فا

سیاست

پنج شنبه, 21 شهریور 1398 09:39

ظریف: «تیم بی» برای ایرانیانی نقشه می‌کشد که به یاد قربانیان ۱۱ سپتامبر شمع روشن کردند

ظریف در سالروز واقعه ۱۱ سپتامبر با یادآوری نقش «تیم بی» در این حادثه تروریستی تاکید کرد: تیم بی از طریق تروریسم اقتصادی برای جنگ با ایرانیانی نقشه می‌کشد که به احترام قربانیان این حادثه شمع روشن کردند.

«آلیک» - وزیر امور خارجه در سالروز واقعه ۱۱ سپتامبر با یادآوری نقش «تیم بی» در این حادثه تروریستی تاکید کرد: تیم بی از طریق تروریسم اقتصادی برای جنگ با ایرانیانی نقشه می‌کشد که به احترام قربانیان این حادثه شمع روشن کردند.

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع‌ رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف در توییتی با عنوان «جنگیدن تا آخرین سرباز آمریکایی» افزود: «همان تیم بی که اولاً بیشترین تعداد از تروریست‌های یازده سپتامبر را تأمین کرد و ثانیاً ایالات متحده را به باتلاق‌های افغانستان و عراق سوق داد اکنون از طریق تروریسم اقتصادی برای جنگ با ایرانیانی نقشه می‌کشد که وقتی ساختمان مرکز تجارت جهانی در آتش می‌سوخت، به احترام آن شمع روشن کردند».

وی تصریح کرد: «تعجبی ندارد که ۱۱ سپتامبر هنوز برای پمپئو کابوس است».

به گزارش ایرنا، حملات ۱۱ سپتامبر سلسله‌ای از حملات انتحاری بود که در سال ۲۰۰۱، توسط القاعده در آمریکا انجام شد. در جریان این حمله تروریستی ۱۹ تن از اعضای القاعده چهار هواپیمای تجاری - مسافربری را ربودند. هواپیماربایان دو هواپیما را در فاصله‌های زمانی گوناگون تعمداً به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. در نتیجه این دو برخورد، همه مسافران به همراه عده بسیاری که در ساختمان‌ها حضور داشتند، کشته شدند.

هر دو ساختمان، پس از دو ساعت به‌طور کامل ویران شدند و آسیب‌های زیادی به ساختمان‌های پیرامون زدند. گروه هواپیماربایان، هواپیمای سوم را به پنتاگون زدند. اما هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد.

این در حالی بود که شماری از مسافران و خدمه پرواز پیش از سرنگونی هواپیما تلاش کرده‌ بودند تا کنترل هواپیما را که هواپیماربایان آن را به سمت واشنگتن هدایت می‌کردند، به دست بگیرند. اما هیچ‌کدام از مسافران این پرواز و سه پرواز دیگر زنده نماندند.

کشته شدگان این حمله‌ها دو هزار و ۹۷۴ نفر بودند، که با در نظر گرفتن ۱۹ هواپیماربا در کل شمار کشته‌های این حمله‌ها به دو هزار و ۹۹۳ نفر رسید. بیش‌تر کشته شدگان این حمله‌ها مردم عادی و شهروندان بودند که ملیت آن‌ها از ۹۰ کشور گوناگون جهان بود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։