فا

سیاست

پنج شنبه, 23 شهریور 1396 09:19

ظریف و پوتین مذاکره کردند / تاکید بر غیرقابل مذاکره بودن دو باره برجام

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور در شهر سوچی دیدار و مذاکره کرد.

«آلیک» - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور در شهر سوچی دیدار و مذاکره کرد.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که در اقامتگاه رسمی تابستانی پوتین در منطقه بوچاروف روچی با حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی برگزار شد، روابط دوجانبه و اوضاع منطقه ای مورد مذاکره قرار گرفت.

بنا به اعلام دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، اوضاع خاورمیانه از جمله سوریه، عراق، منطقه خلیج فارس و همچنین مبارزه با تروریسم که ایران و روسیه در این زمینه با یکدیگر همکاری می کنند، از جمله محورهای مذاکرات ظریف و پوتین بود.

روزنامه اینترنتی گازتا رو نیز نوشت که مذاکرات پوتین و ظریف بدون حضور خبرنگاران انجام شد.

ظریف پس از دیدار با پوتین به خبرنگاران گفت که رییس جمهوری روسیه علاقه‌مند به گسترش روابط است و روابط موجود می‌تواند پیشرفت‌های بیشتری داشته باشد.

وی افزود: در مذاکره تاکید شد برجام غیرقابل مذاکره و یک توافق همه جانبه بین‌المللی است و همه باید متعهد باشند. ظریف همچنین اظهار کرد: همکاری خوبی برای ایجاد آرامش در سوریه داشتیم و امیدواریم در نشست آستانه توفیق های بیشتری برای ایجاد آرامش و شروع روند سیاسی در سوریه حاصل شود.

لاوروف نیز در جمع خبرنگاران تاکید کرد که ایران به تعهدات خود مطابق برجام پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین خواستار گفت وگوی کشورهای عربی و ایران شد.

وی در پایان تاکید کرد که رژیم حقوقی خزر بین پنج کشور ساحلی این دریا در مراحل نهایی تکمیل است.

رسانه های روسی از جمله خبرگزاری ایتارتاس، شبکه های مختلف تلویزیونی و پایگاههای خبری از دیروز و زمان اعلام خبر سفر توسط وزارت امور خارجه ایران و روسیه، محور این گفت وگوها را مورد توجه ویژه قرار داده اند.

از سوی دیگر همزمانی این سفر با ورود هیات های مختلف به آستانه برای آغاز دور ششم مذاکرات سوری که با ابتکار ایران، روسیه و ترکیه از بهمن ماه سال گذشته پا گرفته و سوریه را به آرامش نسبی رسانده، اهمیت مذاکرات ظریف با مقام های روسی را بیشتر کرده است.

از جمله دستاوردهای نشست های پنجگانه، برگزاری مذاکرات رو در رو بین هیات دولت و گروه های مسلح مخالف پذیرنده پیمان آتش بس فراگیر، ترک مخاصمه در بسیاری از مناطق و همچنین برقراری چهار منطقه امن یا بدون درگیری است که محور اصلی اجلاس دو روزه آستانه محسوب می شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։