فا

سیاست

پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 10:57

پوتین شرط ایجاد «مناطق امن» در سوریه را اعلام کرد

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که طرح ایجاد مناطق امن در سوریه شامل عدم پرواز جنگنده‌ها بر فراز آن مناطق است؛ به شرطی که هیچگونه فعالیت نظامی در آنها صورت نگیرد.

«آلیک» - رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که طرح ایجاد مناطق امن در سوریه شامل عدم پرواز جنگنده‌ها بر فراز آن مناطق است؛ به شرطی که هیچگونه فعالیت نظامی در آنها صورت نگیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه می‌گوید که آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و سوریه به توافق بر سر ایجاد مناطق امن در سوریه با هدف اطمینان از امکان‌پذیر شدن توافق صلح نزدیک هستند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که اینها عملا نواحی «پرواز ممنوع» خواهد بود.

پوتین گفت که دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا در تماس تلفنی سه‌شنبه، از این ایده حمایت کرده است.

به گفته پوتین، تصمیم نهایی در این مورد باید در گفت‌وگوهایی که هم اکنون در آستانه پایتخت قزاقستان در جریان است، گرفته شود.

طرح ابتکار روسیه خواستار ایجاد مناطق امن در بخش‌های تحت کنترل شورشیان در استان ادلب در شمال شرقی کشور، در بخش‌هایی از استان حمص در مرکز کشور، و در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق که آن هم تحت کنترل شورشیان است، می‌شود.

هدف از ایجاد این مناطق امن پایان خشونت، فراهم شدن امکان بازگشت پناهندگان و تحویل آذوقه است. ایستگاه‌های بازرسی با حضور شورشیان و نیروهای دولتی پیرامون این نواحی ایجاد خواهد شد. این سند همچنین می‌گوید که امکان استقرار نیروهای خارجی به عنوان ناظر هم وجود دارد.

طبق این گزارش، پوتین پس از گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، در اقامتگاه تابستانی خود در سوچی، در ساحل دریای سیاه، گفت: «یکی از راه‌های ماندگار کردن آتش‌بس ایجاد نواحی امن یا نواحی رفع مناقشه خواهد بود».

پوتین افزود: «روسیه رایزنی های اولیه با دمشق و تهران را انجام داده. همه ما موافقیم که برای اطمینان از پایان خونریزی و ایجاد شرایط شروع مذاکرات سیاسی باید سازوکارهایی ایجاد کرد».

پوتین تأکید کرد: «اگر در این نواحی فعالیت نظامی جریان نداشته باشد هواپیماهای نظامی در آنها فعالیت نخواهند کرد».

او گفت چگونگی کنترل نواحی امن با گفت‌وگوهای بیشتر روشن خواهد شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։