فا

سیاست

یکشنبه, 25 تیر 1396 15:10

امضای قرارداد گمرکی اورآسیا راه ورود تجار ایرانی به بازار فرا منطقه ای

محمدپور با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

«آلیک» - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که در صورت موافقت کشور ارمنستان برای امضای قرارداد اتحادیه گمرکی اورآسیا، تجار مازندرانی هم برای ورود به بازارهای کشورهای آسیا میانه و اروپا از مسیر این کشورها آمادگی دارند.

محمد محمدپور عمران دیروز در حاشیه سفر سفیر ارمنستان به مازندران برای بازدید از 2 واحد تولیدی گل و گیاه زینتی و لبنیات در آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اکنون به علت بالا بودن تعرفه های گمرکی در کشور ارمنستان، تجار مازندرانی تمایل چندانی به حضور در بازارهای این کشور و دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر ندارند.

وی ادامه داد: متاسفانه راه های زمینی ارمنستان هم برای تردد کامیون های حمل بار مناسب نیست و ارتباط های جدید بین دو کشور باید با بررسی ها از طریق ارتباط های هوایی و دریایی فراهم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: اگر ما بتوانیم ارتباط خودمان را از طریق ارمنستان به گرجستان و دریای سیاه وصل کنیم، بسیار مقرون ه صرفه تر است .

وی افزود: البته کریدور ترکیه نیز یکی از مسیرهای ورود محصولات تولیدکنندگان و تجار مازندران به بازارهای اروپایی است، اما با انتخاب مسیرهای جدید و نزدیک تر به کشورهای هدف صادرات می توانیم، انتخاب های تجار استان را در بازارهای این کشورها بیشتر کنیم.

** سهم 10 درصدی مازندران از بازار ارمنستان

محمدپور همچنین با اشاره به اینکه حجم مبادلاتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون به حدود 200 میلیون دلار در سال می رسد، سهم مازندران در این مبادلات را کمتر از 10 درصد و شامل سیمان، محصولات کشاورزی و موادغذایی و ماشین آلات اعلام کرد.

وی گفت که اگر تعرفه های گمرکی از سوی ارمنستان اصلاح و یا کمتر شود، بیش از 20 شرکت تولیدی و برتر مازندران که در کشور مطرح هستند، آماده همکاری های گسترده در سطح بسیار بالایی در بازارهای آن کشور هستند.

او افزود: ارمنستان، به عنوان یکی از همسایه های شمالی مازندران هم در صادرات انرژی به کشورمان نقش مهم کلیدی دارد و هم می تواند دروازه صادرات محصولات کشاورزی، ماشین آلات و موادغذایی به بازارهای این کشور و کشورهای اورآسیا باشد.

اخبار مرتبط

 • روسیه 36 فروند از هواپیماهای پیشنهادی به ایران را فروخت
  روسیه 36 فروند از هواپیماهای پیشنهادی به ایران را فروخت

  روسیه قرارداد فروش 20 فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت 100 و МС-21 را که پیشنهاد تحویل آنها و همچنین برنامه ریزی ساخت مشترک قطعات را به ایران داده است، در نمایشگاه هوافضای مکس 2017 مسکو با کشورهای مختلف امضا کرد.

 • هفته فیلم ارمنستان در مشهد
  هفته فیلم ارمنستان در مشهد

  به گزارش ایرنا، در این چارچوب فیلم سینمایی '1915' محصول سال 2015 به کارگردانی گارین هوانیسیان و آلک موحبیان یکشنبه یکم مرداد جاری ساعت 19، مستند 'نقشه رستگاری' محصول سال 2015 به کارگردانی آرام شهبازیان ساعت 19 دوشنبه دوم مرداد و فیلم سینمایی 'نفرین‌ شدگان' محصول سالهای 1991 تا 2015 به کارگردانی دیمیتری کسایانز ساعت 19 سه شنبه سوم مرداد در پردیس سینمایی هویزه مشهد اکران می شوند

 • مذاکره ایران با بزرگترین شرکت‌های تامین‌کننده غلات جهان
  مذاکره ایران با بزرگترین شرکت‌های تامین‌کننده غلات جهان

  معاون وزیر جهاد از آغاز مذاکره با بزرگترین شرکت‌های تامین کننده غلات جهان خبر داد و گفت: ما از آنها خواسته‌ایم توسعه صادرات گندم آسیابانی و دوروم ایران را در دستور کار خود قرار دهند

 • سینمای ارمنستان درحال احیا شدن است
  سینمای ارمنستان درحال احیا شدن است

  سینمای ایران و ارمنستان در دوره‌های مختلف به هم پیوند خورده‌اند. حضور ارامنه در شکل دادن به صنعت سینما در ایران بسیار مهم و قابل اعتنا است اما این همکاری در جایی قطع یا کمرنگ می‌شود. در همین رابطه با آناهید آباد کارگردان سینما و دستیار کارگردان و برنامه‌ریز پرسابقه کشورمان درباره تبادلات سینمای ایران و ارمنستان، تولید مشترک و بده بستان‌های فرهنگی به بهانه برگزاری «هفته فیلم ارمنستان» در گروه هنروتجربه گفت‌وگو کرده‌ایم

 • وزیر دارایی ارمنستان خبر داد: فروش تسلیحات روسی به ارمنستان با تسهیلات ویژه
  وزیر دارایی ارمنستان خبر داد: فروش تسلیحات روسی به ارمنستان با تسهیلات ویژه

  وزیر دارایی ارمنستان از فروش تسلیحات روسی به ارمنستان با اعطای وام ازسوی طرف روسی و به قیمت داخلی خبر داد.

 • هفته فیلم جمهوری ارمنستان در تهران، شیراز و مشهد از اول تا هفتم مرداد ماه برگزار می شود
  هفته فیلم جمهوری ارمنستان در تهران، شیراز و مشهد از اول تا هفتم مرداد ماه برگزار می شود

  سفیر جمهوری ارمنستان در تهران از برگزاری هفته فیلم ارمنستان در شهرهای تهران، شیراز و مشهد خبر داد و گفت: این برنامه همزمان در شهرهای تهران، مشهد و شیراز برگزار خواهد شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։