فا

سیاست

سه شنبه, 01 خرداد 1397 09:24

پمپئو: برجام برای آمریکا و جهان بد بود

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد برجام برای جهان و آمریکا بد بود و با تکرار اتهامات گفت: برجام جاه طلبی و سلطه جویی ایران را تمام نکرده است و آنها می خواهند از ورای خاورمیانه عبور کنند.

«آلیک» - وزیر خارجه آمریکا مدعی شد برجام برای جهان و آمریکا بد بود و با تکرار اتهامات گفت: برجام جاه طلبی و سلطه جویی ایران را تمام نکرده است و آنها می خواهند از ورای خاورمیانه عبور کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مایک پمپئو روز گذشته با حضور در بنیاد هریتیج که با موضوع «پس از توافق؛ یک استراتژی جدید درباره ایران» سخن گفت، افزود: ذهنیت من را بنیاد هریتیج درباره سیاست های مختلف شکل داده است. باعث افتخار من است که در این جا حضور دارم، دو هفته قبل رئیس جمهوری آمریکا شرکت این کشور در برجام را به پایان رساند.

پمپئو اضافه کرد: ترامپ تنها به یک دلیل ساده از این توافق خارج شد چرا که این توافق در تضمین امنیت مردم آمریکا از بدکاری های رهبران جمهوری اسلامی ایران ناکام شد. دیگر ایجاد ثروت برای خودکامگان ایران و همچنین برنامه های موشکی ایران را نمی پذیریم تا در ریاض فرود آید و دیگر نمی پذیریم که بازرسی ها را این گونه ادامه دهیم.

وی با این ادعا که برجام، جهان را به خاطر ایرادهایش در خطر قرار داد، اظهار کرد: بندهای مربوط به غروب آفتاب فقط توانست قابلیت موشکی ایران را افزایش دهد که منجر به یک رقابت هسته ای فاجعه بار در منطقه منجر شود. توافق هسته ای باعث شد که افزایش سریع و بالقوه ای در منطقه ایجاد شود همانگونه که اطلاعات مخفی ایران را اسرائیل برملا کرد.

وزیر خارجه آمریکا در اظهار نظری همسو با رژیم صهیونیستی افزود: ایران با سوء نیت وارد مذاکره شده است و همچنان به دروغ خود ادامه می دهد، در ماه گذشته محمد جواد ظریف گفت که هیچ وقت نمی خواستیم بمب بسازیم، مسخره است؛ اما ایرانی ها مراقب بودند که برنامه هایشان فاش نشود تا بتوانند دانشمندانی که این برنامه را توسعه می دادند، مخفی نگهدارند.

پمپئو ادامه داد: مکانیزم بازرسی ها و راستی آزمایی ها به اندازه کافی محکم نبود و توافق برای پرداختن به موشک های بالستیک ایران که بتوانند کلاهک اتمی حمل کنند، توجه نداشت. برجام اجازه داد که رژیم ایران به جای تقویت اقتصاد خود، از پول بادآورده ای که برجام به آنها رساند، برای حمایت از گروه های نیابتی خود همچون حزب الله، حماس و سپاه پاسداران استفاده کند.

وی با بیان اینکه ایران حرکت خود را از ورای خاورمیانه در دوره برجام ادامه داد، گفت: قاسم سلیمانی با پول به دست آمده، برای خون ریزی استفاده کرد و ثروتی که غرب برای ایران ایجاد کرد، باعث شد تا کمپین سلیمانی به راه افتاد. دولت اوباما این شرط بندی را کرد که جلوی تبهکاری ایران را بگیرد و ایران به جهان بپیوندند اما کاملا برای تمام مردمی که در خاورمیانه زندگی می کنند، ناکام شد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: این اندیشه که برجام بتواند ستونی از آرامش در خاورمیانه به همراه آورد، درست نبود. جان کری گفت که خاورمیانه ای که اکنون در آتش است به لطف برجام قابل مدیریت خواهد بود اما نگاه کنید اکنون بیشتر قابل مدیریت است یا پیش از برجام؟ لبنان پناهگاه بیشتری برای حزب الله شده است در مقایسه با زمانی که برجام شروع شد، حزب الله کاملا توسط ایران مجهز شده است و نیم نگاهی هم به اسرائیل دارد.

پمپئو ادامه داد: به لطف ایران، حزب الله نیروهای زمینی را برای حملات در سوریه فراهم آورد، سپاه پاسداران توانسته است پیکارجویان زیادی را در سوریه قرار دهد و توانستند در میادین کشتار به راه اندازند. 6 میلیون سوری بی خانمان شدند و 5 میلیون به دنبال پناهندگی در خارج از سوریه شده اند.

