فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 09 تیر 1398 14:49

ایران زیباست؛ کلیسای «سنت استپانوس»

کلیسای استپانوس مقدس در منطقه آزاد ارس در ۶ کیلومتری روستای دره شام به فاصله ۱۵ کیلومتر غرب شهر جلفا در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

ایسنا  - کلیسای «سنت استپانوس» یا» «کلیسای استفانوس» مقدس دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد. کلیسای استپانوس مقدس در منطقه آزاد ارس در ۶ کیلومتری روستای دره شام به فاصله ۱۵ کیلومتر غرب شهر جلفا در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. استپانوس مقدس یکی از ۷ نفر نیک تاماتی است که مراسم تحلیف او به وسیله حواریون حضرت عیسی مسیح انجام گرفت و از مبلغان مسیحیت شد. یهودیان اورشلیم به او تهمت زدند که سخنانی برخلاف شریعت یهود گفته، استپانوس را دستگیر و در روز ۲۶ دسامبر سال ۳۶ میلادی سنگسار کردند. این کلیسا در بین درختان و دره‌ای سرسبز محصور شده و حصاری سنگی دورتادور بنا را احاطه کرده است. این کلیسا مورد احترام تمام مسیحیان و کم و بیش تمامی ادیان است. هر ساله ارامنه بسیاری از گوشه و کنار ایران به زیارت این مکان شتافتند. شیوه معماری بنا و مصالح ساختمانی آن نشان دهنده این مطلب است که این کلیسا در بین قرن چهارم تا ششم هجری (دهم تا دوازدهم میلادی) در سال ۱۶۴۳ میلادی به دست جاثلیق هاکوب اهل جلفا که در آن دوره اسقف اعظم این دیار بود بنا شد که در سال ۱۶۵۵ عملیات ساختمانی آن به اتمام رسید و در سال ۱۶۸۰ بخش‌های دیگری نیز به این دیر اضافه شد که در سال‌های ۱۷۰۴، ۱۸۲۶ و ۱۸۶۵ مرمت‌های کلی در ساختمان آن صورت گرفت. این کلیسا نیز همچون قره کلیسا مورد توجه عباس میرزا قرار گرفته و این شاهزاده در امر ترمیم بناهای آن در سال‌های ۱۸۲۰ الی ۱۸۲۶ انجام شد.

اخبار مرتبط

 • کلیسای "سنت استپانوس" کلیسایی به نام اولین شهید مسیحیت
  کلیسای "سنت استپانوس" کلیسایی به نام اولین شهید مسیحیت

  به اعتقاد محلیان، این کلیسا به طور زنجیروار و بدون وجود مانع به هم متصل و ساخته شده که این نشانه اتحاد در دین مسیحیت است.

 • بازدید 2 هزار و 500 گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس جلفا
  بازدید 2 هزار و 500 گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس جلفا

  مدیر گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه هر ماه ورود مسافران داخلی و خارجی به منطقه را رصد می کنیم، گفت: 2 هزار و 500 گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس بازدید کردند.

 • سنت استپانوس؛ شاهکار معماری
  سنت استپانوس؛ شاهکار معماری

  این کلیسا دارای سه ساختمان اصلی و مشخص و همچنین قسمت‌های فرعی مختلف است. سه قسمت اصلی عبارتند از: نماز خانه اصلی، اجاق دانیال و برج ناقوس.

 • فراخوان عکاسی از کلیساهای ارس
  فراخوان عکاسی از کلیساهای ارس

  مهدی عباسی: به مناسبت عید نوروز 1396 نمایشگاه عکس کلیساهای ثبت جهانی شده منطقه در محل کلیسای سنت استپانوس برپا خواهد شد.

 • تبریز میزبان اپراتورها و خبرنگاران ارمنستان
  تبریز میزبان اپراتورها و خبرنگاران ارمنستان

  در این تور دو روزه مدیران دفاتر مسافرتی ارمنستان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مراکز اقامتی و پذیرایی، جاذبه‌های تاریخی و زیبایی‌های گردشگری تبریز و کلیسای ثبتی سنت استپانوس جلفا بازدید کردند.

 • كليساهای معروف ايران
  كليساهای معروف ايران

  کلیسای تاتائوس یا قرا کلیسا از معتبر‌ترین و پر نقش و نگار‌ترین کلیساهای ارمنیان در‌ ايران است که در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در روستای قرا کلیسا در استان آذربایجان غربی واقع شده است. 

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։