فا

سیاست

شنبه, 26 فروردين 1396 22:05

پاسخ مقام رسمی جمهوری قره باغ به اعتراض باکو در خصوص بازسازی مسجد شوشی

شاهوردیان به رسانه ها گفته است که در جمهوری قره باغ (آرتساخ) همه آثار تاریخی و باستانی مورد توجه قرار دارد که از آن جمله می توان به مسجد ایرانی شوشی (گوهر آقا) اشاره کرد.

«آلیک» - به گزارش آذریها به نقل از خبرگزاری «آرتساخ پرس»، سرگئی شاهوردیان معاون وزیر دارائی جمهوری قره باغ (آرتساخ) در پاسخ به اظهارات یک مقام جمهوری باکو پیرامون بازسازی و مرمت مسجد ایرانی گوهر آقای شوشی، ضمن رد ادعای مقامات باکو اظهار داشت که این مسجد ایرانی بوده و جمهوری باکو نمی تواند ادعایی در این خصوص داشته باشد.

شاهوردیان به رسانه ها گفته است که در جمهوری قره باغ (آرتساخ) همه آثار تاریخی و باستانی مورد توجه قرار دارد که از آن جمله می توان به مسجد ایرانی شوشی (گوهر آقا) اشاره کرد.

وی افزود: «جمهوری آرتساخ در سال ٢۰١۵ به کنوانسیون حفظ و مرمت آثار تاریخی، معماری و باستانی اتحادیه اروپا پیوسته است. از این رو وظیفه ما است که از تمامی آثار باستانی موجود در جمهوری قره باغ (آرتساخ) حفاظت کنیم که مسجد ایرانی شوشی نیز جزء آن دسته از آثار تاریخی می باشد».

لازم به ذکر است که پیش از این بارها مقامات باکو، ارمنی ها را به تخریب این مسجد متهم کرده بودند و امروز پس از اینکه جمهوری قره باغ (آرتساخ) به کمک ایران در حال بازسازی این مسجد می باشند مدعی اند که ارمنستان و ایران اجازه بازسازی آن را ندارند.

اخبار مرتبط

 • کارن خانلری در گفتگو با نوآوران: فرهنگ مردم آرتساخ با باکو متفاوت است
  کارن خانلری در گفتگو با نوآوران: فرهنگ مردم آرتساخ با باکو متفاوت است

  جمهوری آرتساخ یا قره‌باغ از کشورهای مستقل با فرهنگی منحصر به فرد در جنوب قفقاز است، این کشور حدود 30 کلیومتر با ایران مرز مشترک دارد، دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری خاصی است، اما آنچه بر جذابیت این منطقه اضافه می‌کند، فرهنگ باستانی مردم ارامنه ساکن است.

 • ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی در گفت‌وگو با «شرق»: از عقد قرارداد صلح‌ بسیار دور شده‌ایم
  ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی در گفت‌وگو با «شرق»: از عقد قرارداد صلح‌ بسیار دور شده‌ایم

  ماسیس مایلیان، وزیر امور خارجه جمهوری قره‌باغ کوهستانی: در مجموع ما نسبت به ایران رویکرد مثبتی داریم. ما سیاست ایران در قبال مناقشه قره‌باغ را ارج می‌نهیم؛ چون این یک سیاست متعادل است و عمدتا سیاست بی‌طرفانه را در پیش گرفته است. ما به یاد داریم که در نیمه نخست سال ١٩٩٢، ایران به‌عنوان کشور میانجی در این مناقشه شرکت داشت و این امر نشانگر این است که ایران تمایل دارد که در این منطقه صلح برقرار باشد. در سال‌های اخیر همیشه شنیده‌ایم که تهران تمایل دارد نقش میانجی را ایفا کند. این نکته مهمی است؛ ایران با هر دو کشور درگیر مناقشه، مرز مشترک دارد.

 • ماموریت دیپلماتیک لاوروف به باکو و ایروان
  ماموریت دیپلماتیک لاوروف به باکو و ایروان

  سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه قرار است با همتایان خود در ارمنستان و آدربایجان دیدار و گفت‌وگو کند. همین چند روز قبل نیز مسئله قره باغ، موضوع مذاکرات روسای جمهوری روسیه و ارمنستان در مسکو بود. علاوه بر این، وزرای امور خارجه ارمنستان و آذربایجان با روسای مشترک گروه مینسک در حل و فصل مناقشه قره باغ در مسکو دیدار کرده اند. حال باید دید چه پیشنهاداتی در زمینه حل و فصل مشکلات بین این دو کشور در منطقه قفقاز، روی میز مذاکره قرار خواهد داشت.

 • استقبال دبیر کل سازمان ملل متحد از مذاکرات سرکیسیان  وعلی اف
  استقبال دبیر کل سازمان ملل متحد از مذاکرات سرکیسیان  وعلی اف

  آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از دیدار و مذاکره روز گذشته الهام علی اف و سرژ سرکیسیان روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای بررسی راهکارهای حل مناقشه قره باغ، استقبال کرد.

 • دیدار روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با موضوع قره باغ
  دیدار روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان با موضوع قره باغ

  مذاکرات الهام علی اف و سرژ سرکیسیان برای حل مناقشه قره باغ در ابتدا با حضور وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان و روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل این مناقشه برگزار شد و سپس روسای جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مذاکرات رو در رو پرداختند.

 • دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شانزدهم اکتبر
  دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شانزدهم اکتبر

  زمان دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان شانزدهم اکتبر (بیست و چهارم مهرماه) در ژنو اعلام شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։