فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 23 تیر 1398 11:31

اجرای گروه کر دولتی ارمنستان در تالار وحدت

گروه کر دولتی ارمنستان به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند ارمنی در تالار وحدت کنسرت برگزار می‌کند.

«آلیک» - گروه کر دولتی ارمنستان به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند ارمنی در تالار وحدت کنسرت برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، گروه کر دولتی ارمنستان به رهبری روبرت ملکیان و با همت سفارت ارمنستان طی دو شب، به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند شهیر ارمنستان «کومیتاس» و «تیگران منصوریان» در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

گروه کر دولتی ارمنستان در اکتبر سال 2000 میلادی به رهبری روبرت ملکیان تاسیس شد. این گروه برنامه‌های متعددی در شهرهای مختلف جهان برگزار کرده است.

در اولین شب این رویداد، به مناسبت یکصد و پنجاهمین سالگرد تولد کومیتاس موسیقی‌دان و ترانه‌سرای شهیر ارمنی، 30 تیر ماه ساعت 21 و 30 دقیقه قطعاتی چون  قدیس، نغمه‌های نیایش، سروده‌های جشن‌های عروسی براساس آداب و رسوم کهن به آهنگسازی و تنظیم این هنرمند نواخته می‌شود.

در توضیح برنامه پیش‌رو آمده است: کومیتاس (سوقومون سوقومونیان) در شانزدهم سپتامبر سال 1869 به دنیا آمد. وی در تفلیس تحت رهبری موسیقیدان ارمنی «ماگار یگمالیان» تئوری موسیقیایی را آموخت و از دانشکده فلسفه دانشگاه هومبولت و کنسرواتوار خصوصی ریچارد اشمیت فارغ التحصیل شد.

در سال 1907 اولین مجموعه این موسیقیدان، چنگ ارمنی، حاوی تنظیمات برای اجراهای انفرادی و جمعی ترانه‌های روستایی ارمنی منتشر شد. او با ارائه مقالات و گزارش‌ها به فعالیت خود در زمینه علمی، آموزشی و تربیتی ادامه داد.

همچنین در دومین شب این کنسرت، به مناسبت هشتادمین سالگرد تولد تیگران منصوریان موسیقی‌دان و ترانه‌سرای شهیر ارمنی 31 تیر ماه ساعت 21 و 30 دقیقه، قطعاتی چون شب، من می‌ترسم، باد، دریا، تانک‌های ژاپنی، پرندگان شرقی و ... به آهنگسازی و تنظیم این هنرمند اجرا می‌شود.

در ادامه توضیح این برنامه آمده است: تیگران منصوریان، خالق آثاری برای گروه نوازندگان، گروه کنسرت و آثار وکال که در سراسر دنیا اجرا شده‌اند، است. آثار این موسیقیدان در پایتخت‌های موسیقی جهانی با استقبال چشمگیری مواجه شد. وی همچنین موسیقی متن چندین فیلم را ساخته است.

علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت ایران کنسرت از دو لینک زیر مراجعه کنند.

* خرید اینترنتی بلیت کنسرت گروه کر دولتی ارمنستان (شب گرامیداشت کومیتاس)

* خرید اینترنتی بلیت کنسرت گروه کر دولتی ارمنستان (شب گرامیداشت تیگران منصوریان)

اخبار مرتبط

 • گزارشی از اجرای گروه کر دولتی ارمنستان در تهران
  گزارشی از اجرای گروه کر دولتی ارمنستان در تهران

  گروه کر دولتی ارمنستان دو اجرای متفاوت را در تالار وحدت روی صحنه بردند.

 • کومیتاس؛ چهره‌ یک اسطوره ارمنی
  کومیتاس؛ چهره‌ یک اسطوره ارمنی

  کومیتاس یکی از اسطوره‌های مردم ارمنستان است که در تاریخ موسیقی جهان نامی درخشان از خود به یادگار گذاشت.

 • سفیر ارمنستان در تهران: اهمیت فرهنگ کمتر از سیاست و اقتصاد نیست
  سفیر ارمنستان در تهران: اهمیت فرهنگ کمتر از سیاست و اقتصاد نیست

  آرتاشس تومانیان در کنفرانس خبری مربوط به حضور گروه کر دولتی ارمنستان در تهران گفت: بعنوان سفیر کشورم برای مسائل فرهنگی بین دو کشور اهمیتی همسنگ مسایل اقتصادی و سیاسی قائل هستم.

 • سمفونی جنون؛ آهنگسازی که شاهد کشتار ارمنيان بود
  سمفونی جنون؛ آهنگسازی که شاهد کشتار ارمنيان بود

  تاریخ ایرانی: ۲۴ آوریل ۱۹۱۵- او هم ‌قطار ششصد نویسنده‌ و روشنفکر ارمنی بود که به تبعید اجباری فرستاده شدند؛ تبعید اجباری که سرآغاز یک نسل ‌کشی بود. دویست متفکر ارمنی ساکن استانبول در یک روز به بهانه تهییج برای شورش علیه امپراتوری عثمانی بازداشت شدند. به زودی فصلی تاریک از یک نسل‌ کشی بی سروصدا رخ داد، فاجعه‌ ای که هیچ‌ کدام از بازماندگانش دیگر نتوانستند فراموشش کنند، آن ‌ها که زنده ماندند هم دیگر تاب زندگی نداشتند، درست مثل «کومیتاس وارداپت»، روحانی و آهنگساز برجسته ارمنی که روزگاری نوای موسیقی محلی ارمنی با تنظیم او در سالن‌ های مشهور موسیقی وین و سراسر اروپا می ‌پیچید.

 • جزئیات جدید درباره ساخت فیلم سینمایی «بیمار» زندگی نامه موسیقیدان بزرگ ارمنی کومیتاس
  جزئیات جدید درباره ساخت فیلم سینمایی «بیمار» زندگی نامه موسیقیدان بزرگ ارمنی کومیتاس

  والری ساریان تهیه کننده ارمنی تبار مقیم روسیه در مصاحبه ای با سایت خبری فیلم ارمنستان از مراحل آماده سازی آخرین فیلم سینمایی در دست تهیه خود با نام «بیمار» که سرگذشت موسیقیدان شهیر ارمنی کومیتاس را بیان می کند، توضیحاتی ارائه داد.

 • معرفی کتاب - «ژرفاکاوی جنون»
  معرفی کتاب - «ژرفاکاوی جنون»

  با وجود انعکاس مکرر نام «کومیتاس»، روحانی و آهنگساز شهیر و شهید ارمنی در مقالات مربوط به فرهنگ و هنر ارمنی در مطبوعات فارسی زبان ایران، هنوز نام وی جز نزد فارسی زبانان دست اندرکار وکارشناسان موسیقی مجلسی شناخته شده نیست. در حالی که چه در ایران و چه در جهان - بنا به قول مؤلف کتاب: «پیدا کردن یک ارمنی که نام کومیتاس را نشنیده باشد کاری دشوار است».

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։