فا

سیاست

سه شنبه, 21 شهریور 1396 09:34

وزیر خارجه اسبق فرانسه؛ شاهد لحظه ای استراتژیک درباره برجام هستیم / امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای این توافق است

وزیر خارجه اسبق فرانسه با بیان اینکه شاهد لحظه ای استراتژیک در اجرای توافق برجام هستیم گفت: امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای تعهدات خود و اجرای توافق هسته ای است.

«آلیک» - وزیر خارجه اسبق فرانسه با بیان اینکه شاهد لحظه ای استراتژیک در اجرای توافق برجام هستیم گفت: امضاکنندگان برجام نفع شان در اجرای تعهدات خود و اجرای توافق هسته ای است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اوبر بدرین وزیر خارجه اسبق فرانسه روز گذشته در نشست بررسی روابط ایران و فرانسه در شورای راهبردی روابط خارجی اظهارکرد: اکنون شرایط بسیار جالب است به ویژه از این جهت که بعد از برجام فصل جدیدی در روابط خارجه ایران آغاز شده است.

وزیر خارجه اسبق فرانسه افزود: در زمان مذاکرات هسته ای برخی در ایران با آن مخالف بودند و امروز هم به دنبال بهانه هستند تا این توافق را زیر سوال ببرند اما مشکل در اینجا نیست مشکل در آمریکا است.

ودرین ادامه داد: نیروهای بسیار قدرتمندی به هر قیمت تلاش کردند مانع مذاکرات هسته ای شده و از تسهیل و اجرای آن جلوگیری کنند و هنوز این تلاش ها خاتمه نیافته است چرا که امروز نیز رئیس جمهور ترامپ مخالف این توافق است و در اکثر مسائل نیزغیرقابل پیش بینی است و این را هم اعلام کرده است.

وزیرخارجه اسبق فرانسه با بیان این که شرایط کنونی بسیار حساس و مهم است اظهار داشت: به نظر من که از بیرون به مسائل نگاه می کنم، نفع ایران در اجرای این توافق است که ایران باید به تعهداتش عمل کند. البته آژانس هم مرتبا اعلام می کند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است و سایر امضاکنندگان هم نفعشان اجرای این توافق و تعهدات آنها است.

ودرین گفت: اکنون شاهد لحظه ای استراتژیک هستیم و در دوره ای که در آینده ای نزدیک پیش می آید دیگر امضاکنندگان برجام باید مانع از این شوند که آمریکا خط کاملا منفی در این خصوص اتخاذ کند.

وزیرخارجه اسبق فرانسه یادآورشد: باید ببینیم امضاکنندگان برجام چکار باید بکنند که توافق با تمام شرایط اجرایی شود البته فقط این موضوع نیست از نگاه فرانسه و برای ما نگاه ایران به مسائل منطقه، روابط اعراب و ایران، موضع ایران درخصوص یمن، سوریه و عراق و آینده سیاسی این کشورها، سناریوهای پیش رو در افغانستان، سیاست ترکیه، سیاست روسیه و بسیاری از موضوعات دیگر برای فرانسه حائز اهمیت است.

وی گفت: بنابر این واضح است که در شرایط کنونی و با انتخابات ریاست جمهوری در ایران و فرانسه و با وجود ترامپ در آمریکا حتما منافع دو طرف در این است که گفت و گوهای سیاسی در عالی ترین سطوح برقرار شود.

وزیرخارجه اسبق فرانسه در پاسخ به سوالی درباره موضع کشورهای اروپایی در قبال برجام اظهارکرد: کشورهای امضاکننده این توافق، موافق گفت و گو در مورد مسائل مختلف بودند. برخلاف آمریکا که رئیس جمهور این کشور همیشه در حمایت از برجام تنها بود.

وی یادآورشد: رئیس جمهور (وقت) آمریکا واقعا دید سیاسی خوب و شجاعت بالایی داشت چرا که با وجود اینکه در کنگره اکثریت را به همراه نداشت پیگیر این توافق بود.

ودرین افزود: در کشورهای اروپایی برخلاف آمریکا اختلافی دراین باره نه در سطح دولت ها، نه در مجالس ملی و نه درسطح افکار عمومی وجود نداشت، البته برخی رسانه ها موافق خط آمریکا بودند و می گفتند نمی شود به ایران اعتماد کرد هر چند اینها در اقلیت بودند.

وزیرخارجه اسبق فرانسه خاطرنشان کرد: در زمان مذاکرات و بعد از آن امضاکنندگان برجام مستقل از آمریکا بین خودشان هماهنگ و منسجم هستند.

ودرین در بخش دیگر از سخنان خود اظهار داشت: آمریکایی ها منتظرهستند ایران قدم اشتباه بردارد و بگویند ما توافق را ترک می کنیم آنها نیاز به بهانه دارند تا به قبل از برجام برگردند.

