فا

سیاست

چهارشنبه, 22 شهریور 1396 15:02

ارمنیانی که در کشورهای دیگر رئیس جمهور یا نخست وزیر شدند

این ارمنیان عمدتاً در خانواده هایی متولد شدند که از نسل کشی ارمنیان جان سالم بدر برده و به یکی از کشورهای سوریه یا لبنان پنهانده شده بودند.

ایساک یونانسیان

 

ارمنیان بسیاری وجود دارند که در کشورهای مختلف جهان به مقام های عالی دولتی رسیده و در کشورهای میزبان خدمت کرده اند. در این بین هستند افرادی نیز که عهده دار مقام ریاست جمهوری و یا نخست وزیری بوده اند. این ارمنیان عمدتاً در خانواده هایی متولد شدند که از نسل کشی ارمنیان جان سالم بدر برده و به یکی از کشورهای سوریه یا لبنان پنهانده شده بودند. در ذیل به معرفی برخی از این افراد می پردازم.

 

1- نوبار پاشا

نوبار پاشا سیاستمدار ارمنی اهل مصر و اولین نخست وزیر آن کشور بوده که در سال 1825م، در شهر ازمیر ترکیه به دنیا آمده است. وی سه دوره، دوره اول (1884-1888)، دوره سیزدهم (1878-1879) و دوره هجدهم (1894-1895) نخست وزیر مصر بوده است.

 

نوبار پاشا

 

2- کامیل شامون

کامیل شامون به مدت شش سال(1952-1958) عهده دار ریاست جمهوری لبنان بوده است. شامون در سال 1900م، در لبنان و در یک خانواده مسیحی به دنیا آمد، در سال 1943م، ابتدا به عنوان نماینده پارلمان لبنان و سپس در سال 1951م، به عنوان سفیر لبنان در بریتانیا برگزیده شد. شامون در سال 1952م، به عنوان ریئس جمهور لبنان انتخاب شد.

 

کامیل شامون

 

3- اِمین الحافظ

اِمین الحافظ در سال 1921م، در شهر حلب سوریه چشم به جهان گشود. وی در سال 1963م، به مدت سه سال رئیس جمهور سوریه بوده است. وی در سال 1963م، به دنبال فشار گروه های اسلامی استعفاء کرده و از سوریه خارج شد. اِمین الحافظ با به قدرت رسیدن حافظ اسد مجدداً به سوریه بازگشت.

 

اِمین الحافظ نفر اول سمت راست

 

4- کارلوس منعَم

کارلوس منعم یکی از مشهورترین روسای جمهور آرژانتین است که بواسطه اجرای برنامه های اقتصادی موثر مردم به او لقب «معجزه گر» داده اند.

کارلوس منعم در سال 1930م، در شهر حلب سوریه در یک خانواده ارمنی چشم به جهان گشود و بعدها همراه خانواده به آرژانتین مهاجرت کرد. وی در سال 1989م، به عنوان رئیس جمهور آرژانتین انتخاب شد. لازم به ذکر است که کارلوس منعم تنها رئیس جمهور آرژانتین است که دو دوره متوالی در این پست انتخاب شده است.

 

کارلوس منعم

 

5- الیاس سرکیس

الیاس سرکیس از پدری ارمنی و مادری مسیحی (قپطی) در لبنان به دنیا آمد و به مدت شش سال (1976-1982) عهده دار ریاست جمهوری لبنان شد. الیاس سرکیس قبل از ریاست جمهوری چندین سال شهردار بیروت بوده است.

 

الیاس سرکیس

 

6- اِمیل جمیل لهود

اِمیل جمیل لهود در یک خانواده ارمنی در لبنان زاده و به مدت نه سال (1998-2007) رئیس جمهور لبنان بوده است. لهود دارای تحصیلات عالی نیروی دریایی بوده و چندین سال فرماندهی ارشد نیروی دریایی لبنان را نیز بر عهده داشته است.

اِمیل جمیل لهود نفر سمت چپ

اخبار مرتبط

  • سرنوشت ارمنیان برای کردها درس عبرت نشد
    سرنوشت ارمنیان برای کردها درس عبرت نشد

    ارمنیان ترکیه از حدود یکصد و ده سال قبل سرنوشت خود را به قدرت های جهانی نظیر روسیه، آمریکا و بریتانیا سپردند که بعدها مشخص شد این قدرت ها از ابزار ارمنیان تنها برای مقاصد سیاسی و اقتصادی خود بهره برده و با دادن باج به ترکیه عثمانی سرنوشت شوم ارمنیان را در سرزمین های آبا و اجدادی خود رقم زدند.

  • نقش ارمنیان و سربازان ارمنی ارتش ایالات متحده امریکا
    نقش ارمنیان و سربازان ارمنی ارتش ایالات متحده امریکا

    در طول سال های جنگ جهانی دوم ارمنیان بسیاری در ارتش های کشورهای متفق علیه فاشیسم جنگیده و فداکاری کرده اند. در این بین نقش سربازان و افسران ارمنی ارتش امریکا مثال زدنی است. 

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։