فا

سیاست

یکشنبه, 25 تیر 1396 15:10

امضای قرارداد گمرکی اورآسیا راه ورود تجار ایرانی به بازار فرا منطقه ای

محمدپور با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

«آلیک» - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که در صورت موافقت کشور ارمنستان برای امضای قرارداد اتحادیه گمرکی اورآسیا، تجار مازندرانی هم برای ورود به بازارهای کشورهای آسیا میانه و اروپا از مسیر این کشورها آمادگی دارند.

محمد محمدپور عمران دیروز در حاشیه سفر سفیر ارمنستان به مازندران برای بازدید از 2 واحد تولیدی گل و گیاه زینتی و لبنیات در آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اکنون به علت بالا بودن تعرفه های گمرکی در کشور ارمنستان، تجار مازندرانی تمایل چندانی به حضور در بازارهای این کشور و دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه راه های زمینی ارمنستان هم برای تردد کامیون های حمل بار مناسب نیست و ارتباط های جدید بین دو کشور باید با بررسی ها از طریق ارتباط های هوایی و دریایی فراهم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: اگر ما بتوانیم ارتباط خودمان را از طریق ارمنستان به گرجستان و دریای سیاه وصل کنیم، بسیار مقرون ه صرفه تر است .

وی افزود: البته کریدور ترکیه نیز یکی از مسیرهای ورود محصولات تولیدکنندگان و تجار مازندران به بازارهای اروپایی است، اما با انتخاب مسیرهای جدید و نزدیک تر به کشورهای هدف صادرات می توانیم، انتخاب های تجار استان را در بازارهای این کشورها بیشتر کنیم.

** سهم 10 درصدی مازندران از بازار ارمنستان

محمدپور همچنین با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

وی گفت که اگر تعرفه های گمرکی از سوی ارمنستان اصلاح و یا کمتر شود، بیش از 20 شرکت تولیدی و برتر مازندران که در کشور مطرح هستند، آماده همکاری های گسترده در سطح بسیار بالایی در بازارهای آن کشور هستند.

او افزود: ارمنستان، به عنوان یکی از همسایه های شمالی مازندران هم در صادرات انرژی به کشورمان نقش مهم کلیدی دارد و هم می تواند دروازه صادرات محصولات کشاورزی، ماشین آلات و موادغذایی به بازارهای این کشور و کشورهای اورآسیا باشد.

اخبار مرتبط

 • ارمنستان به دنبال متنوع سازي منابع انرژي
  ارمنستان به دنبال متنوع سازي منابع انرژي

  به گزارش امروز سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما، ارمنستان به عنوان کشوری محصور در خشکی که برای تامین نیاز‌های بخش انرژی خود به خارج متکی است، قصد دارد با استفاده از انرژی خورشیدی، از این وابستگی بکاهد.براساس آماری که دولت ارمنستان منتشر کرده است میزان انرژی دریافتی این کشور از خورشید در مقایسه با سایر کشور‌های اروپایی بیشتر است، به این دلیل که خورشید در آسمان ارمنستان سالانه ۳۰۰ روز می‌تاید

 • پیام تسلیت رئیس جمهور ارمنستان به حسن روحانی
  پیام تسلیت رئیس جمهور ارمنستان به حسن روحانی

  رئیس جمهور ارمنستان در پیام خود با دولت و ملت ایران همدردی نموده و با ابراز تسلیت، برای خانواده های جان باختگان از خداوند متعال طلب صبر و شکیبایی نمود

 • محکومیت کشتار ایزدی ها و لغو روادید ارمنستان و تاجیکستان
  محکومیت کشتار ایزدی ها و لغو روادید ارمنستان و تاجیکستان

  نمایندگان مجلس ارمنستان دیروز دو طرح را تصویب کردند که اولین آنها محکومیت کشتار ایزدی ها در عراق به دست داعش و دومی لغو نظام روادید با تاجیکستان بود

 • اولین گام اقتصادی حضور ایران در ارمنستان در سال ۲۰۱۸ با ساخت پل مرزی باگراتاشن توسط شرکت ایرانی آریانا
  اولین گام اقتصادی حضور ایران در ارمنستان در سال ۲۰۱۸ با ساخت پل مرزی باگراتاشن توسط شرکت ایرانی آریانا

  بنا به دعوت جناب آقای واهان مارتیروسیان وزیر محترم حمل و نقل و فناوری اطلاعات ارمنستان جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان روز دوشنبه 1396/10/25 در مراسم امضای قراداد احداث پل مرزی بین ارمنستان و گرجستان (باگراتاشن) توسط شرکت ایرانی آریانا در محل این وزارتخانه حضور یافتند.

 • امیدواری ارمنستان به منطقه آزاد تجاری مغری
  امیدواری ارمنستان به منطقه آزاد تجاری مغری

  به گزارش تارنمای بنیاد مطالعات قفقاز، در تاریخ 15 دسامبر 2017 منطقه آزاد مغری در منطقه سیونیک ارمنستان نزدیک مرز با ایران راه‌اندازی شد. کارن کاراپتیان، نخست وزیر ارمنستان به همراه شماری از مقامات دولتی ارمنستان در مراسم افتتاحیه این منطقه آزاد تجاری شرکت داشتند. بنیامین پوغوسیان در این یادداشت تاکید می‌کند که منطقه آزاد تجاری تازه تاسیس مغری نقش مهمی در تنوع بخشی به اقتصاد ارمنستان و تقویت روابط با ایران ایفا خواهد کرد.

 • برای کاهش وابستگی به انرژی فسیلی روسیه، ارمنستان به انرژی خورشیدی روی آورده است
  برای کاهش وابستگی به انرژی فسیلی روسیه، ارمنستان به انرژی خورشیدی روی آورده است

  بر اساس آماری که دولت ارمنستان منتشر کرده است در این کشور میزان انرژی دریافتی از خورشید در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بیشتر است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։