این دیپلمات پیشین فرانسوی که به دعوت دفتر حقوقی ژید فرانسه در تهران حضور دارد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سطح مناسبات تهران- پاریس اظهار داشت: روابط ایران و فرانسه روابط قدیمی است البته لحظات دشواری هم در این مسیر وجود داشته است اما ما امروز امیدوار به چشم انداز مثبت هستیم.

وزیر خارجه اسبق فرانسه در پاسخ به سوالی پیرامون موضوع فراننسه در قبال برجام تصریح کرد: فرانسه در قبال سیاست آمریکا تنها نیست. فرانسه می تواند به ارائه پاسخ منسجم اروپا و سایر امضاکنندگان برجام به آمریکا نقش تعیین کننده ای ایفا کند در عین حال سطح روابط بین ایران و فرانسه خوب نیست و دو طرف می توانند روابط استراتژیک داشته باشند.

وی تاکید کرد: فرانسه عضو دائم شورای امنیت است و مسائل زیادی وجود دارد که می تواند نقشی در مسائل داشته باشد و متن هایی را (در شورای امنیت) پیشنهاد کند.

ودرین با بیان اینکه روابط استراتژیک بین دو کشور فقط بحث حرف و خطابه نیست اضافه کرد: دوره مهمی در حیات روابط دوجانبه ایران و فرانسه ایجاد شده است البته از نظر نتایج اقتصادی برجام نتایج کافی نیست.

وی افزود: اوباما شجاعت به خرج داد و این توافق را محقق کرد چرا که قبل از انتخابات هم در آمریکا اکثریت کنگره مخالف توافق بودند و نمی خواستند که برجام را تصویب کنند.

وزیر خارجه اسبق فرانسه خاطرنشان کرد: علاوه بر این می دانیم که نتانیاهو مخالف این توافق بود و می خواست تحریم ها دوباره اعمال شود او هنوز هم در حزب جمهوریخواه نفوذ دارد. شرایط دشوار است و حضور ترامپ هم وضعیت را بدتر کرده اسست.

ودرین با اشاره به تعلیق برخی از تحریم ها و اعمال دوباره آنها از سوی دولت جدید آمریکا بیان داشت: ایران هم از یک جانبه گرایی حقوقی آمریکا انتقاد می کند که این موضوع بحث قدیمی است.

ودرین اضافه کرد: ما به لحظه ای رسیده ایم که چین و اروپایی ها با یکجانبه گرایی آمریکا مخالف هستند و ما به دنبال روابط اقتصادی خوب هستیم در عین حال نباید فراموش کرد که آمریکا شرایط و موقعیت گذشته را ندارد.

وزیر خارجه اسبق فرانسه ادامه داد: من در دهه 90 اصطلاح قدرت برتر را مطرح کردم این تحلیل نبود، بلکه مشاهده شرایط سال های 90 بود که آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی است ولی امروز دنیا تغییر کرده است.

وی اضافه کرد: با بیان اینکه آمریکا با سوءاستفاده تحریم ها به دنبال حفظ محدودیت ها علیه ایران است.

ودرین تصریح کرد: در عین حال من فکر می کنم ایران نیاز دارد که سیستم بانکی خود را مدرن کند این موضوع مستقل از موضوع تحریم ها است. دوره طولانی تحریم در این راستا نبوده است که سیستم بانکی ایران متحول شود و امروز باید این کارانجام شود.

وزیرخارجه اسبق فرانسه در پاسخ به سوالی پیرامون سیاست فرانسه در قبال رژیم صهیونیستی و فلسطین، همچنین محدودسازی برنامه هسته ای این رژیم اظهار داشت: فرانسه تنها کشور اروپایی است که نسبت به دولت فلسطین متعهد بوده است و فرانسه آخرین کشوری است که باید از آن انتقاد کنید.

وی بیان داشت: البته اگر نخواهیم به تاریخ برگردیم و دوره مارشال دوگل را مدنظر قرار دهیم، ژیس کاردستن اولین کسی بود که از اروپایی ها تحت عنوان اعلامیه ونیز خواستار تشکیل دولت مستقل برای فلسطینی ها شد و در این در حالی است که در آمریکا مشکلات زیادی در این باره وجود داشت و شاهد حملات بی رحمانه ایی از طرف اسرائیل بودیم.

وی افزود: فرانس به سیاست خود و دفاع از ایده دولت فلسطینی ادامه می دهد این امر با مخالفت بسیاری از اروپایی ها روبرو شده است که خواهان ریسک نیستند با وجود اینکه سیاست های اسراییل و حزب لیکود را دوست ندارند در عین حال مایل نیستند با آن درگیر شوند و مشکل کماکان باقی است.

