فا

سیاست

چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 09:09

ایندیپندنت:  تلاش کری و مقامات دولت اوباما برای دفاع از برجام در مقابل ترامپ

روزنامه ایندیپندنت نوشت: جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا با دیگر مقامات دیگر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور برای دفاع از برجام در مقابل دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی متحد شده است.

«آلیک» - روزنامه ایندیپندنت نوشت: جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا با دیگر مقامات دیگر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور برای دفاع از برجام در مقابل دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی متحد شده است.

به نوشته دیروز این روزنامه چاپ لندن، کری و دیگر کارشناسان امنیت ملی ارشد دولت اوباما از سازمانی حمایت می کنند که هدف آن دفاع از توافق هسته ای با ایران است.

چندین کارشناس امنیت ملی که دردولت اوباما خدمت کرده اند از طریق ایجاد سازمان جدیدی به نام 'دیپلماسی موثر است' در صدد محافظت از برجام بر آمده اند.

این گروه دربیانیه ماموریت خود به نقش برجام در بستن راه ایران به سلاح هسته ای اشاره کرده و گفت این توافق آمریکا و متحدان را امن تر کرده است.

این کار در حالی صورت می گیرد که ترامپ برای اولین بار قصد دارد تسهیل یا لغو برخی محدودیت ها علیه ایران را مورد بررسی قرار دهد.

آخرین مهلت برای ترامپ برای اعلام تصمیم نهایی خود پنجشنبه این هفته، یک روز قبل از اولین سفر خارجی وی به عنوان رئیس جمهوری آمریکاست.

رئیس جمهوری آمریکا هر 120 روز پس از شروع عمل به برجام، باید تصمیم بگیرد آیا باید دستوری برای تعلیق موقت برخی از تحریم ها صادر کند. در صورتی که ایران به این توافق پای بند نباشد تمام این تحریم ها قابل بازگشت خواهد بود.

همان روزی که ترامپ سفر خود به منطقه را آغاز می کند ایران اولین انتخابات ریاست جمهوری خود پس از برجام را برگزار خواهد کرد.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد
  دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

  روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه نوشت، دولت آمریکا از طرح «نیکی هیلی» برای برگزاری نشستی به ریاست دونالد ترامپ در سازمان ملل در خصوص ایران دوری می کند زیرا از تبعات تشکیل چنین جلسه ای بیمناک است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • نیویورک تایمز: درگیری ترامپ و متیس بر سر برجام بالا گرفت
  نیویورک تایمز: درگیری ترامپ و متیس بر سر برجام بالا گرفت

  روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که وزیر دفاع آمریکا با خروج واشنگتن از برجام مخالف بوده و درباره تاثیر این اقدام نیز با رئیس جمهوری این کشور اختلاف دارد.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم
  موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم

  به گزارش امروز ایرنا به نقل از تارنمای «اقدام خارجی اتحادیه اروپا»، موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا درباره روابط این اتحادیه و آمریکا اظهار داشت که دو طرف «اختلافی اصلی درخصوص چندجانبه گرایی دارند».

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։