فا

سیاست

چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 09:48

موگرینی: مصمم به حفظ برجام هستیم

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته مذاکرات بروکسل درباره برجام را که با حضور وزیران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و ایران برگزار شد مثبت ارزیابی کرد و گفت: مصمم به حفظ برجام هستیم.

«آلیک» - فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته مذاکرات بروکسل درباره برجام را که با حضور وزیران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و ایران برگزار شد مثبت ارزیابی کرد و گفت: مصمم به حفظ برجام هستیم.

به گزارش ایرنا، موگرینی اظهار داشت: وزرای خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و جمهوری اسلامی ایران امروز در دو نشست جداگانه شرکت کرده و تعهدات خود بر اساس برجام را یادآوری کردند، تعهدی که به اتفاق آراء توسط شورای امنیت سازمان ملل و تحت قطعنامه شماره 2331 تصویب شده است.

وی افزود که این نشست در ادامه خروج آمریکا از برجام برگزار شد و همه شرکت کنندگان از بابت خروج ایالات متحده اظهار تاسف کرده و پذیرفتند که عادی سازی روابط اقتصادی با ایران و رفع تحریم ها بخشی ساختاری (جدایی ناپذیر) از معاهده اتمی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود که به همراه ایران و سه کشور اروپایی بر روی تعهد های مشترک تاکید و بر ادامه گفتگوها و تعمیق آنها توافق شده است.

موگرینی گفت: گفت وگوها در مرحله کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی ادامه خواهد یافت.

وی به موارد مورد بررسی و اقدامِ مطرح شده دراین نشست را به این شرح نام برد:

1- حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران

2- ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران

3- نقل و انتقال کارآمد بانکی با ایران

4- ادامه حمل و نقل هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی با ایران

5- تمهیداتی برای ارائه اعتبار صادراتی و سایر خدمات مالی و بیمه ای به منظور تسهیل همکاری های مالی از جمله حمایت از سرمایه گذاری

6- قدم برداشتن در جهت توسعه دادن همکاری ها و یادداشت های تفاهم بین شرکت های ایرانی و اروپایی

7- سرمایه گذاری بیشتر در ایران با حمایت از منافع عملگرهای اروپایی

8- گسترش فضای شفاف تجارت و کسب و کار در ایران

موگرینی با تاکید بر ادامه مشاوره های گسترده در همه زمینه ها اظهار داشت که هفته آینده نشست دیگری در وین و در سطح قائم مقامان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جلسه شب گذشته را در زمینه توافق بر روی مجموعه ای از عملکردهای مشترک مثبت و مفید ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت که امروز چهارشنبه علاوه بر ارائه گزارش به کمیسیون اروپا و تلاش برای تصمیم گیری در سطح این کمیسیون گزارشی نیز به اجلاس سران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که فهرست هشتگانه یاد شده در واقع لیست مسائلی است که در این نشست مطرح شده اند و قرار شده که در سطح کارشناسی برای یافتن راه حل های عملی مورد بررسی قرار گیرند.

وی اطمینان داد که در روزهای آینده گزارش های فنی در سطح کارشناسان در مورد این راه حل ها ارائه خواهد شد.

اخبار مرتبط

 • موگرینی: اتحادیه اروپا متحدانه برای حفظ برجام تلاش می‌کند
  موگرینی: اتحادیه اروپا متحدانه برای حفظ برجام تلاش می‌کند

  فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از آغاز روند مقررات مسدود کننده اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه تهران تاکید کرد: اتحادیه اروپا به‌ طور متحد و سریع برای حفظ برجام تلاش می‌کند.

 • دبیر کل سازمان ملل: حامی تلاش اروپا برای حفظ برجام هستیم
  دبیر کل سازمان ملل: حامی تلاش اروپا برای حفظ برجام هستیم

  آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته با تاکید بر این که اتحادیه اروپا باید نقش محوری تری در جهان سیاسی امروز بازی کند، از آنچه که تلاش‌های این اتحادیه برای حفظ برجام خواند، اعلام حمایت کرد.

 • رویترز: اروپا وعده داد برجام را حفظ کند
  رویترز: اروپا وعده داد برجام را حفظ کند

  خبرگزاری رویترز گزارش داد: قدرت های غربی وعده دادند با حفظ جریان سرمایه گذاری و نفت، توافق هسته ای سال 2015 با ایران را حفظ کنند.

 • چراغ سبز اروپا به ظریف برای حفظ برجام
  چراغ سبز اروپا به ظریف برای حفظ برجام

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آخرین ایستگاه مأموریت برجامی خود در بروکسل، پس از مذاکراتی فشرده با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه تصریح کرد که طرف‌های اروپایی از عزم سیاسی برای حفظ برجام و ارائه تضمین‌های لازم برخوردار هستند.

 • ظریف رایزنی برجامی در بروکسل را با موگرینی آغاز کرد
  ظریف رایزنی برجامی در بروکسل را با موگرینی آغاز کرد

  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکره با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه راهی بروکسل پایتخت بلژیک شده است، با فدریکا موگرینی دیدار کرد.

 • موگرینی: برجام را حفظ می کنیم
  موگرینی: برجام را حفظ می کنیم

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اروپایی ها برای حفظ برجام تلاش خواهند کرد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։