وی اضافه کرد: ایران با حمایت از شبه نظامیان شیعه در عراق، تمامیت ارضی عراق را به خطر انداخت، تمام این کارها در دوره برجام انجام شد. حمایت ایران از حوثی های یمن باعث شده است تا به گرسنگی مردم یمن کمک شود و آنها تحت تهدید تروریسم باقی بمانند. در داخل عربستان سعودی شهروندان غیرنظامی را مورد هدف قرار داده است و در افغانستان حمایت ایران از طالبان به صورت رساندن اسلحه به آنها ادامه دارد و ثبات مردم این کشور را به هم زده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اتهام های خود علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد: امروز نیروی قدس ایران، عملیات مخفی تروریستی در قلب اروپا انجام می دهد. باید به یاد داشته باشیم که در دوره برجام ایران زندانیان آمریکا همچون نمازی ها را نگهداشت و باب لوینسن هم نزدیک به 11 سال مفقود الاثر است. مردم آمریکا باید بدانند که ما با جدیت آمریکایی هایی که به ناحق در بند ایران هستند را آزاد کنیم.

پمپئو در فهرست طولانی که بر اساس توهمات اطرافیان خود شکل داده است، افزود: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و پناهگاهی برای القاعده شده است، از 11 سپتامبر این کار را کرده و آنها را به دست عدالت نمی سپارد، در واقع رهبران القاعده در تهران هستند. من از مردم ایران می پرسم آیا این چیزی است که شما می خواهید کشورتان در جهان به خاطر ارتباط با طالبان، حماس، حزب الله و القاعده شناخته شود.

وی در اقدامی توهین آمیز تلاش کرد تا دولت و رهبری را در مقابل هم قرار دهد و گفت: آمریکا معتقد است که مردم ایران سزاوار بهتر از این هستند اما من حرف دیگری دارم که به آن فکر کنند، در اینجا در غرب، رفتار با روحانی و ظریف با اینکه نماینده رژیم هستند، متفاوت می شد اگر می توانستند ذهنیت رهبر ایران و قاسم سلیمانی را کنترل کنند، در صورتی که ظریف! آیا رهبران شما مسئول مشکلات اقتصاد ایران به خاطر هدر دادن ثروت در خاورمیانه نیستند؟

وزیر خارجه آمریکا افزود: رژیم ایران به جای تقویت مردم خود، سعی می کند مرزهای ایران را به دریای مدیترانه برساند، ایران می خواهد پیکارجویان را به خارج بفرستد، در ماه های اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانسته است پهبادهایی را به طرف خاک اسرائیل و در بلندی های جولان بفرستد، متحد ما اسرائیل می خواهد از خود دفاع کند و البته آمریکا به دفاع از اسرائیل قاطعانه ادامه می دهد.

پمپئو ادامه داد: این اعتماد که برجام می تواند خوب باشد، برای آمریکا، اروپا، خاورمیانه و تمام جهان بد بود. کاملا روشن است که برجام جاه طلبی و سلطه جویی های ایران را تمام نکرده است، در واقع آنها می خواهند از خاورمیانه عبور کنند. بنابراین آمریکا استراتژی مربوط به ایران را همچنان ادامه می دهد اما در خارج از برجام.

وی با بیان این که با متحدان خود برای جلوگیری از فعالیت های بی ثبات کننده، تامین اعتبار مالی برای تروریست ها و به خطر انداختن ثبات منطقه با ساخت تسلیحات پیشرفته ایران ادامه می دهیم، گفت: می خواهیم مطمئن باشیم که ایران مسیری برای دسترسی به تسلیحات هسته ای نه الان و نه هرگز نداشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما برای رسیدن به اهدافمان از چندین مسیر ادامه خواهیم داد، فشار مالی بی سابقه ای روی رژیم ایران خواهیم گذاشت تا رهبران آن مطمئن شوند که جدی هستیم. به لطف وزارت خزانه داری تحریم ها به طور کامل اعاده می شود، هفته پیش رئیس بانک مرکزی، نیروی قدس و سپاه پاسداران تحت تحریم قرار گرفتند برای این که به حزب الله و سایر نیروهای تروریستی پول می رسانند.

پمپئو ادامه داد: رژیم ایران باید بدانند این اول کار است، اعاده تحریم ها شدیدتر خواهد شد اگر ایران مسیر خود را عوض نکند. اینها قوی ترین و مستحکم ترین تحریم ها در تاریخ خواهد بود. رژیم ایران در تمام خاورمیانه طی سال ها در حال جنگ بوده است، وقتی تحریم های ما اعاده شود، سعی خواهد کرد که بنیه اقتصادی خود را حفظ خواهد کند از این رو، ایران مجبور خواهد بود بین جنگ و هدر دادن اقتصاد یا حفظ آن انتخاب کند.

