فا

سیاست

چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 10:08

انگلیس، آلمان و فرانسه: به برجام پایبند می‌مانیم

سران انگلیس، آلمان و فرانسه در واکنش به تصمیم شب گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام، با انتشار بیانیه‌ای، بر پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران تأکید کردند.

«آلیک» - سران انگلیس، آلمان و فرانسه در واکنش به تصمیم شب گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام، با انتشار بیانیه‌ای، بر پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران تأکید کردند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دفتر نخست‌وزیری انگلیس منتشرشده، آمده است که برجام به ‌اتفاق آراء از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه 2231 به تصویب رسید. 'این توافق همچنان به لحاظ امنیتی برای ما حائز اهمیت است.'

در این بیانیه آمده است:

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، چارچوبی الزام‌آور و قانونی برای حل‌وفصل مناقشه برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رود. ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که به اجرای کامل آن متعهد باشند و مسئولانه عمل کنند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران به محدودیت‌های مندرج در برجام و تعهداتش در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) متعهد بوده است. بر این اساس دنیا به یک مکان امن‌تری تبدیل‌شده و ما (کشورهای E3) به برجام پایبند خواهیم بود.

دولت‌های ما متعهد خواهند بود که این توافق پابرجا بماند و اطمینان حاصل خواهند کرد که با همکاری سایر طرف‌ها، این وضعیت ازجمله تداوم بهره‌مندی اقتصادی مردم ایران در چارچوب برجام ادامه پیدا کند.

ما از آمریکا می‌خواهیم که ساختار برجام دست نخورد و اقدامی نکند که مانع اجرای کامل این توافق از سوی طرف‌های دیگر شود.

پس از تعامل کامل با دولت آمریکا طی ماه‌های گذشته، از آمریکا می‌خواهیم که دستاوردهای منع گسترش سلاح هسته‌ای حاصل از برجام را از طریق اعمال بخش‌های مهم این توافق، حفظ کند.

ما همچنین از ایران می‌خواهیم در مقابل تصمیم آمریکا خویشتن‌داری کند؛ ایران بایستی به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد و مطابق با الزامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً همکاری کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بایستی قادر باشد تا بدون هیچ‌گونه منع و یا محدودیتی به کار نظارت و راستی آزمایی طولانی‌مدت خود ادامه دهد. در مقابل ایران مادامی‌که به تعهداتش در برجام متعهد بماند بایستی از لغو تحریم‌هایی که مستحق آن است بهره‌مند شود.

جای هیچ تردیدی نیست که برنامه هسته‌ای ایران بایستی صلح‌آمیز و غیرنظامی بماند. درحالی‌که برجام بایستی حفظ شود، ما همچنین موافق هستیم که سایر مسائل مهم بایستی پاسخ داده شود. درباره برخی از مقررات برجام که پس از سال 2025 منقضی می‌شود، بایستی یک چارچوب طولانی‌مدت تعریف شود.

تعهد ما به حفظ امنیت متعهدان و شرکای ما در منطقه بدون قید و شرط است و ما بایستی به‌گونه‌ای معنادار به نگرانی‌های مشترک درباره برنامه موشک بالستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه به‌ویژه در سوریه، عراق و یمن پاسخ دهیم.

ما درباره این مسائل گفت‌وگوهای سازنده و مفیدی را آغاز کرده‌ایم و E3 به ادامه این گفت‌وگوها با شرکای کلیدی و دولت‌های نگران در سطح منطقه متعهد است.

ما و وزرای خارجه‌مان با تمام طرف‌های برجام در جهت گام روبه‌جلو در ارتباط خواهیم بود.

این بیانیه از سوی ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه منتشر شده است.

اخبار مرتبط

 • آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند
  آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند

  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر با تائید پایبندی ایران به برجام، راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای در دنیا را کاری مهم و بی‌نظیر در کمک به برقراری صلح و امنیت بین‌الملل توصیف کرد.

 • آمانو: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجراء کرده است
  آمانو: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجراء کرده است

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل شهریور ماه در گزارش خود بار دیگر تایید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند بوده است.

 • رئیس جمهوری فرانسه حفظ برجام را از اهداف اروپا اعلام کرد
  رئیس جمهوری فرانسه حفظ برجام را از اهداف اروپا اعلام کرد

  رئیس جمهوری فرانسه در جمع سفرای این کشور اعلام کرد: هدف فرانسه خصوصا با هماهنگی فشرده و ارتباط موثر با سایر شرکای خود از جمله آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپایی حفظ توافق هسته ای با ایران است.

 • روحانی در تماس تلفنی مکرون: طرف های برجام به برنامه های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند
  روحانی در تماس تلفنی مکرون: طرف های برجام به برنامه های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند

  روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در گفت و گوی تلفنی، ضمن تبادل نظر درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، تاکید کردند که تمام تلاش خود را برای گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط تهران و پاریس بکار خواهند گرفت.

 • سفر آنگلا مرکل به قفقاز جنوبی؛ ضرورت رویکرد متوازن ایران در عرصه دیپلماسی
  سفر آنگلا مرکل به قفقاز جنوبی؛ ضرورت رویکرد متوازن ایران در عرصه دیپلماسی

  سفر دوره ای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به منطقه قفقاز جنوبی (23-25 اوت 2018 / 1-3 شهریور 1397) از جنبه های مختلف حائز اهمیت است. مقطع زمانی سفر دوره ای صدراعظم آلمان به قفقاز جنوبی پس از دیدار مرکل و پوتین در برلین، موضوع عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا و ناتو با توجه به وضعیت مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی و حساسیت شدید روسیه، نارضایتی آلمان از وضعیت مهاجران و پناهندگان گرجی در این کشور (به ویژه پس از لغو ویزای شینگن برای شهروندان گرجی از ژانویه 2017)، سفر نخستین مقام بلندپایه غربی به ارمنستان پس از تحولات سیاسی و جنبش اعتراضی و مردمی این کشور و به قدرت رسیدن نیکول پاشینیان، افتتاح خط لوله انتقال گاز تاناپ و افزایش نقش جمهوری آذربایجان در کریدور جنوبی انتقال انرژی به اروپا و عدم اجازه ورود دولت آذربایجان به آلبرت وایلر، نماینده پارلمان آلمان که در خلال سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به منطقه قره باغ سفر کرده بود، از جمله موضوعاتی است که موجب اهمیت سفر آنگلا مرکل به قفقاز جنوبی شده است که بررسی ابعاد آن نیازمند تحلیل مستقلی است.

 • مرکل بر حل صلح آمیز مناقشه قره باغ تاکید کرد
  مرکل بر حل صلح آمیز مناقشه قره باغ تاکید کرد

  آنگلا مرکل روز گذشته در کنفرانس خبری با حضور نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان عنوان کرد: ما آماده هستیم مسئولیت حل و فصل صلح آمیز مناقشه ناگورنو قره باغ را برعهده بگیریم.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։