فا

سیاست

چهارشنبه, 20 ارديبهشت 1396 08:37

تاکید دوباره موگرینی بر اجرای برجام/آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره بر پایبندی ایران صحه گذاشته است

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب با تاکید بر اجرای برجام و خطاب به مسئولان آمریکایی، گفت: درحالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای ایران انتقاد می کند که آژانس بین الملی انرژی اتمی تاکنون پنج بار بر پایبندی تهران به این توافق صحه گذاشته است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد و همکاری این سازمان با اتحادیه اروپا در برقراری صلح و امنیت جهانی سخن می گفت، تصریح کرد: هماهنگی و فعالیت مشترک، کلید بحران های کنونی جهان است.

موگرینی با اشاره به این که صلح و ثبات در سوریه تنها باید از راه گفت و گو بین طرف های سوری در مذاکرات ژنو انجام شود، افزود: بهترین راه تضمین هماهنگی، همکاری با سازمان ملل متحد است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا از روند صلح تحت حمایت سازمان ملل متحد دفاع می کند، به لیبی نگاه کنید، دریچه امیدی در این کشور باز شده است که ما آن را کاملا تایید می کنیم و باور داریم که مردم لیبی این فرصت را غنیمت خواهند شمرد.

موگرینی در ادامه آورد: ما به صورت کامل از تلاش های سازمان ملل متحد برای ایجاد راه حل بحران های سیاسی حمایت می کنیم و بر این باوریم که سازمان ملل متحد باید محور همه تلاش های سازنده ای باشد که برای برقراری صلح و ثبات صورت می گیرد.

وزیر امورخارجه پیشین ایتالیا افزود: تنها سازمان ملل متحد می باشدکه ضامن عملیات سیاسی، روند اجرای آن و نتایج به دست آمده از آن است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که واشینگتن از توافق آب و هوایی پاریس همانگونه که ترامپ درصدد خروج از آن است، خارج نشود.

موگرینی همچنین تاکید کرد: کشورهای عضو اتحادیه اروپا با افتخار و به صورت هوشمندانه در برنامه جهانی غذا، سازمان یونیسف و آژانس امداد فلسطینیان سازمان ملل متحد (اونروا) سرمایه گذاری می کنند.

وی همچنین از آمریکا خواست تا کمک های خود را به نهادهای سازمان ملل متحد کاهش ندهد، زیرا به اعتقاد وی اهمیت این کمک ها که در راستای صلح و ثبات انجام می گیرد، از هزینه های نظامی کمتر نیست.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود درصدد است تا بخش گسترده ای از کمک های خود به سازمان ملل متحد را کاهش دهد و هزینه های دفاعی را به صورت بی سابقه ای شدت بخشد.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم
  موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم

  به گزارش امروز ایرنا به نقل از تارنمای «اقدام خارجی اتحادیه اروپا»، موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا درباره روابط این اتحادیه و آمریکا اظهار داشت که دو طرف «اختلافی اصلی درخصوص چندجانبه گرایی دارند».

 • روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است
  روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است

  زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

 • کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است
  کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا برجام را «قوی‌ ترین، سختگیرانه‌ ترین و توجیه‌ پذیرترین توافق هسته‌ای موجود» دانست و بار دیگر تصمیم واشنگتن در خروج از این توافق را مورد انتقاد قرار داد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։