فا

سیاست

شنبه, 07 بهمن 1396 14:40

مخالفت ارمنستان و نگرانی گرجستان درخصوص حرکت ترامپ درباره بیت المقدس

تصمیم ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در به چالش کشاندن قوانین بین الملل و به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت ارمنستان را در برداشته که پیوندهای تاریخی و مذهبی با شهر مقدس دارد.

تصمیم ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در به چالش کشاندن قوانین بین الملل و به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت ارمنستان را در برداشته که پیوندهای تاریخی و مذهبی با شهر مقدس دارد.

کلیسای ارمنی بخشی از کلیسای مقبره مقدس که تصور می شود عیسی (ع) در آنجا مصلوب و به خاک سپرده شده را تحت کنترل خویش دارد.  بیت المقدس همچنین خاستگاه محله ارمنی نشین این شهر قدیمی می باشد که قدمت آن به قرن چهارم میلادی برمی گردد، زمانی که ارمنستان مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت. حدود 790 ارمنی در این منطقه زندگی می کنند که یکی از قدیمی ترین جوامع دیاسپورای ارمنی می باشد.

در پی اعلامیه ترامپ، جاثلیق آرام اول پیشوای دینی ارامنه جهان حوزه سیلیسی هشدار داد که این تصمیم ممکن است منجر به بی ثباتی در منطقه شود. همچنین وی به احترام «حقوق مشروع فلسطینی ها» و حفظ حقوق پیروان سه ادیان توحیدی تاکیید نمود. از سال 1967، سازمان ملل بخش شرقی بیت المقدس را به عنوان سرزمین هایی که به صورت غیر قانونی توسط اسراِئیل اشغال شده است، به رسمیت می شناسد اما اسرائیل همواره به دنبال به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس از سوی جامعه بین الملل به عنوان پایتختش می باشد.

مقر رهبری کلیسای ارامنه بیت المقدس (خلیفه گری مستقل که قدمت آن به دوره حواریون برمی گردد) بیانه ی مشابهی صادر کرد. هر دو کلیسا بیانیه ی صادر شده توسط خلیفه گری لاتین بیت المقدس را امضا نمودند. این بیانیه ترامپ را به تجدید نظر در تصمیمش و «به رسمیت شناختن وضعیت کنونی بیت المقدس فرا می خواند».

در بخشی از این بیانیه می خوانیم: «هرگونه تغییر ناگهانی صدمه جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت... اطمینان داریم چنین قدم هایی موجب افزایش نفرت، درگیری، خشونت و مصیبت در قدس و سرزمین های مقدس خواهد شد، ما را از آرمان وحدت دور کرده و باعث اختلافات عمیق و مخرب می شود».

مقامات دولتی ارمنستان نیز واکنش نشان دادند: ادوارد نعلباندیان  وزیر امور خارجه ارمنستان در بیانیه ای خواهان حفظ صلح و حمایت از جامعه ارمنی بیت المقدس شد.

اسرائیل روابط نزدیکی با رقیب ارمنستان، جمهوری آذربایجان دارد اما در سالیان اخیر، ایروان در تلاش است که نقش اسرائیل را کمرنگ نماید. با این وجود هیچ کدام از طرفین تلاشی جهت گرفتن امتیاز از اسرائیل نکرده اند. آذربایجان همچنین بیانیه ای مبنی بر مخالفت با این تصمیم ترامپ صادر کرد.

تصمیم ترامپ واکنش حساب شده ای را از طرف وزارت امور خارجه گرجستان که معمولا دنباله روی سیاست‌های واشنگتن می‌‌باشد، برانگیخت.

در بیانیه وزارت امور خارجه گرجستان مورخ 16 آذر آمده است: «ما با دقت بیانیه تهیه شده توسط شریک استراتژیک ما، ایالات متحده آمریکا را درباره‌ بیت المقدس بررسی کرده ایم و تحولات مربوطه را از نزدیک دنبال می‌کنیم چنانچه این موضوع در سطح بین المللی از جمله در سازمان ملل متحد در حال بحث و گفتگوی وسیع می باشد».

در بخش دیگری از این بیانیه اینچنین می‌خوانیم: «گرجستان از تلاش‌های جامعه بین الملل در راستای حل صلح آمیز مناقشه اسرائیل و فلسطین جهت دستیابی به توافقی که باید از طریق گفتگو به دست آید، حمایت می‌‌کند».

این بیانیه پس از این صادر شد که گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان درخواستی را که یکی‌ از نمایندگان این کشور، شوتا شالشویلی در صفحه فیسبوک ‌اش مبنی بر حمایت از موضع رئیس جمهور ترامپ نوشت رد کرد. نماینده مورد نظر جهت «قرار ملاقات خصوصی» با سرویس امنیتی گرجستان فراخوانده شد.

طبق گفته نخست وزیر گرجستان، این کشور «بر اساس منافع ملی‌ ‌اش و با در نظر گرفتن وضعیت بین المللی و تهدید‌های موجود در منطقه موضع خود را اعلام خواهد نمود».

 

مترجم: اوفلیا کشیش ابراهیم

منبع: https://eurasianet.org/node/86436

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։