فا

سیاست

پنج شنبه, 04 خرداد 1396 10:43

سفیر ایران در ارمنستان: برنامه های همکاری های تهران و ایروان وارد مرحله اجرا شده است

سجادی: همکاری های ایران و ارمنستان در عرصه ها مختلف از طرح و نوشته فراتر رفته و در حال اجرایی شدن است.

«آلیک» - سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ارمنستان با بیان اجرایی شدن برنامه های همکاری های تهران و ایروان، گفت: در چارچوب اقدام های مشترک سال های اخیر، پنجره های جدیدی برای گسترش روابط در عرصه های مختلف میان دو کشور باز شده است و همه تلاش خود را جهت معرفی امکانات و قابلیت های خود به یکدیگر بکار می برند.

به گزارش ایرنا، سجادی دیروز در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به مذاکرات محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی با ایگناتی آراکلیان همتای ارمنستانی افزود: برنامه ها و مذاکرات پیش بینی شده در جریان سفر هیات ایرانی نشانه خوبی برای گسترش هرچه بیشتر همکاری ها بین تهران و ایروان است.

وی ادامه داد: همکاری های ایران و ارمنستان در عرصه ها مختلف از طرح و نوشته فراتر رفته و در حال اجرایی شدن است. اکنون نیز با مذاکرات وزیران کشاورزی دو کشور، همکاری ها در این عرصه کلید خواهد خورد.

سجادی همچنین خاطر نشان کرد که با مساعدت روسای جمهوری ایران و ارمنستان، نظام روادید لغو شد که بی شک منجر به افزایش شمار گردشگران، سرمایه گذاری ها و مبادلات تجاری دو کشور خواهد شد.

خبرگزاری «آرمن پرس» نیز به نقل از سخنان حجتی نوشت: روابط سیاسی ایران و ارمنستان در سطح بسیار بالایی است و مشترکات فرهنگ و آداب و رسوم دو کشور پیشینه کهنی در تاریخ دارد.

وی افزود: زمینه های بسیار خوبی برای گسترش همکاری های اقتصادی و مبادلات بین ایران و ارمنستان هست که در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت و ملت های دو کشور شاهد دستآوردهای جدید در این عرصه خواهند بود.

در جریان مذاکرات حجتی و آراکلیان یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین سرویس دولتی امنیت غذایی وزارت کشاورزی ارمنستان و سازمان حفظ نباتات ایران، امضا شد.

این یادداشت فرصتی برای فعالان اقتصادی و شرکت های دو کشور خواهد بود تا با مسیری مشخص تر و سهولت بیشتر به همکاری، تجارت، صادرات و واردات بپردازند.

راه اندازی تولید مشترک در عرصه دامپروری و پرورش گیاه، فعالیت مشترک در منطقه آزاد تجاری و واردات کالاهای نیمه تمام به این منطقه و تبدیل به کالای نهایی و سپس با استفاده از موقعیت ارمنستان، صادرات آن به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا محورهای اصلی یادداشت تفاهم امضا شده است.

تهران و ایروان که روابط بسیار نزدیک سیاسی دارند، از دی ماه سال گذشته پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی به ایروان، مذاکره با سرژ سرکیسیان همتای ارمنستانی و امضای چندین سند همکاری، اجرای برنامه های مختلفی را برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری و افزایش سطح ارزش مبادلات بین دو کشور را در دستور کار دارند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։