ودرین اظهارکرد: چند ماه قبل از انتخاب رئیس جمهور جدید فرانسه لوران فابیوس وزیر خارجه سابق فرانسه سعی کرد فرایند صلح را از سر بگیرد این تلاش ها کافی نیستند ولی اعراب هم هیچ کاری نکردند بنابر این فرانسه صادقانه رفتار کرد و آخرین کشوری است که شما باید از آن انتقاد کنید.

وزیرخارجه اسبق فرانسه درباره محدودسازی برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی نیزگفت: فرانسه تنها کشورغربی است که موضع متفاوتی درقبال مسائل مختلف دارد البته نه آنقدر که شما می خواهید فرانسه به تنهایی می خواهد عدالت را در دنیا اجرا کند اما جهان واقعیاتی هم دارد هر چند ما بعضا سیاست یک بام و دو هوا را مشاهده می کنیم.

ودرین تصریح کرد: شما می توانید به یک کشور کوچک و شکننده ایراد بگیرید اما چرا به کشورهای دیگر انتقاد نمی کنید در هر صورت فرانسه از دیرباز سیاست خاص خود را داشته و دورو نبوده است ضمن اینکه در فرانسه مباحث داخلی وجود دارد مبنی بر اینکه باید موضع مستقلی داشته باشد و منافع فراننسه به چه نحو تامین شود.

وی درپاسخ به این سوال که آیا شاهد وضعیت چند قطبی در جهان هستیم اظهار داشت: اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم جهان چندقطبی نیست ولی اگر این امر به عنوان هدف باشد را که نه؟. ما در وضعیت میانه قرار داریم برخی می گویند آمریکا همانند سابق نیست و قطبی هم وجود ندارد به طوری که فردی به نام هاس در آمریکا از دنیای بدون قطب سخن می گوید و فابیوس هم از این تعبیر استفاده می کند.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد که ما دنیای چند جانبه ای داریم البته مفاهیم ساده نیستند ما در دنیای به هم ریخته ای به سر می بریم در واقع شرایط آرام نیست.

ودرین یادآورشد: درشرایط حساس فعلی توافق برجام موضوع بسیار حادی است که با اختلافات نظری بسیار زیاد و شرایط بسیار پیچیده در لحظه ای توافق حاصل شد و این خیلی بارزش است و باید به هر قیمتی شده رهیافت وسیع تری داشته باشیم و این توافق را حفظ کنیم.

وزیرخارجه اسبق فرانسه درپاسخ به سوال دیگری درباره مناسبات اقتصادی ایران و فرانسه اظهار داشت: اینکه هر لحظه بگویم ما در قبال روابط منافع کافی نداشتیم در تعاملات اقتصادی نباید اینگونه استدلال کرد در حال حاضر ایرانی ها می توانند ایرباس بخرند، البته این خریدها مخالفانی هم دارد اما باید از دو طرف به مساله نگاه کرد وقتی توتال به ایران می آید شجاعت به خرج می دهد باید شرایط آمریکا را هم در نظر گرفت. البته روشن است که متقابلا دو کشور از قرارداد نفتی منتفع می شوند.

ودرین یادآور شد: ایران کشوری است که محکم از منافع خود دفاع می کند و من مثالی نمی شناسم که ایران به طرف خود کادو داده باشد اما در مذاکرات اقتصادی شما باید توسعه روابط را مدنظر قرار دهید. به طوری که آمریکا نتواند این روابط را از بین ببرد و در عین حال توسعه کشور خود را مدنظر داشته باشد.

وزیرخارجه اسبق فرانسه اضافه کرد: خواست ایرانی ها هم همین است وانتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران این امر را تایید می کند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص موضع فرانسه در قبال آزمایش موشکی ایران و پرتاب موشک ماهواره بر سیمرغ اظهارداشت: من وارد جزئیات نمی شود اما در سیاست باید همه چیزها را در نظر گرفت اینکه آیا ایران حق دارد یک بحث است و می شود درباره آن استدلال کرد.

ودرین گفت: من متخصص موشک نیستم ولی اینکه آیا الان لحظه خوبی بر ای این کار است و با توجه به شرایط اقدام هوشمندانه ای است بحث دیگری است.

این دیپلمات پیشین فرانسوی بیان داشت: باید شرایط را در نظر گرفت که واشنگتن می تواند از این اقدامات سوءاستفاده کند در حالی که این فعالیت ها قانونی هستند آنها بهانه هایی مطرح می کنند در واقع اینها بستگی دارد که ما در تهران چه ایده ای داشته باشیم و نسبت به توازن قوا در واشنگتن چه نظری داریم.

ودرین یادآور شد: وضعیت دنیا پیچیده است و هر کشوری از منافع خود دفاع می کند اما باید به شکل هوشمندانه ای این کار را انجام دهد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։