مستقر بوده به نام مارتیک آوریسیان، سال ‌های متمادی رهبری گروه کر کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریم‌ خان زند فعلی را بر عهده داشت و استاد موسسیان تحت نظر ایشان نوازندگی ویولن را شروع کرد و پس از آن در مدارس ارامنه به‌ عنوان معلم آواز مشغول به‌ کار شد. او در تهران زمان تاسیس تالار رودکی (وحدت) و با تشکیل گروه اپرا فعالیت هنری خود را به‌ عنوان خواننده باریتون آغاز کرد و سپس به‌ عنوان دستیار رهبر وقت خارجی«Vinchenze janini» به دلیل استعداد فراوان و علاقه بسیار مشغول به ‌کار شد و با بورس دولتی در سال 1354 به وین رفت و در آکادمی موسیقی وین در رشته رهبری گروه کر فارغ‌ التحصیل شد.
141218f11aدر سال 1357 پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ایشان برای خدمت به دنیای موسیقی به میهن خود بازگشت، در این ایام گروه کر ارکستر سمفونیک تهران با ادغام منتخب اعضای سه گروه کر ارکستر سمفونیک، گروه کر ملی و گروه کر اپرا شکل گرفت که رهبری آن را استاد موسسیان بر عهده گرفت و از آن سال به بعد گروه کر ارکستر سمفونیک توانست با نفسی تازه و بسیار حرفه ‌ای و اجراهای فاخر نقش مهمی را در مناسبت ‌های فرهنگی، هنری و رویدادهای اجتماعی-سیاسی ایفا کند و گروه کر توانست در اجرای سمفونی خود کار سعید شریفیان با همکاری گروه کر کشور رومانی و با رهبری استاد چکناواریان اعتبار دیگری را برای خود رقم بزند. در سال 1372 گروه کر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری ایشان و با حضور سولیست قدرتمند شادروان حسین سرشار برای شرکت در فستیوال بین ‌المللی گروه‌ های کر ارمنستان عازم آنجا می ‌شوند که با اجرای برنامه ‌های بسیار موفقیت ‌آمیز از آهنگ‌ های کلاسیک و همچنین کارهای فاخری از آهنگسازان ایرانی و فولکلور مورد توجه قرار می ‌گیرند تا بتوانند بار دیگر فرهنگ غنی ایران زمینی را به گوش جهانیان با زبان موسیقی و آواز برسانند.
به موازات رهبری گروه کر ارکستر سمفونیک ایشان در باشگاه فرهنگی آرارات در سال 1362 گروه کر بزرگسالان سوان را تشکیل داد و به مدت 13 سال این گروه فعالیت هنری خود را ادامه داد. ناگفته نماند که در این بستر پربار هنری به رهبری ایشان خوانندگان و رهبران کر بسیاری پرورش یافتند.
وی در سال 1378 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بهترین رهبر گروه کر ایران انتخاب و لوح تقدیر در مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر به ایشان اعطا شد.
در همین ایام استاد موسسیان با تلاش و جدیت فراوان در جهت ماندگاری ملودی ‌های بسیار زیبا و فولکلوریک سرزمین عزیزمان ایران و با ارتباطی که با پروفسور سرگئی آقاجانیان آهنگساز و ایران ‌شناسی که در 22 سالگی از ایران به ارمنستان مهاجرت کرده بود، داشت توانست با پیگیری‌ های مستمر سفارش تنظیم آثار بسیار ارزشمندی را از آهنگ‌ های فولکلور ایران توسط معاونت وقت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای مرادخانی دریافت دارد، این قطعات جزء تنظیمات بسیار فنی و آکادمیکی هستند که برای گروه کر نوشته شده‌ اند و به نوعی می‌ توان آنها را ادامه‌ دهنده کارهای روبیک گرگوریان و آهنگسازان دیگر ایرانی که در این راه تلاش کرده‌اند به حساب آورد.
گورگن موسسیان در سال 1384 برای تحقیق در مورد نحوه کار و اجرای گروه‌ های کر ایالات متحده آمریکا عازم آنجا شد و سال‌های متمادی در آنجا با تشکیل گروه کر ارامنه و دیگر ایرانیان، کنسرت‌هایی از آهنگسازان کلاسیک ایرانی و خارجی اجرا کردند. موسسیان به علت بیماری در آن کشور ماندگار شد، در حالی که همیشه آرزوی بازگشت به میهن عزیز خود را در قلب رئوف و مهربانش داشت. استاد گورگن موسسیان بی‌ شک یکی از چهره ‌های ماندگار موسیقی ایران عزیز به شمار می ‌رود که توانست با کوشش و پشتکار فراوان بر قله رفیع هنر و فرهنگ این سرزمین قدم بگذارد. روحش شاد. آرامش ابدی را برای ایشان از خداوند بزرگ خواستاریم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։