فا

سیاست

پنج شنبه, 13 مهر 1396 13:06

بیش از 180 نماینده آمریکا خطاب به ترامپ: در تایید پایبندی ایران به برجام تعلل نکنید

بیش از 180 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری این کشور خواستار بقای بر برجام و تایید پایبندی ایران به این توافقنامه شدند.

«آلیک» - بیش از 180 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری این کشور خواستار بقای بر برجام و تایید پایبندی ایران به این توافقنامه شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نامه آمده است: تا زمانی که سندی دال بر نقض این توافقنامه از سوی ایران به دست نیامده است از شما می خواهیم که در تایید پایبندی ایران تعلل نکنید.

این نمایندگان افزوده اند: از ابتدا برخی از ما علیه و برخی از ما له این توافقنامه رای دادیم، با وجود این الان متحد هستیم که تقویت این توافقنامه برای آمریکا موضع قدرت بیشتری برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای ایجاد می کند و می تواند مانع اقدامات ثبات زدایانه ایران شود.

در نامه بیش از 180 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا اضافه شده است: قانون، رئیس جمهوری امریکا را ملزم می داند تا مدرک معتبری درباره عدم پایبندی ایران به این توافق به کنگره ارائه دهد که تاکنون دریافت نکرده ایم بلکه برعکس آژانس هسته ای و بسیاری از کارشناسان معتبر نظامی و اطلاعاتی امریکا همچنان تایید می کنند که ایران به مفاد این توافقنامه پایبند بوده و هیچ مدرکی دال بر تغییر فعالیت های هسته ای از آخرین باری که در 17 ژوئیه تایید شده تا کنون به دست ما نرسیده است.

قانونگذاران مجلس آمریکا در ادامه ابراز نگرانی کرده اند که در صورت نبود مدارکی دال بر نقض ملموس این توافقنامه از سوی ایران، کنار رفتن آمریکا از این توافقنامه یا عدم تایید پایبندی ایران به آن، علاوه بر لطمه زدن بر روابط آمریکا با متحدان خود، به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا را منجر می شود.

در ادامه این نامه، تایید نکردن پایبندی ایران بر اساس توجیهاتی خارج از محدوده برجام، سبب تضعیف تلاش های معطوف به منع گسترش سلاح های هسته ای توصیف و تصریح شده است چنین رویکردی در شرایطی که آمریکا تلاش می کند بحران روبه افزایش کره شمالی را مهار کند، پیام نادرست و زیانباری را به پیونگ یانگ خواهد فرستاد.

یکی دیگر از تاکیدهای بیش از 180 نماینده از 194 نماینده دموکرات آمریکا نمایندگان دمکرات آمریکا در این نامه بر این است که دولت ترامپ بایستی بتواند این اطمینان خاطر را به سایر کشورهای جهان بدهد تا زمانی که اقدام ملموسی از جانب ایران در نقض این توافقنامه صورت نگرفته است، آمریکا به قول خود پایبند خواهد ماند.

این نمایندگان مدعی شده اند قانونگذاران آمریکایی نیز نگران برنامه های موشکی ایران و حمایت ایران از جنگ های نیابتی در منطقه یا حمایت از دولت سوریه و نقض حقوق بشر درایران هستند و به همین دلیل است که لایحه تحریم های تازه موسوم به 'کااتسا' در واکنش به آنچه که آن ها اقدامات 'بد خواهانه' ایران خوانده اند، تصویب شده است.

قانونگذاران مذکور دردشمنی آشکار با جمهوری اسلامی ایران و همچنین خوشایند رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده اند کشورشان بتواند 'در سایه رهبری نیرومند آمریکا' از تقویت قاطع این توافقنامه به موازات اعمال تحریم های غیر هسته ای و چند جانبه همچون 'کااستا' در جهت حفظ امنیت و تضمین منافع ملی آمریکا اطمینان حاصل کند.

تحریم های 'کااستا' در دوم آگوست امسال به تصویب سنای آمریکا رسید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։