فا

سیاست

شنبه, 28 اسفند 1395 12:06

وزارت‌ خارجه آمریکا: شهروندان ایران و پنج کشور دوباره می‌توانند برای ویزا اقدام کنند

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای گفت که سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور همچنان به رسیدگی به درخواست های ویزا از سوی اتباع شش کشور از جمله ایران که در فرمان اجرایی دونالد ترامپ آمده اند، ادامه می دهند.

«آلیک» - وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای گفت که سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور همچنان به رسیدگی به درخواست های ویزا از سوی اتباع شش کشور از جمله ایران که در فرمان اجرایی دونالد ترامپ آمده اند، ادامه می دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های امریکا، وبسایت سفارت مجازی ایالات متحده در ایران در اطلاعیه ای درباره فرمان اجرایی ریاست جمهوری آمریکا نوشت «از آنجا که فرمان اجرایی هنوز به مرحله اجرا در نیامده بود، سفارت ها و کنسولگری های آمریکا همچنان به رسیدگی به درخواست های ویزای شهروندان شش کشور تعیین شده در فرمان اجرایی، همانند قبل ادامه می دهند و وزارت امور خارجه اعمال بندهای فرمان اجرایی را بر اساس دستورهای مربوطه دادگاه ها تعلیق می کند».

در 15 مارس دادگاه فدرال ناحیه ای ایالت هاوایی دستوری صادر کرد که طبق آن وزارت امور خارجه را از اجرای بندهای 2 و 6 فرمان اجرایی 13780، که صدور ویزا و ورود به آمریکا را تعلیق می کرد، منع می کند.

در 16 مارس نیز یک دادگاه فدرال ناحیه ای در مریلند نیز به طور جداگانه دستوری صادر کرد که به موجب آن وزارت امور خارجه را از اجرای بخش (c) بند 2 همان فرمان اجرایی منع می کند. به گفته این اطلاعیه هر دو دستور فورا اجرایی هستند.

دومین فرمان مهاجرتی ترامپ این‌بار توسط قاضی فدرال هاوایی موقت معلق شد و ایالت مریلند هم رای به توقف فرمان ترامپ برای لغو ویزای شهروندان شش کشور داد.

روز دوشنبه 16 اسفند دونالد ترامپ برای بار دوم فرمان اجرایی صادر کرد که براساس آن قرار بود از روز پنجشنبه 26 اسفند ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت 90 روز تعلیق شود.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی اول ترامپ، قاضی فدرال جیمز روبارت که منصوب پرزیدنت بوش بوده، در شهر سیاتل واشنگتن در 15 بهمن به شکایت وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرد و رای به لغو فرمان اجرایی ترامپ داد. در فرمان اولیه آقای ترامپ غیر از شش کشور فوق، عراق نیز در فهرست بود.

اخبار مرتبط

 • مخالفت مجدد رئیس مجلس عوام انگلیس با سخنرانی ترامپ در پارلمان
  مخالفت مجدد رئیس مجلس عوام انگلیس با سخنرانی ترامپ در پارلمان

  جان برکو رئیس مجلس عوام انگلیس ضمن اعلام مخالفت خود با سخنرانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در پارلمان اظهار کرد که چنین 'افتخاری' به‌ صورت خود به ‌خود نصیب هر فردی نخواهد شد.

 • ترامپ وضعیت اضطراری 38 ساله در قبال ایران را تمدید کرد
  ترامپ وضعیت اضطراری 38 ساله در قبال ایران را تمدید کرد

  دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا وضعیت اضطراری در قبال ایران که نخستین بار حدود 38 سال پیش اعلام شد را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: درخواست ترامپ برای گفت و گو با دکتر روحانی از طرف ایران رد شده است
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: درخواست ترامپ برای گفت و گو با دکتر روحانی از طرف ایران رد شده است

  هدر نوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تایید این که ایران درخواست ترامپ برای گفت و گو با دکتر روحانی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد رد کرده است، از توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

 • قاسمی: روحانی درخواست ملاقات ترامپ را نپذیرفت
  قاسمی: روحانی درخواست ملاقات ترامپ را نپذیرفت

  سخنگوی وزارت امور خارجه از رد درخواست ملاقات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خبر داد.

 • وزیر امور خارجه انگلیس از ترامپ می خواهد در برجام بماند
  وزیر امور خارجه انگلیس از ترامپ می خواهد در برجام بماند

  بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس امروز در یک سخنرانی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهد خواست تا از برجام خارج نشود.

 • توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه
  توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه

  یکی از شعارهای دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال 2016 این کشور، اصلاح امور مهاجرتی بود که البته بیش از هر گروهی، جمعیت مسلمان را نشانه می رفت. وی به محض پیروزی در انتخابات و به دست گرفتن سکان کشتی، فرمان مهاجرتی مورد نظر خود را صادر کرد که با موجی از اعتراض های داخلی و خارجی مواجه شد. همین فشارها باعث شد تا ترامپ تاکنون سه نسخه برای فرمان مهاجرتی خود بپیچد اما هر کدام به نوعی با نارضایتی هایی همراه بوده و به دلایل گوناگونی از طرف شماری از قضات فدرال متوقف شده اند. حال با توقف اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ از طرف قضات ایالت های هاوایی و مریلند باید منتظر ماند و آینده این فرمان را به نظاره نشست.

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։