فا

سیاست

پنج شنبه, 20 مهر 1396 09:37

علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با ایرنا: ایران در واکنش به تصمیم ترامپ سناریوهای مختلفی را درنظر گرفته است

صالحی در سخنان خود عزم جمهوری اسلامی ایران برای پایبندی به برجام را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد که از اروپا انتظار دارد، مقابل مواضع آمریکا از برجام حمایت کند. وی برجام را توافقی 'جدی' توصیف کرد که می تواند به عنوان مدلی برای حل مشکلات بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

 «آلیک» - رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران در واکنش به تصمیم ترامپ مبنی بر خروج احتمالی از برجام، سناریوهای مختلفی را در نظر گرفته است.

به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی شب گذشته درگفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌طور متناسب تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد. هیات نظارت بر برجام برای سناریوهای مختلف، خود را آماده کرده است. قطعاً متناسب با شرایط و تحولات روز سناریویی متناسب را پیش خواهد گرفت و مواضعش را اعلام خواهد کرد.

وی گفت: امیدواریم که با تلاش‌هایی که انجام می‌شود تا آنجایی که امکان دارد، سعی شود برجام بدون خدشه، همان‌طور که تا به امروز پیش رفته ادامه پیدا کند و از بازی‌هایی که جنبه توجیهی و پایه و اساس عقلانی ندارد، خلاص شود.

صالحی در سخنان خود عزم جمهوری اسلامی ایران برای پایبندی به برجام را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد که از اروپا انتظار دارد، مقابل مواضع آمریکا از برجام حمایت کند.

وی برجام را توافقی 'جدی' توصیف کرد که می تواند به عنوان مدلی برای حل مشکلات بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین دستاورد سفرش به ایتالیا و انگلیس را که هم‌زمان با تصمیم‌گیری رئیس ‌جمهوری آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام صورت گرفته است را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت که اروپا خواستار حفظ برجام است.

صالحی در رابطه با موضع اروپا نسبت به برجام گفت: اروپا تا به امروز نشان داده که خواستار حفظ برجام است اما اینکه آیا می‌تواند مقابل آمریکا مقاومت کند، قابل پیش‌بینی نیست.

وی افزود: باید صبر کنیم و ببینیم که آن‌ها برابر رفتار آمریکا چه واکنشی نشان خواهند داد.

صالحی دیدار خود با وزیر خارجه انگلیس را مثبت خواند و گفت: صحبت اصلی ما بر روی برجام بود و من به‌عنوان مسئول سازمان انرژی اتمی با وی صحبت کردم.

وی اضافه کرد: در این دیدار در رابطه با اقداماتی که دولت جدید آمریکا در نظر دارد در رابطه با برجام صورت دهد، صحبت شد. در این نشست و وزیر خارجه انگلیس گفت ما به جد به آمریکایی‌ها اعلام کردیم، علاقه‌مندیم برجام پا برجا بماند و به آن خدشه‌ای وارد نشود. نخست‌وزیرشان هم همین صحبت را با ترامپ داشته است.

صالحی گفت: ما در این نشست نظراتمان را بیان کردیم؛ مقداری وارد محتوای برجام هم شدیم، حتی ابعاد فنی و مسائل حاشیه‌ای هم مطرح و پاسخ‌های لازم داده شد.

وی افزود: ما موضعمان را به‌طور صریح بیان کردیم؛ آن‌ها هم نظرات خودشان را داشتند اما روی یک موضوع تأکید داشتند و آن حفظ برجام بود و گفتند که تمام تلاششان را به سهم خودشان صورت می‌دهند از طریق مذاکرات دوجانبه‌ای که با آمریکا دارند به سهم خود در ارتباط با حفظ برجام، عمل کنند.

