فا

سیاست

یکشنبه, 25 تیر 1396 15:10

امضای قرارداد گمرکی اورآسیا راه ورود تجار ایرانی به بازار فرا منطقه ای

محمدپور با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

«آلیک» - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که در صورت موافقت کشور ارمنستان برای امضای قرارداد اتحادیه گمرکی اورآسیا، تجار مازندرانی هم برای ورود به بازارهای کشورهای آسیا میانه و اروپا از مسیر این کشورها آمادگی دارند.

محمد محمدپور عمران دیروز در حاشیه سفر سفیر ارمنستان به مازندران برای بازدید از 2 واحد تولیدی گل و گیاه زینتی و لبنیات در آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اکنون به علت بالا بودن تعرفه های گمرکی در کشور ارمنستان، تجار مازندرانی تمایل چندانی به حضور در بازارهای این کشور و دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه راه های زمینی ارمنستان هم برای تردد کامیون های حمل بار مناسب نیست و ارتباط های جدید بین دو کشور باید با بررسی ها از طریق ارتباط های هوایی و دریایی فراهم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: اگر ما بتوانیم ارتباط خودمان را از طریق ارمنستان به گرجستان و دریای سیاه وصل کنیم، بسیار مقرون ه صرفه تر است .

وی افزود: البته کریدور ترکیه نیز یکی از مسیرهای ورود محصولات تولیدکنندگان و تجار مازندران به بازارهای اروپایی است، اما با انتخاب مسیرهای جدید و نزدیک تر به کشورهای هدف صادرات می توانیم، انتخاب های تجار استان را در بازارهای این کشورها بیشتر کنیم.

** سهم 10 درصدی مازندران از بازار ارمنستان

محمدپور همچنین با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

وی گفت که اگر تعرفه های گمرکی از سوی ارمنستان اصلاح و یا کمتر شود، بیش از 20 شرکت تولیدی و برتر مازندران که در کشور مطرح هستند، آماده همکاری های گسترده در سطح بسیار بالایی در بازارهای آن کشور هستند.

او افزود: ارمنستان، به عنوان یکی از همسایه های شمالی مازندران هم در صادرات انرژی به کشورمان نقش مهم کلیدی دارد و هم می تواند دروازه صادرات محصولات کشاورزی، ماشین آلات و موادغذایی به بازارهای این کشور و کشورهای اورآسیا باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։