فا

سیاست

یکشنبه, 22 مرداد 1396 08:23

جابری انصاری: از تلاش‌های سازمان ملل برای حل سیاسی بحران یمن حمایت می‌کنیم

 معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خاجه کشورمان ظهر روز (شنبه) بعد از دیدار با نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از اقدامات این نهاد بین‌المللی در راستای حل بحران یمن گفت: در ارتباط با حل بحران یمن مفاهمه کلی بین ایران و سازمان ملل متحد وجود دارد.

«آلیک»- معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خاجه کشورمان ظهر روز (شنبه) بعد از دیدار با نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از اقدامات این نهاد بین‌المللی در راستای حل بحران یمن گفت: در ارتباط با حل بحران یمن مفاهمه کلی بین ایران و سازمان ملل متحد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، حسین جابری انصاری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز گفت‌وگوهای خوب و سازنده‌ای با نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن داشتیم، اظهار کرد: ایشان در تلاش هستند که در شرایط فعلی حل این بحران را از طریق سیاسی فعال کنند و در راستای حل سیاسی این بحران دیداری از ایران داشتند و قرار است با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو و رایزنی کنند.

وی با بیان اینکه ایشان در چارچوب همین موضوع یعنی جلب کمک برای تحقق حل بحران یمن از طریق سیاسی به تعدادی دیگر از کشورهای منطقه نیز سفر کرده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای بحران یمن تاکید بر این داشت که راه حل این بحران همانند دیگر بحران‌های مشابه در منطقه راه حل نظامی نیست و باید این بحران را از طریق سیاسی و انجام گفت‌وگوهای مستقیم بین طرف‌های درگیر و مراجعه به نظرات و دیدگاه های مردم یمن حل کرد.

وی به اهمیت ایجاد آتش‌بس و پایان درگیری و محاصره این منطقه اشاره کرد و گفت: متاسفانه محاصره یمن و مشکلاتی که برای مردم این منطقه به وجود آمده موجب تشدید بیماری‌های مختلف از جمله وبا شده است.

وی با بیان اینکه گفت‌وگوهایی را با نماینده سازمان ملل در امور یمن داشتیم و قرار است در ضیافت ناهار این گفت‌وگوها ادامه پیدا کند افزود: ایشان قرار است همچنین در جریان این سفر با آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز دیدار و رایزنی کنند.

وی با بیان اینکه ما تلاش داریم که در مقطع فعلی امکان موفقیت ماموریت سازمان ملل در حل سریع‌تر بحران یمن را فراهم کنیم و از تلاش‌های این سازمان در این راستا حمایت می‌کنیم تصریح کرد: موفقیت تلاش‌های سازمان ملل در این چارچوب منوط بر این است که براساس وظایف ذاتی خود بی طرفی را رعایت کند و تلاش کند که اعتماد طرف‌های درگیر را جلب کند.

این دیپلمات کشورمان با تاکید بر اینکه ما از تلاش‌های سازمان ملل برای حل سیاسی این بحران در چارچوب اصول و قالب‌های اساسی که اشاره شد حمایت می‌کنیم، یادآور شد: مفاهمه کلی بین ما و سازمان ملل متحد در این ارتباط وجود دارد و امیدواریم با ابتکار سازمان ملل و در نظر گرفتن تمام جوانب این موضوع از سوی این سازمان امکان موفقیت تلاش‌ها برای حل این بحران فراهم شود و گفت‌وگوها بین طرف‌های درگیر در این منطقه انجام شود.

معاون وزیر خارجه با اشاره به سفر این دیپلمات به چند کشور منطقه در ارتباط با حل بحران یمن گفت: با توجه به گزارش‌هایی که ایشان از این سفرها ارائه دادند به نظر می‌رسد که در مرحله فعلی زمینه‌های خوبی برای موفقیت این تلاش‌ها وجود دارد و ایشان از ایران درخواست کردند که به این روند کمک کنند و ما نیز از همان ابتدا از تلاش‌های سازمان ملل برای حل سیاسی این بحران حمایت‌ کرده‌ایم.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: پایان سریع‌تر بحران یمن یعنی اینکه هر چه سریعتر فاجعه‌ای که در یمن در حال رخ دادن است به اتمام برسد و ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که این سازمان با در نظر گرفتن واقعیت‌های صحنه یمن و خواسته‌های مردم یمن بتواند اعتماد از بین رفته را اعاده کند و امکان حرکت قطار صلح در این منطقه را فراهم کند و ما از تمام امکانات‌مان در این چارچوب استفاده می‌کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։