فا

سیاست

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 09:58

ظریف: مذاکرات با طرف چینی مثبت و سازنده بود

ظریف با اشاره به اینکه این مذاکرات می تواند نقش موثری در تقویت اجماع جهانی برای حفظ برجام داشته باشد گفت: دو طرف ایران و چین به عنوان دو شریک باسابقه، اصرار دارند که روابط گسترده‌تر شود.

«آلیک» - وزیر امور خارجه ایران شامگاه دیشب پیش از ترک پکن به مقصد مسکو با اشاره به نشست سه ساعته خود با وزیر امور خارجه چین اظهار کرد: مذاکرات با طرف چینی بسیار دوستانه، مثبت و سازنده بود.

به گزارش ایرنا محمد جواد ظریف در فرودگاه پکن و در جمع خبرنگاران ایرانی افزود: با طرف چینی توافق کردیم در روزها و هفته‌های آینده همکاری های نزدیکی برای رسیدن به روش‌های عینی تضمین منافع ایران و چین به عنوان کشورهای عضو گروه 1+5 منهای 1 داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه این مذاکرات می تواند نقش موثری در تقویت اجماع جهانی برای حفظ برجام داشته باشد گفت: دو طرف ایران و چین به عنوان دو شریک باسابقه، اصرار دارند که روابط گسترده‌تر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته و همزمان با سفر ظریف به پکن در جمع خبرنگاران اظهار کرد چین مایل است ارتباطات خود با ایران و دیگر طرفهای مساله، در زمینه برجام را حفظ کند.

گنگ شوانگ اظهار کرد: چین یکی از طرف های برجام است و اوضاع را از نزدیک پیگیری می‌کند و مایل است تا ارتباطات با ایران و دیگر طرفها را حفظ کند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه مصاحبه خود با خبرنگاران ایرانی در پکن افزود: ایران و چین درباره برجام موضع مشترکی دارند و آن حفظ برجام با رعایت منافع ایران است.

ظریف با بیان اینکه گفت‌وگوهای ایران در آینده با چین مهم خواهد بود ابراز امیدواری کرد: رایزنی‌های خوبی نیز با توجه به مواضع روسیه، در مسکو در پیش داشته باشیم.

وزیر خارجه ایران گفت: با روس‌ها همواره درباره مسایل منطقه‌ای رایزنی داریم کما اینکه ممکن است اختلاف نظرهایی هم داشته باشیم اما این اختلاف نظرها مانع روابط راهبردی ما با روسیه نیست.

وی درباره کاهش خرید نفت از ایران نیز گفت: معتقدیم کشورهای عضو برجام اجازه نمی‌دهند آمریکا در امورشان دخالت کند.

 

وزیر خارجه چین: چین از منافع ایران حراست می کند

یک رسانه چینی با اشاره به دیدار وزرای خارجه ایران و چین در پکن گزارش کرد که وانگ یی وزیر خارجه چین در این دیدار بر حراست از منافع ایران تاکید کرده است.

به گزارش ایرنا تارنمای یی سی خاطر نشان کرد وزیر خارجه چین گسترش روابط دو کشور و حراست از منافع راهبردی ایران را مهم دانسته است.

بنا به همین گزارش، سفر وزیر خارجه ایران به چین در روز یکشنبه که اولین بخش از تور دیپلماتیک وی به حساب می آید نشان می دهد که محمد جواد ظریف و کشورش نگاه ویژه ای به چین دارند.

وانگ یی وزیر خارجه چین که با همتای ایرانی اش دیروز در پکن دیدار کرد، گفت: ایران یک شریک راهبردی برای چین است.

وزیر خارجه چین تاکید کرده است که کشورش شرایط ایران و تصمیماتی را که تهران گرفته است، کاملا درک می کند.

او در اظهاراتی کم سابقه به دنبال نقض برجام از سوی ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت که چین از منافع ملی ایران حراست و از صلح و ثبات منطقه به طور جدی و فعالانه حفاظت می کند.

رسانه های گروهی چین از جمله تلویزیون مرکزی، روزنامه ارگانی گلوبال تایمز و خبرگزاری شینهوا این بخش از سخنان وزیر خارجه چین را بسیار مهم دانسته اند.

گزارش ها حاکی است که این سخنان نشان می دهد که چین بشدت از اقدام ترامپ رویگردان است و وزیر خارجه این کشور نیز بار دیگر بر حراست از برجام با این اظهارات تاکید ورزیده است.

دیپلمات ارشد چین می گوید که چین از توافقات و اسناد بین المللی که برجام یکی از آنهاست و اثر مهمی در جلوگیری از تنش و پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه دارد، حفاظت و حمایت می کند.

وزیر خارجه چین تصریح کرده که کشورش برای حصول توافق سال 2015 میلادی تلاش بسیار زیادی کرده است و به آن متعهد خواهد بود.

تارنمای انگلیش نیوز چین نوشته که نقض برجام از سوی آمریکا بازتاب بسیار منفی در چین، روسیه و اروپا داشته و طرف های دیگر این توافق را بشدت خشمگین و نگران کرده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։