معاون رئیس‌جمهوری کشورمان بیان داشت: قطعاً ما به‌عنوان یکی از طرف‌های برجام علاقه‌مندیم که برجام پابرجا بماند ولی نه به هر قیمتی. در آنجا به‌صراحت گفته شد که دو حالت بیشتر وجود ندارد. یا همه از برجام خارج می‌شوند یا همه در برجام می‌مانند. شکل سومی وجود ندارد. لذا بهتر است که همه تلاش کنند، برجام باقی بماند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا در مورد آنچه انگلیس نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه می‌خواند و تأثیر احتمالی این مساله بر حمایت لندن از برجام گفت: اروپایی‌ها گاهی سخنان آمریکایی‌ها را تکرار می‌کنند و لذا ایشان (بوریس جانسون) هم اشاره کردند که طرف‌های آمریکایی بر روی این مسائل گله‌مند هستند؛ اما ما روی این موضوعات وارد نشدیم و در رابطه با برجام گفت‌وگو کردیم.

وی تصریح کرد: من احساس می‌کنم آن‌ها (انگلیس) می‌خواهند که برجام محفوظ باشد.

صالحی اضافه کرد: خروج از برجام برای انگلیس چیزی جز ضرر نخواهد داشت چراکه این کشور در مذاکرات گروه پنج به‌علاوه یک شرکت داشته و باهدف مشخصی برجام را دنبال کرده است.

وی بیان داشت: احساس می‌کنم در آمریکا یک نوع آشفتگی سیاسی ایجاد شده و خودشان هم نمی‌دانند چه‌کار می‌خواهند، انجام دهند. موضوعات دیگر بین‌المللی هم وجود دارد که آمریکا تعهداتی قبلاً داده که نسبت به آن ایجاد شک و تردید کرده و می‌خواهد مواضعش را عوض کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: من در جریان سفرم به اروپا احساس کردم که آن‌ها از آشفتگی ایجادشده در آمریکا متعجب هستند و می‌خواهند امور در مسیر عقلانیت حرکت کند.

صالحی در پاسخ به سؤالی در رابطه با ارزیابی وی از پایبندی اروپا به برجام گفت: احساس من این است که عزم اروپا در رابطه با پایبندی به برجام جدی است اما بایستی دید که تا چه حد می‌تواند در فشارهای آمریکا مقاومت کند. اگر بخواهد مقاومت جدی صورت دهد یک جنگ اقتصادی علی‌القاعده بین دو طرف شکل بگیرد که این هم بعید به نظر می‌رسد.

وی بیان داشت که ایران به‌طور مستمر این تحولات را رصد می‌کند و بر اساس آن تصمیم لازم را خواهد گرفت.

صالحی در پاسخ به این سؤال که در جریان سفرش به اروپا، آیا نگرانی مقامات غربی را نسبت به واکنش احتمالی ایران احساس کرد یا خیر گفت: آن‌ها هم نسبت به واکنش ایران نگران هستند و می‌خواهند از واکنش ایران آگاه باشند. اما من عرض می‌کنم که واکنش ایران بر عهده هیات نظارت بر برجام خواهد بود؛ آن‌ها بایستی جلسه تشکیل دهند و یک ارزیابی دقیقی از تحولات روز داشته باشند و بر اساس داده‌ها و اطلاعاتی که دریافت می‌کند تصمیم لازم را خواهد گرفت.

صالحی گفت: در حال حاضر دشوار است بتوانیم بگوییم که تصمیم ایران چه خواهد بود چون ما از اقدام طرف مقابل آگاه نیستیم؛ اما برای اقدام‌های مختلف سناریوهای مختلف در نظر گرفته ‌شده است.

جانسون پس از دیدار با دکتر صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی براینکه ایا انگلیس به برجام پایبند می ماند؟ گفت: در همین رابطه صحبت کردیم و امیدواریم کارها به نحو خوبی پیش برود.

