فا

سیاست

پنج شنبه, 20 مهر 1396 09:34

حمایت رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از اجرای برجام

به موجب قانونی که در سال 2015 در کنگره آمریکا تصویب شد، رئیس جمهوری این کشور باید هر 90 روز یکبار این تائیدیه را به کنگره ارائه دهد. ترامپ دو مرتبه در گذشته تعهد ایران به توافق هسته ای را مورد تائید قرار داده است، اما احتمال دارد که این بار این مساله را تائید نکند که در آن صورت، کنگره 60 روز زمان خواهد داشت تا تحریم های ضد ایرانی خود را اعمال کند.

«آلیک» - خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد: اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته گفت که توافق هسته ای باید به دقت به اجرا درآید.

براساس این گزارش، وی خواستار پایان توافق نشد و اعلام کرد که واشنگتن باید با متحدان در ارتباط با این مساله همکاری داشته باشد.

اد رویس در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران گفت: هرچند این توافق دارای نقطه ضعف هایی است، معتقدم که باید در حال حاضر سفت و سخت به اجرا درآید.

نشریه هیل نیز در گزارشی نوشت: اد رویس در آستانه اعلام نظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد پایبندی ایران به برجام گفت که واشنگتن باید به جای خروج از توافق هسته ای، این توافق را سفت و سخت به اجرا درآورد.

اد رویس به تازگی سخنان مشابهی را در مصاحبه هایی مطرح کرده است. اما سخنان روز گذشته وی در حالی انتشار یافت که مهلت دونالد ترامپ برای اعلام پایبندی ایران به برجام رو به اتمام است.

به موجب قانونی که در سال 2015 در کنگره آمریکا تصویب شد، رئیس جمهوری این کشور باید هر 90 روز یکبار این تائیدیه را به کنگره ارائه دهد. ترامپ دو مرتبه در گذشته تعهد ایران به توافق هسته ای را مورد تائید قرار داده است، اما احتمال دارد که این بار این مساله را تائید نکند که در آن صورت، کنگره 60 روز زمان خواهد داشت تا تحریم های ضد ایرانی خود را اعمال کند.

اد رویس در سخنان روز گذشته خود گفت که تصمیم ترامپ هرچه باشد، وی باید به طور تمام و کمال دلایل خود برای اتخاذ این تصمیم را توضیح دهد.

وی به رغم اشاره به این نکته که آمریکا باید در توافق باقی بماند، از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق این کشور به دلیل انعقاد توافقی به گفته وی ناقص انتقاد کرد و گفت: هرچند توافق هسته ای احتمالا توان ایران در تولید مواد شکافت پذیر را محدود کرده است، این محدودیت ها در کمتر از یک دهه رو به زوال می رود و قابلیت غنی سازی صنعتی برای ایران باقی می ماند.

وی در ادامه اینگونه مدعی شد: بی میلی بازرسان بین المللی به طرح درخواست دسترسی به پایگاه های نظامی (ایران) به منزله این است که ما نمی دانیم ایران تا چه حد درگیر فعالیت پیچیده، اما مخفیانه در زمینه طراحی کلاهک هسته ای شده است.

اد رویس در زمینه اجرای برجام گفت که آمریکا باید با متحدان همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که بازرسان بین المللی دسترسی بهتری به سایت های هسته ای احتمالی در ایران دارند.

رویس همچنین خواستار راهبردی به گفته وی برای مقابله با دیگر فعالیت های ایران از جمله برنامه موشک بالستیکی این کشور و حمایتش از حزب الله لبنان شد.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم
  موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم

  به گزارش امروز ایرنا به نقل از تارنمای «اقدام خارجی اتحادیه اروپا»، موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا درباره روابط این اتحادیه و آمریکا اظهار داشت که دو طرف «اختلافی اصلی درخصوص چندجانبه گرایی دارند».

 • روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است
  روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است

  زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

 • کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است
  کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا برجام را «قوی‌ ترین، سختگیرانه‌ ترین و توجیه‌ پذیرترین توافق هسته‌ای موجود» دانست و بار دیگر تصمیم واشنگتن در خروج از این توافق را مورد انتقاد قرار داد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։