فا

سیاست

سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396 10:36

امروز؛ نشست کارشناسان روسیه، ایران و ترکیه پیش از مذاکرات آستانه 4

کارشناسان روسیه، ایران و ترکیه به عنوان تضمین کنندگان آتش بس سوریه، امروز در آستانه پایتخت قزاقستان با یکدیگر دیدار می کنند.

«آلیک» - کارشناسان روسیه، ایران و ترکیه به عنوان تضمین کنندگان آتش بس سوریه، امروز در آستانه پایتخت قزاقستان با یکدیگر دیدار می کنند.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، گفت وگوهای کارشناسی امروز پیش از مذاکرات بین المللی درباره اوضاع سوریه انجام خواهد شد که قرار است سوم ماه می در آستانه برگزار شود. این چهارمین باری است که قزاقستان میزبان این مذاکرات است.

هیات روسی به ریاست الکساندر لاورنتیف فرستاده رئیس جمهور این کشور برای صلح سوریه و همچنین هیات های ایران، ترکیه، و احتمالا هیات های آمریکایی (در سطح سفیر این کشور) و اردنی در تاریخ سوم مه در قزاقستان به مذاکره خواهند پرداخت.

دی میستورا فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز عصر امروز وارد آستانه خواهد شد.

هیات نمایندگان دمشق به ریاست بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، در آستانه هستند. این در حالی است که مشارکت مخالفان مسلح سوری در این مذاکرات هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

پیش بینی می شود طرفین روز سه شنبه مذاکرات اولیه را برگزار کنند. به ویژه، نشستی میان هیات های روسیه و سازمان ملل برگزار خواهد شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این باره اعلام کرد؛ مهم‌ترین مسائلی که در این مذاکرات مورد توجه قرار خواهد گرفت؛ مسائل مربوط به تحکیم آتش بس، انجام اقدامات برای اعتماد سازی، تحویل کمک های بشردوستانه و ایجاد شرایط مناسب برای تحقق فرآیند سیاسی خواهد بود.

لاوروف در این باره گفت:  آتش بس میان نیروهای دولت و مخالفان مسلح نیز برای مقابله موثر با تهدیدات تروریست ها در سوریه، حیاتی خواهد بود.

 

تلاش سه جانبه برای آتش بس

روسیه، ایران و ترکیه گروهی مشترک برای نظارت بر تعهد به عملکرد آتش بس ایجاد کرده اند. توافق در خصوص ساز و کار مسئولیت نقض آتش بس و همچنین کارگروه تبادل بازداشت شدگان میان طرفین درگیری نیز باید مورد توافق بیشتری قرار بگیرد.

مساله افزایش شمار گروه هایی که در آتش بس دخیل هستند و مقایسه نقشه های کشورهای تضمین کننده آتش بس برای جدا کردن مخالفان از تروریست ها نیز در دستور کار قرار دارد.

از میان مسائل سیاسی نیز مهم‌تر از همه، به موضوع ایجاد یک کمیسیون قانون اساسی به منظور تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید در سوریه پرداخته خواهد شد.

مخالفان سوریه که به کمیته عالی مذاکرات موسوم هستند، تا کنون از گفت‌وگو درباره این موضوع خودداری کرده و اصرار دارند؛ بشار اسد رئیس جمهور سوریه باید از قدرت کناره گیری کند.

برگزاری این مذاکرات در حالی است که هیات مخالفان مسلح، در دور گذشته مذاکرات که در تاریخ چهاردهم و پانزده ماه مارس برگزار شد، شرکت نکرد.

مخالفان در این باره اعلام کردند؛ علت خودداری آنها از حضور در مذاکرات، موارد متعدد نقض آتش بس بود.

میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این باره به خبرگزاری ایتار تاس گفت: ما انتظار داریم آنها در نشست شرکت کنند. امیدوار هستیم شرکای ترکیه ای ما به عنوان تضمین کنندگان (آتش بس سوریه)، اقدامات مناسب را در این خصوص انجام دهند. هدف از نشست آستانه، بررسی این مسائل و همچنین تعامل در خصوص تضمین توقف خصومت ها به موثرترین شیوه ممکن است.

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد؛ تلاش‌هایی که در قالب نشست آستانه انجام می شود ادامه خواهد داشت، حتی اگر مخالفان مسلح نتوانند در گفت‌وگوها شرکت کنند.

وی تصریح کرد: چه گزینه دیگری برای گفت‌وگوهای آستانه وجود دارد؟ هدف از این نشست ها، تحکیم توقف خصومت ها است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։