فا

سیاست

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 14:34

ظریف رایزنی برجامی در بروکسل را با موگرینی آغاز کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکره با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه راهی بروکسل پایتخت بلژیک شده است، با فدریکا موگرینی دیدار کرد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکره با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه راهی بروکسل پایتخت بلژیک شده است، با فدریکا موگرینی دیدار کرد.

وزیر امور خارجه بعد از دیدار با موگرینی گفت: برای گام رو به جلو، در مسیر درستی قرار داریم

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران افزود: در مسیر درستی برای حرکت به جلو قرار داریم تا اطمینان حاصل کنیم که منافع تمام طرف های باقیمانده در برجام به ویژه ایران حفظ شود.

دیدار ظریف با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح امروز (سه شنبه) به وقت محلی در محل شورای اروپا در بروکسل برگزار شد.

ظریف گفت: بحث های خوبی با خانم موگرینی در آستانه نشست های امروز داشتیم.

وی افزود: در این دیدار، بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط تمام طرف های باقیمانده، ارائه تضمین به ایران برای بهره مندی از منافع برجام و اینکه تضمین بشود این بهره مندی ها نظر مشترک ایران و اتحادیه اروپا می باشد، تاکید شد.

ظریف اظهار داشت که درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به تضمین ها، کارها شروع شده است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: دیروز و امروز در سطح کارشناسی و در ملاقاتی که امروز وزرا خواهند داشت و همین طور کاری که در طول یکی دو هفته آینده به صورت مشترک در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه خواهیم داد، در زمینه روش هایی که هم منافع ایران و سایر اعضای باقیمانده برجام تضمین شود، اقدام خواهد شد.

وی تصریح کرد: برجام دارای منافع برای تمام طرف ها است و ما بایستی اطمینان حاصل کنیم که یک کشور با خروج غیر قانونی اش نمی تواند از این اقدام منفعتی ببرد.

وزیر امور خارجه ایران، شب گذشته بعد از سفر به پکن و مسکو و دیدار با وزرای خارجه چین و روسیه وارد بروکسل شد تا با همتایان خود در اتحادیه اروپا شامل وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.

این دیدار در راستای دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف های توافق هسته ای و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران انجام می شود.

در پی اعلام خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام، وزارت خارجه رایزنی ها برای ادامه برجام بدون آمریکا را در دستور کار قرار داده است.

پیش از این رییس جمهوری در تماس های تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار تضمین دقیق، صریح و مشخص منافع تهران در برجام شد و از اتحادیه اروپایی بویژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگی تامین و تضمین منافع ایران در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، اعلام کنند.

موگرینی امروز بعد از دیدار با ظریف، ساعت 18:30 به وقت بروکسل با وزرای خارجه سه کشور انگلیس ، فرانسه و آلمان دیدار می کند و پس از آن این چهار نفر با ظریف دیدار می کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։