فا

سیاست

پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 08:14

وزیر دفاع ارمنستان: پیشرفت های حوزه دفاعی ایران شگفت آور است

ویگن سرکیسیان وزیر دفاع ارمنستان اعلام کرد: پیشرفت ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه های دفاعی، صنعتی و فناوری ها شگفت آور است

«آلیک»- به گزارش ایرنا، سرکیسیان با اشاره به تجربه سفر خود به تهران که بهمن ماه سال گذشته انجام گرفت و در جریان آن با سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی دیدار و مذاکره کرد، گفت: از امکانات و زمینه های صنعتی-نظامی در ایران شگفت زده شدم و در بسیاری عرصه ها از جمله رادیو الکترونیک و اپتیک دستاوردهای جدی داشته اند.

سایت خبری نیوز ای ام ارمنستان روز چهارشنبه به نقل از سخنان وزیر دفاع این کشور نوشت: تهران و ایروان 25 سال است که روابط سیاسی و اقتصادی جدی دارند و در شرایطی که روند لغو تحریم های ضدایرانی جریان دارد، امکانات جدیدی در زمینه دفاعی شکل گرفته و ارمنستان نیز به بررسی اقدام هایی که ایران در این زمینه انجام می دهد، علاقه دارد.

سرکیسیان همچنین گفت: ایران به عنوان یک همسایه قدیمی در سخت ترین شرایط کنار ارمنستان بوده و کمک کرده است. بین دو کشور روابطی بر مبنای آداب و رسوم تاریخی وجود دارد که از ابتدای برقراری استقلال ارمنستان (سال 1991 پس از فروپاشی شوروی) آغاز شد و به همین دلیل هم نسبت به یکدیگر احترام متقابل قائل هستند.

وزیر دفاع ارمنستان ادامه داده است: ایران همچنین در رابطه با مناقشه قره باغ موضع معتدلی دارد و بازیگری خویشتندار و مطمئن تلقی می شود. برای ما بسیار مهم است که یک بازیگر منطقه ای معتبر، خطرات تشدید احتمالی این مناقشه را کامل درک می کند.

وی تاکید کرد که ایران در این باره در سطوح مختلف از جمله در ملاقات ها با همکاران آذربایجانی خود این مسائل را اعلام کرده است. من و همتای ایرانی نیز در باره این مساله صحبت و تأکید کردیم که نباید اجازه داد، مناقشه قره باغ تشدید شود.

سرکیسیان همچنین در پایان با اشاره به همکاری های تهران و باکو گفت: ایران یک بازیگر منطقه ای است و طبعا به توسعه روابط چندجانبه علاقه دارد و رویکرد ارمنستان نیز در رابطه با روابط منطقه ای مثبت است. معتقدیم حتی الامکان کشورهای بیشتری باید همکاری های فیمابین در زمینه های مختلف را توسعه دهند.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

اخبار مرتبط

 • ارمنستان به دنبال متنوع سازي منابع انرژي
  ارمنستان به دنبال متنوع سازي منابع انرژي

  به گزارش امروز سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما، ارمنستان به عنوان کشوری محصور در خشکی که برای تامین نیاز‌های بخش انرژی خود به خارج متکی است، قصد دارد با استفاده از انرژی خورشیدی، از این وابستگی بکاهد.براساس آماری که دولت ارمنستان منتشر کرده است میزان انرژی دریافتی این کشور از خورشید در مقایسه با سایر کشور‌های اروپایی بیشتر است، به این دلیل که خورشید در آسمان ارمنستان سالانه ۳۰۰ روز می‌تاید

 • پیام تسلیت رئیس جمهور ارمنستان به حسن روحانی
  پیام تسلیت رئیس جمهور ارمنستان به حسن روحانی

  رئیس جمهور ارمنستان در پیام خود با دولت و ملت ایران همدردی نموده و با ابراز تسلیت، برای خانواده های جان باختگان از خداوند متعال طلب صبر و شکیبایی نمود

 • محکومیت کشتار ایزدی ها و لغو روادید ارمنستان و تاجیکستان
  محکومیت کشتار ایزدی ها و لغو روادید ارمنستان و تاجیکستان

  نمایندگان مجلس ارمنستان دیروز دو طرح را تصویب کردند که اولین آنها محکومیت کشتار ایزدی ها در عراق به دست داعش و دومی لغو نظام روادید با تاجیکستان بود

 • اولین گام اقتصادی حضور ایران در ارمنستان در سال ۲۰۱۸ با ساخت پل مرزی باگراتاشن توسط شرکت ایرانی آریانا
  اولین گام اقتصادی حضور ایران در ارمنستان در سال ۲۰۱۸ با ساخت پل مرزی باگراتاشن توسط شرکت ایرانی آریانا

  بنا به دعوت جناب آقای واهان مارتیروسیان وزیر محترم حمل و نقل و فناوری اطلاعات ارمنستان جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان روز دوشنبه 1396/10/25 در مراسم امضای قراداد احداث پل مرزی بین ارمنستان و گرجستان (باگراتاشن) توسط شرکت ایرانی آریانا در محل این وزارتخانه حضور یافتند.

 • امیدواری ارمنستان به منطقه آزاد تجاری مغری
  امیدواری ارمنستان به منطقه آزاد تجاری مغری

  به گزارش تارنمای بنیاد مطالعات قفقاز، در تاریخ 15 دسامبر 2017 منطقه آزاد مغری در منطقه سیونیک ارمنستان نزدیک مرز با ایران راه‌اندازی شد. کارن کاراپتیان، نخست وزیر ارمنستان به همراه شماری از مقامات دولتی ارمنستان در مراسم افتتاحیه این منطقه آزاد تجاری شرکت داشتند. بنیامین پوغوسیان در این یادداشت تاکید می‌کند که منطقه آزاد تجاری تازه تاسیس مغری نقش مهمی در تنوع بخشی به اقتصاد ارمنستان و تقویت روابط با ایران ایفا خواهد کرد.

 • برای کاهش وابستگی به انرژی فسیلی روسیه، ارمنستان به انرژی خورشیدی روی آورده است
  برای کاهش وابستگی به انرژی فسیلی روسیه، ارمنستان به انرژی خورشیدی روی آورده است

  بر اساس آماری که دولت ارمنستان منتشر کرده است در این کشور میزان انرژی دریافتی از خورشید در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بیشتر است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։