فا

سیاست

دوشنبه, 22 مرداد 1397 12:25

وزیر نیرو: مذاکره با ارمنستان و آذربایجان برای صادرات برق به روسیه

رضا اردکانیان گفت: مذاکرات سه جانبه ای بین ایران و ارمنستان و ایران و آذربایجان برای صادرات برق به روسیه آغاز شده است که هر کدام زودتر به نتیجه برسد، صادرات برق از آن مسیر انجام خواهد شد.

«آلیک» - وزیر نیرو گفت: مذاکرات سه جانبه ای بین ایران و ارمنستان و ایران و آذربایجان برای صادرات برق به روسیه آغاز شده است که هر کدام زودتر به نتیجه برسد، صادرات برق از آن مسیر انجام خواهد شد.

رضا اردکانیان امروز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، در مورد اتصال شبکه برق ایران به اروپا گفت: اتصال به شبکه اروپا را به طور جدی دنبال می کنیم و سناریوهای مختلفی برای این امر وجود دارد.

وی اظهار داشت: یکی از آن سناریوها این است که از طریق همسایگانمان در شمال بتوانیم به شبکه برق اروپا وصل شویم.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «برنامه وزارت نیرو برای آینده مبادلات برق با کشورهای منطقه به ویژه عراق چیست؟» گفت: ما برنامه داریم همانطور که زیرساخت های آن را فراهم کرده ایم، با تمام کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق تبادل انرژی داشته باشیم.

وی افزود: در مبادلات برقی با برخی کشورها هم صادرکننده و هم واردکننده هستیم؛ با برخی کشورها فقط صادرکننده و با برخی دیگر فقط واردکننده هستیم.

اردکانیان اظهار داشت: ما یکی از امتیازهای خود را وجود این شبکه ارتباطی می دانیم.

وی در مورد قطع صادرات برق در تابستان امسال گفت: امسال به دلیل اتفاق هایی که در زمان اوج بار داشتیم، نتوانستیم به همسایگانمان برق صادر کنیم؛ ما این مساله را به اطلاع آنها رساندیم که موضوع قابل فهمی است.

عضو هیات وزیران کابینه دوازدهم گفت: به محض اینکه ما از این چرخه محدودیت خارج شویم، صادرات خود را ادامه خواهیم داد.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «پیش از این، وزارت نیرو مبادله برق با کشورهای جنوبی خلیج فارس و دریای عمان را در دستور کار قرار داده بود؛ آیا این طرح همچنان روی میز وزارت نیرو است؟» گفت: اولویت نخست ما این است که بتوانیم از آنچه که زیرساخت هایش فراهم است استفاده کنیم؛ البته برای بحث جنوب هم مطالعات لازم انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։