Print this page
یکشنبه, 23 مهر 1396 09:06

جان کری خواستار پایبندی دیگر طرف های برجام به این توافق شد

جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که نقش عمده ای در شکل گیری این توافق داشت، در بیانیه ای گفت: «امید دارم تا 6 طرف دیگر امضا کننده این توافق، ورای تمام اتهامات پوچ و تحریکات ساختگی رئیس جمهور ترامپ، به این توافق پایبند بمانند و به جهان ثابت کنند که معنای رفتار مسئولانه چیست».

«آلیک» - تارنمای آمریکایی هیل نوشت: جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا از اظهارات روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که توافق ایران در راستای منافع امنیت ملی آمریکا قرار ندارد، انتقاد کرده و از دیگر طرف ها خواست تا به این توافق چندجانبه پایبند بمانند.

به گزارش ایرنا، این رسانه آمریکایی در ادامه نوشت: جان کری که نقش عمده ای در شکل گیری این توافق داشت، در بیانیه ای گفت: «امید دارم تا 6 طرف دیگر امضا کننده این توافق، ورای تمام اتهامات پوچ و تحریکات ساختگی رئیس جمهور ترامپ، به این توافق پایبند بمانند و به جهان ثابت کنند که معنای رفتار مسئولانه چیست».

وی افزود: «متحدان ما و کنگره آمریکا نباید به گونه ای رفتار کنند که گویی تنها افراد بالغی هستند که قدرت محافظت از منافع ملی ما را دارند. من نزدیک به 28 سال در سنا خدمت کرده ام زمانی را به خاطر نمی آورم که به این اندازه حساس بوده باشد و صداهای معقول و محافظه کار چنین مسئولیت خطیری را برای بازگرداندن یک سیاست برعهده داشته باشند».

کری گفت: «این به معنای مخالفت با برنامه و مانورهای قانونی رئیس جمهوری آمریکا است که می تواند به لغو همیشگی برجام، سرزنش آمریکا از سوی متحدانش و برباد دادن قدرت و نفوذ ما منجر شود».

به نوشته هیل، این اظهارات کری ساعاتی پس از آن اعلام شد که ترامپ اعلام کرد توافق چندجانبه هسته ای را تایید نمی کند اما بلافاصله از آن خارج نخواهد شد.

این تارنمای آمریکایی نوشت: ترامپ از کنگره خواست تا ایجاد تغییرات را در این توافق تایید کنند و گفت: «ما به راهی که پایانش خشونت بیشتر، ترور بیشتر و تهدید حقیقی اشاعه هسته ای ایران است، ادامه نخواهیم داد».

اگرچه وی از خروج از توافق هسته ای چیزی نگفت، اما دمکرات ها و متحدان اروپایی آمریکا اظهارات ترامپ را در این باره محکوم کرده اند.

هیل در ادامه نوشت: به گزارش بی بی سی نیوز، فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که ترامپ قدرت لغو توافق را ندارد. وی مکررا از این توافق دفاع کرده و اظهار داشت که ایران «هیچکدام از تعهدات خود را در این توافق نقض نکرده است».

جو بایدن معاون ریاست جمهوری سابق آمریکا نیز روز جمعه هشدار داد که اظهارات ترامپ، آمریکا را 'منزوی' می کند.

وی در بیانیه ای که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد، نوشت: «به مخاطره انداختن یکجانبه این توافق، ایران را منزوی نمی کند بلکه ایالات متحده امریکا را به انزوا می کشاند».

وی افزود: «این تصمیم، به کاهش قدرت و نفوذ ما منجر می شود، اتحاد ما را با همپیمانانمان تضعیف خواهد کرد و به اعتبار ما لطمه می زند».

اخبار مرتبط