فا

سیاست

سه شنبه, 19 دی 1396 14:47

موگرینی روز پنجشنبه میزبان نشستی با ظریف و وزیران خارجه سه کشور اروپایی است

 سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه روز پنجشنبه 11 ژانویه (21 دی ماه) در بروکسل میزبان نشستی با حضور وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان و جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

«آلیک» - سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه روز پنجشنبه 11 ژانویه (21 دی ماه) در بروکسل میزبان نشستی با حضور وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان و جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

به گزارش ایرنا، کاترین ری سخنگوی اتحادیه اروپا شب گذشته با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد که نشست روز پنجشنبه در چهارچوب اقدامات جاری برای تضمین اجرای کامل و مداوم توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برگزار می شود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این در روز گذشته با اعلام اینکه اواخر هفته جاری نشستی در بروکسل به دعوت موگرینی با حضور ظریف و همتایان او از فرانسه، انگلیس و آلمان برگزار می شود، تاکید کرده بود که هدف از این نشست صرفا بررسی اجرای برجام است.

در همین ارتباط، موگرینی و زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته دیدار و درباره مسائلی از جمله ایران و برجام گفت وگو کردند. با نزدیک شدن موعد اعلام تصمیم دوباره دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام، توجهات به این موضوع و اقدامات احتمالی بعدی آمریکا در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در کنفرانسی در تهران گفت: رییس جمهوری آمریکا در یک سال گذشته برای از بین بردن برجام کارهای بسیاری انجام داده و حتی ممکن است با تلاش هایی که می خواهد انجام دهد در چند روز آینده برجام از بین برود که در این زمینه منطقه و جامعه بین المللی باید آمادگی لازم را داشته باشد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در گفت وگوی تلفنی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجام از جانب دولت آمریکا هشدار داد.

صالحی بعدازظهر روز گذشتته در تماس تلفنی با یوکیا آمانو نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجام از جانب دولت آمریکا هشدار داد.

وی تاکید کرد: درصورت عدم اجرای تعهدات برجامی از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که می تواند بر روند فعلی همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باشد.

همچنین سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز گذشته گفت: ایران تا زمانی به برجام متعهد است که برای‌ او منفعت داشته باشد و اگر منفعتی نداشته باشد دلیلی برای پایبندی نداریم.

موگرینی در گزارش کار سال 2017 خود، دفاع از برجام در سال گذشته میلادی را لحظاتی دشوار برای 'چندجانبه گرایی' نامید و تاکید کرد که این اتحادیه (در سال 2018) همچنان به تلاش خود برای اجرای برجام توسط همه طرف ها ادامه خواهد داد.

به نظر می رسد که موضوع برجام در سال 2018 نیز همچنان از مسائل مورد بحث میان اروپا و آمریکا خواهد بود.

اخبار مرتبط

 • ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود
  ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به طرح مصوب مجلس کانادا علیه ایران به خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و هنوز هم دارد.

 • موگرینی: اتحادیه اروپا به اجرای کامل برجام متعهد است
  موگرینی: اتحادیه اروپا به اجرای کامل برجام متعهد است

  فدریکا موگرینی از اعضای پارلمان اروپا خواست از طرح تمدید مهلت وام دهی بانک سرمایه گذاری اروپا به ایران به منظور حمایت از سرمایه گذاری های شرکت های اروپایی در این کشور حمایت کنند.

 • ظریف در گفت و گو با ایرنا: دراجلاس شانگهای برعملیاتی شدن تعهدات برجامی تاکید شد
  ظریف در گفت و گو با ایرنا: دراجلاس شانگهای برعملیاتی شدن تعهدات برجامی تاکید شد

  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حمایت جهانی از برجام در اجلاس شانگهای، گفت: استفاده ایران از مزایای اقتصادی برجام و عملیاتی شدن تعهدات روسیه و چین و همچنین کشورهای اروپایی امضا کننده این توافق بین المللی مورد تاکید قرار گرفت.

 • چین و اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید کردند
  چین و اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید کردند

  وانگ یی، وزیر خارجه چین و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کردند که پکن و بروکسل با وجود خروج آمریکا از برجام همه تلاششان را برای حفظ این توافق به کار خواهند گرفت.

 • سمت و سوی تازه تلاش‌های برجامی اروپا
  سمت و سوی تازه تلاش‌های برجامی اروپا

  با گذشت سه هفته از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام، اکنون به نظر می‌رسد گام‌های اتحادیه اروپا برای حفظ این توافق عینیت بیشتری یافته و با همگرایی آرا و اطمینان از وجود اراده سیاسی لازم، این تلاش‌ها به سمت و سویی تازه هدایت شده است.

 • موگرینی: برجام ازمنظر امنیتی برای اروپا مهم است
  موگرینی: برجام ازمنظر امنیتی برای اروپا مهم است

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز گذشته با تاکید بر عزم دولت‌های اروپایی برای حفظ برجام، گفت: توافق هسته ای نه از منظر تامین منافع اقتصادی بلکه از لحاظ امنیتی برای اروپا مهم است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։