فا

سیاست

چهارشنبه, 20 دی 1396 10:10

سفیر انگلیس: دولت بریتانیا به برجام متعهد بوده و آن را کاملا اجرایی خواهد کرد / موضوعات داخلی ایران مربوط به این کشور است

سفیر انگلیس در تهران با بیان این که پیشرفت های خوبی در زمینه برجام تاکنون حاصل شده است، تاکید کرد: دولت بریتانیا کاملا به برجام متعهد بوده و آن را به طور کامل اجرایی و عملی خواهد کرد.

«آلیک» - سفیر انگلیس در تهران با بیان این که پیشرفت های خوبی در زمینه برجام تاکنون حاصل شده است، تاکید کرد: دولت بریتانیا کاملا به برجام متعهد بوده و آن را به طور کامل اجرایی و عملی خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نیکولاس هاپتون شامگاه دیشب در نشست شورای راهبردی روابط خارجی با عنوان 'اروپا و مسایل ژئوپلتیک غرب آسیا' اظهار داشت: تعامل با ایران مبتنی بر برجام است و موضع دولت بریتانیا حمایت کامل از برجام برای تحقق اهداف پیش روی اعضای 1+5 است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره ناآرامی اخیر در کشور و واکنش رسانه های انگلستان نسبت به این ناآرامی ها افزود: در انگلستان رسانه ها کاملا مستقل از دولت هستند و تصمیمات سردبیری خود را دارند و دولت بریتانیا کنترلی روی این که رسانه ها چه می گویند، ندارد و خیلی وقت ها همین رسانه ها به دولت بریتانیا حمله می کنند.

هاپتون با بیان این که نسبت به برخی پوشش های خبری رسانه های انگلیسی درباره ناآرامی های اخیر ایران نگران است، گفت: موضع دولت بریتانیا این است که موضوعات داخلی ایران مربوط به این کشور است و مردم ایران باید خودشان تصمیم بگیرند و آزادی بیان و آزادی ابراز اعتراض ها حق مردم است.

وی تاکید کرد: این که معترضان چه می خواهند بگویند به ما و دولت بریتانیا ربطی ندارد و دولت انگلیس دخالتی نخواهد کرد.

سفیر انگلیس در تهران همچنین به سئوالی در خصوص تاثیرات تصمیم آتی ترامپ در این زمینه چنین پاسخ داد: انگلستان به طور کامل به موفقیت برجام متعهد است و این بهترین مبنا نه فقط برای ارتباط بین جهان و ایران که بهترین شیوه برای رفاه، صلح و ثبات در منطقه و بهترین توافق و مبنایی است که می تواند ارتباطی بین تمام طرف ها و آمریکا ایجاد کند؛ امید است ترامپ به تصمیم درستی برسد و انگلستان به سختی کار می کند که به ادامه برجام متعهد بماند.

وی به جایگاه انگلستان در شورای امنیت اشاره کرد و افزود: ابعاد مختلفی از تعامل انگلستان در منطقه مبتنی بر تاریخ، فرهنگ ارزش های مشترک و مسئولیت هایی برای امنیت جهانی با توجه به جایگاه ما در شورای امنیت و نقش به عنوان کشور پیشرو اروپایی وجود دارد؛ انگلستان در اروپا باقی می ماند و خروج از برگزیت تاثیری در این رابطه نخواهد داشت و نیز در ارتباط تنگاتنگی بویژه در جهان و منطقه کار خواهد کرد.

هاپتون با بیان این که انگلستان جایگاه و نظر طولانی مدت برای همکاری با ایران دارد، گفت: همکاری با ایران بالا و پایین زیاد داشته است؛ بعصی وقت ها دولت انگلستان تصمیمات درستی نگرفته است و بعضی وقت ها ایران می توانست کارها را متفاوت انجام دهد.

وی تصریح کرد: در زمینه برجام همکاری داریم و معتقد هستیم که این بهترین روش تعامل با ایران است و ایران کشور مهمی است که حق مشروع ایفای نقش و رویکرد مسالمت آمیز در منطقه دارد و به دنبال این هستیم که به طور روزافزون این کارها را انجام دهد.

هاپتون اضافه کرد: دولت بریتانیا به سختی برای رسیدن به برجام تلاش کرد که یک توافق و دستاورد دیپلماتیک بسیار گسترده است و از سال 2015 برای اجرای آن سخت کوشیدیم و پیشرفت های خوبی حاصل شده است. همه می خواستیم ببینیم برجام سریعتر حرکت کند که وقتی به تعداد شرکت های اروپایی که به ایران آمده اند نگاه می کنیم می بینیم که باعث ایجاد شغل شده و به اقتصاد ایران کمک می کند و این امر زمان می برد.

وی تاکید کرد: تمام شرکا در جامعه بین المللی معتقد هستند که برجام موفقیت آمیز است و دولت بریتانیا کاملا به برجام متعهد بوده و آن را به طور کامل اجرایی و عملی خواهد کرد. یکی از منافع برجام این بوده که سفارت انگلیس در تهران و سفارت ایران در لندن افتتاح و در سال 2016 بخش صدور ویزا در تهران فعال شد هم اینک تعداد صدور ویزا کم است، اما چیزهای مشخصی وجود دارد که دو طرف باید انجام دهند.

وی ادامه داد: همان طور که قول داده بودیم و در زمان تحلیف آقای روحانی گفتیم، تعداد ویزاها افزایش می یابد که از 150 مورد از ماه دسامبر به 250 رسیده و امید است به مردم ایران کمک کند و به خدمات بالای ویزایی برسیم .

هاپتون در خصوص رویکرد رسانه های انگلستان نسبت به ناآرامی های اخیر در کشور گفت: به سیستم دولتی ایران احترام می گذاریم، ایران کشور مستقل و مهمی در منطقه است.

سفیر انگلیس در تهران در خصوص مساله مهاجران هم اظهار داشت: با وجود این که در سیستم شنگن نیستیم اما در خصوص مهاجران، مذهب ملاک برای مهاجران نیست؛ جامعه بسیار بزرگی از مسلمانان در انگلستان زندگی می کنند که توانستند همگرایی و یکپارچگی داشته باشند.

وی با بیان این که مهاجرت ها باعث بالا رفتن تساهل و مدارا شده و به احترام متقابل و شناسایی حقوق افراد کمک کرده است، افزود: وجود چند صد هزار مهاجر ایرانی در انگلستان سرمایه بزرگی برای انگلستان و ایران است و باعث شده که افراد پویا و متنوعی به طور مستقیم از تهران به لندن بیایند و بر عکس و این برای هر دو کشور مفید است.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم
  موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم

  به گزارش امروز ایرنا به نقل از تارنمای «اقدام خارجی اتحادیه اروپا»، موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا درباره روابط این اتحادیه و آمریکا اظهار داشت که دو طرف «اختلافی اصلی درخصوص چندجانبه گرایی دارند».

 • روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است
  روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است

  زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

 • کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است
  کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا برجام را «قوی‌ ترین، سختگیرانه‌ ترین و توجیه‌ پذیرترین توافق هسته‌ای موجود» دانست و بار دیگر تصمیم واشنگتن در خروج از این توافق را مورد انتقاد قرار داد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։