فا

سیاست

پنج شنبه, 21 دی 1396 09:46

ظریف: برجام باید با جدیت پیگیری شود / لاوروف: ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است

وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز گذشته در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه اعلام کرد: ما، شما و سایر اعضای برجام باید با هماهنگی یکدیگر از نزدیک، اطمینان حاصل کنیم که این دستاورد با جدیت پیگیری می شود.

«آلیک» - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه اعلام کرد: ما، شما و سایر اعضای برجام باید با هماهنگی یکدیگر از نزدیک، اطمینان حاصل کنیم که این دستاورد با جدیت پیگیری می شود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در این دیدار که در وزارت امور خارجه روسیه برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی به همتای روس خود افزود: مایلم از حمایت های دولت فدراسیون روسیه از اجرای برجام و نقش مهمی که شخص شما (لاوروف) در به نتیجه رسیدن برجام داشتید، تشکر کنم.

وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: برجام یکی از معدود دستاوردهای جامعه بین المللی در سالیان گذشته است و همانطور که شما گفتید، آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تعهد ایران را به اجرای برجام تایید کرده است.

وی گفت: متاسفانه یکی از اعضای برجام نه تنها تاکنون تعهدات خود را به طور کامل اجرا نکرده بلکه سیاست های بسیار مخربی در این زمینه داشته است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به سفرهای خود به روسیه تصریح کرد : از چهار سال پیش که وزیر امورخارجه ایران شدم، این بیست و یکمین سفر من به روسیه است که نشان دهنده حجم و گستردگی روابط دو کشور است.

وی یاد آور شد: سفرهای دو رئیس جمهوری، دیدارهایی که بایکدیگر داشتیم و همکاری های مشترکی که در زمینه دوجانبه و منطقه ای داریم به نظر ما به نفع مردم دو کشور و صلح و امنیت بین المللی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه همکاری ایران و روسیه توانسته نقش مهمی را در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه حساس ما داشته باشد، افزود: ما متعهد هستیم که در همراهی و همکاری با شما و دوستان ترکیه ای خود اطمینان حاصل کنیم که روند آستانه با موفقیت جلو خواهد رفت و کنفرانس سوچی، کنفرانس موفقی برای ایجاد یک راه حل سیاسی برای سوریه خواهد بود.

وزیر امورخارجه ایران ادامه داد: به نظر ما اجلاس آینده سوچی مهمترین شانس کمک به روند سازمان ملل متحد در ژنو برای رسیدن به صلح پایدار در سوریه است.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در دیدار با همتای ایرانی خود اعلام کرد: ایران بطور کامل به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده و به آن عمل کرده است.

سرگئی لاوروف در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه در مسکو گفت: باید یادآور شوم که درگذشته دیدارهای زیادی داشته ایم که بسیار مهم است و خرسندیم که سفرهای روسای جمهور دو کشور به روسیه و ایران برگزار شد.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه تحقق و اجرای مفاد برجام بسیار مهم است، اظهار داشت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم پایبندی ایران به مفاد برجام را تایید کرده است.

وی افزود: از اجرای برجام و حل مساله عدم انتشار سلاح های کشتار جمعی حمایت می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه سخنان خود به روند توسعه همکاری های میان ایران و روسیه اشاره و اضافه کرد: همکاری میان وزارتخانه های خارجه، شورای امنیت و سایر وزارتخانه های ایران و روسیه جریان دارد.

لاوروف سپس گفت: مسائل زیادی در دستور کار همکاری های دو کشور از جمله مسائل منطقه ای قرار دارد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین به فراهم شدن مقدمات برگزاری اجلاس ایران، روسیه و ترکیه در سوچی اشاره کرد و افزود: نشست های گذشته آستانه در یک سال اخیر برای بررسی مسائل سوریه سازنده بود.

وی همچنین ضمن اشاره به تلاش ها برای برگزاری کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی روسیه، در مورد موفقیت تلاش ها برای حل مسائل سوریه از جمله در چارچوب مذاکرات ژنو تحت نظارت استفان دمیستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در سوریه، خاطرنشان کرد که موفقیت این تلاش ها به اقدامات و رفتار گروه های معارض مسلح سوری بستگی دارد.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگر از سخنان خود گفت که نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه اوایل ماه فوریه (ماه آینده میلادی) برگزار می شود.

لاوروف گفت: مقدمات نشست کمیسیون مشترک همکاری های دولتی ایران و روسیه فراهم می شود و پیشنهاد کرده ایم که اوایل سال جاری میلادی برگزار شود.

در دیدار وزیران خارجه ایران و روسیه، سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه و میخائیل بوگدانف نماینده پوتین در امور خاورمیانه حضور داشتند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։