Print this page
سه شنبه, 14 فروردين 1397 09:22

خوشرو: جلوگیری از تضعیف برجام وظیفه جامعه بین الملل است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، جلوگیری از برجام را وظیفه همگانی جامعه بین الملل دانست و گفت: تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی قید و شرط آن توسط سایر طرف ها بستگی دارد.

«آلیک» - نماینده دائم ایران در سازمان ملل، جلوگیری از برجام را وظیفه همگانی جامعه بین الملل دانست و گفت: تداوم و اعتبار برجام به اجرای کامل، موثر و بی قید و شرط آن توسط سایر طرف ها بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی خوشرو روز گذشته که در نشست سال 2018 کمیسیون خلع سلاح در نیویورک سخن می گفت، افزود: 10 گزارش پیاپی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می کند ایران تعهدات هسته ای خود تحت برجام را به طور کامل انجام داده است.

وی تاکید کرد: برجام، مسیر یک طرفه نیست و بقیه اعضای آن نیز باید به تعهدات خود عمل کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: برجام نه تغییر یافتنی و نه مذاکره دوباره شدنی است و آژانس بین المللی انرژی اتمی، تنها مرجع صالح برای ارزیابی پایبندی ایران به تعهداتش تحت برجام است.

خوشرو با اشاره به رهیافت، سیاست ها و اقدامات مخرب و غیرمسئولانه آمریکا در ارتباط با اجرای برجام، از آنها به عنوان نقض تعهدات این کشور در برجام، بویژه بندهای 26، 28 و 29 یاد کرد که آمریکا متعهد است صادقانه کلیه تلاش های لازم را برای تداوم برجام و اجرای موفقیت‌آمیز آن انجام داده و از هر اقدامی در جهت اخلال در بهره مندی کامل ایران از رفع تحریم ها و عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی با ایران، خودداری کند.

وی از جامعه جهانی خواست نگذارد آمریکا برجام را تضعیف کند چون این به نفع چندجانبه گرایی نیست و بنابراین جلوگیری از آن وظیفه‌ای جمعی است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در مورد موضوع خلع سلاح هسته ای نیز با اشاره به دو روند هشدار دهنده در این زمینه، یعنی نوسازی سلاح های هسته ای توسط کشورها و نیز مسابقه تسلیحات هسته ای جدید بین دارندگان آن، گفت برای جلوگیری از آثار مخرب این روندها بر صلح و امنیت بین المللی باید اقدام کرد.

خوشرو اظهار کرد: ما نباید اجازه دهیم که تهدید غول آسای این سلاح های غیرانسانی تا همیشه بر زندگی ما سایه افکند و قبل از اینکه آنها همه ما را نابود کنند، ما باید همه آنها را نابود کنیم و این یک مسئولیت همگانی است چون به امنیت همه ما مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد تصویب معاهده ممنوعیت سلاح های هسته ای گام مهمی در این زمینه بود و در این راستا ما باید قویاً و به عنوان یک اولویت، به تلاش برای آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع در زمینه سلاح های هسته‌ای ادامه دهیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد پیشنهاد ایران در عاری سازی خاورمیانه از سلاح های هسته ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

خوشرو با اشاره به اینکه ایجاد چنین منطقه ای به دلیل سیاست های جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی تاکنون محقق نشده است، افزود: وادار کردن این رژیم به پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای و قرار دادن کلیه فعالیت ها و تأسیسات هسته ای خود تحت پادمان جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی باید یکی از عناصر اصلی توصیه های کمیسیون خلع سلاح باشد.

وی بر لزوم تلاش برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو که در دستورکار نشست امسال کمیسیون خلع سلاح نیز قرار دارد، تأکید کرد.

نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح به مدت سه هفته در نیویورک ادامه خواهد داشت و طی آن آخرین تحولات مرتبط با خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای و پیشگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورایی بررسی خواهد شد.

اخبار مرتبط