رئیس سازمان انرژی اتمی شامگاه روز سه‌شنبه‌ به‌وقت محلی به دعوت رسمی بوریس جانسون وارد لندن شد و امروز لندن را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

 • ریابکوف: آژانس اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را ندارد
  ریابکوف: آژانس اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را ندارد

  سرگئی ریابکوف: من می‌خواهم به طور کاملا شفاف و مستقیم بگویم که رسیدگی به برخی موضوعات جعلی با این مضمون که آژانس می‌تواند روی بند T (مربوط به تاسیسات نظامی ایران) در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کار کند، اصلا برای ما موضوعیت ندارد هر چند که این در حال حاضر جزء مسائل مورد بحث است. مسکو به طور خاص تاکید دارد که آژانس اجازه انجام چنین بازرسی‌هایی را ندارد و نمی تواند عهده دار آن شود، چرا که بخش T مسائلی را خارج از محدوده صلاحیت آژانس مطرح می‌کند.

 • غلامعلی خوشرو در گفت‌وگو با ایلنا: منافع اروپا در حفظ برجام است / ترامپ در پی باج‌خواهی است / هیچ گونه تغییری را در برجام نمی‌پذیریم
  غلامعلی خوشرو در گفت‌وگو با ایلنا: منافع اروپا در حفظ برجام است / ترامپ در پی باج‌خواهی است / هیچ گونه تغییری را در برجام نمی‌پذیریم

  غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: هیچ گاه دولت آمریکا  به این اندازه در صحنه جهانی منزوی نبوده است. این ثمره دیپلماسی موفق جمهوری اسلامی ایران است و به این مسیر ادامه خواهد داد.

 • توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه
  توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه

  یکی از شعارهای دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال 2016 این کشور، اصلاح امور مهاجرتی بود که البته بیش از هر گروهی، جمعیت مسلمان را نشانه می رفت. وی به محض پیروزی در انتخابات و به دست گرفتن سکان کشتی، فرمان مهاجرتی مورد نظر خود را صادر کرد که با موجی از اعتراض های داخلی و خارجی مواجه شد. همین فشارها باعث شد تا ترامپ تاکنون سه نسخه برای فرمان مهاجرتی خود بپیچد اما هر کدام به نوعی با نارضایتی هایی همراه بوده و به دلایل گوناگونی از طرف شماری از قضات فدرال متوقف شده اند. حال با توقف اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ از طرف قضات ایالت های هاوایی و مریلند باید منتظر ماند و آینده این فرمان را به نظاره نشست.

 • عراقچی: آمریکا ناقض برجام است / هیچ امکانی برای مذاکره مجدد درباره برجام و الحاق ضمائم به آن وجود ندارد
  عراقچی: آمریکا ناقض برجام است / هیچ امکانی برای مذاکره مجدد درباره برجام و الحاق ضمائم به آن وجود ندارد

  معاون وزیر امور خارجه روز گذشته در کارگاه تخصصی نشست خلع سلاح هسته ای در مسکو به تشریح وضعیت موجود در پی تحولات اخیر پرداخت و گفت در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی مستمرا پایبندی ایران به توافق برجام را مورد تایید قرار داده است، ایالات متحده به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده و صراحتا روح و متن این توافق بین المللی را در موارد متعددی نقض کرده است.

 • نشست خلع سلاح هسته ای مسکو/ گامی در مسیر حمایت ازبرجام و انزوای آمریکا
  نشست خلع سلاح هسته ای مسکو/ گامی در مسیر حمایت ازبرجام و انزوای آمریکا

  چهاردهمین نشست بین المللی مسکو در واقع به کارزاری برای نمایش پشتیبانی بین المللی از برجام و حقوق هسته ای ملت ایران تبدیل شد که به عنوان عضو پیمان منع گسترش سلاح هسته ای (ان.پی.تی) از آن برخوردار است.

 • پشتیانی 40 کشور از برجام و تاکید اتحادیه اروپا برحفظ آن
  پشتیانی 40 کشور از برجام و تاکید اتحادیه اروپا برحفظ آن

  شرکت کنندگان در نشست بین المللی خلع سلاح هسته ای در مسکو که با حضور نمایندگانی از 40 کشور برگزار شد، بر حمایت از برجام تاکید کرده و نماینده اتحادیه اروپا حفظ این پیمان را ضروری خواند.

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։