وی اضافه کرد: همچنین من با وزارت دفاع و شرکای منطقه ای خود برای جلوگیری از تعرض ایران کار خواهم کرد، جلوی فعالیت های مخرب سایبری ایران را خواهیم گرفت و دنبال گروه های نیابتی ایران در گرداگرد جهان خواهیم رفت و آنها را سرکوب می کنیم.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ایران دیگر به راحتی کارت سفید نخواهد داشت تا سلطه جویی کند، اظهار کرد: فراموش نکنید که رئیس جمهوری ترامپ چه گفت، اگر ایران برنامه هسته ای خود را شروع کنند، بدترین مشکلات را خواهد داشت.

پمپئو در ادامه تهدید و اتهام به جمهوری اسلامی ایران، به زعم خود راه جدایی ملت از نظام را پیش گرفت و گفت: ما همچنین به صورت خستگی ناپذیر هوادار ملت ایران خواهیم بود. باید حقوق انسانی تمام ایرانی ها مورد حمایت رژیم قرار گیرد و این همه ثروت را هدر ندهد.

وی افزود: ما از نهادهای بین المللی خواهیم خواست تا به رفتار ایران با شهروندان خود نگاه کند. تظاهرات اخیر نشان داد که ایرانی ها از رژیم خود دلسرد هستند و به خاطر تصمیمات غلط، دست و پنجه نرم می کنند. در ایران هر روز اعتصاب است و قیمت ریال رو به کاهش است، نرخ بیکاری 25 درصد و سوء مدیریت در منابع طبیعی باعث خشکسالی و بروز فجایع زیست محیطی در ایران شده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: فساد شدیدی در ایران هست و ایرانی ها می توانند بوی شدید این فساد را استشمام کنند. رژیم ایران از مردم خود سرقت می کند و ایرانی ها بسیار خشمناک هستند صدها میلیارد دلار خرج عملیات نظامی با گروه های خارج از ایران می شود در حالی که ایرانی ها خواهان آزادی و کسب و کار هستند.

پمپئو اضافه کرد: رژیم ایران نشان می دهد که از تمام این اعتصاب ها می ترسد، خیلی ها زندانی و خیلی ها هم اعدام شده اند. به خصوص مردان خشن رژیم از زنان ایران می ترسند که جویای حقوق خود هستند، زنان ایران به خاطر شرافت و کرامتشان سزاوار همان حقوقی هستند که مردان ایران دارند.

وی بدون توجه به رفتار رئیس جمهوری این کشور در وضع قوانین منع مهاجرت ایرانی ها مدعی حمایت از مردم شد و اظهار کرد: رژیم ایران ترور، ارعاب و خشونت را تحمیل کرده است. رژیم ایران در نهایت باید به مردم ایران نگاه کند به خصوص مردم ایران که بیشتر خواهان تغییرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هستند، آمریکا کنار آنهایی می ایستد که خواهان فرصت اقتصادی، شفافیت دولت، انصاف و آزادی های بیشتر هستند و ما انتظار داریم که رژیم ایران با تعقل، از سرکوب مردم خودداری کند تا به آمال خود برسند.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ما حاضریم گام های تازه ای نه فقط با شرکا بلکه با ایران برداریم، به شرطی که ایران حاضر باشد تغییراتی اعمال کند، رئیس جمهوری ترامپ گفت که حاضر است برای توافقی جدید مذاکره کند، هدف ما توافق نیست بلکه حمایت از مردم آمریکا است. هر توافقی باید تضمین کند که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نمی یابد و جلوی فعالیت های تبهکارانه ایران را می گیرد به گونه ای که برجام نمی توانست انجام دهد.

پمپئو با تاکید بر این که اشتباه گذشته را تکرار نخواهیم کرد، گفت: برجام را مورد تجدید مذاکره قرار نخواهیم داد، موج تخریب ایران طی سال های اخیر نشان می دهد که نمی توان جاه طلبی های ایران را از تصویر کلی امنیتی جدا کرد. بنابراین باید ببینیم که از ایران چه می خواهیم و آن را مشخص کنیم.

وی نخستین خواسته خود را این گونه اعلام کرد که ایران باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی تمام ابعاد برنامه هسته ای خود را معرفی کند و اجازه دهد که راستی آزمایی انجام شود. ضمن این که ایران باید کاملا برنامه هسته ای خود را رها کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ایران باید غنی سازی اورانیوم را کنار بگذارد و به دنبال راکتور آب سنگین نباشد. همچنین ایران باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد آزادانه در سراسر کشور بازرسی های خود را انجام دهند.

پمپئو دیگر خواسته خود را برای انجام یک مذاکره این گونه اعلام کرد: ایران باید افزایش موشک های بالستیک و همین طور توسعه قابلیت سامانه های موشکی خود را کنار بگذارد. ایران باید تمام کسانی که به اتهامات مسخره در زندان هستند را آزاد کند.

وی ادامه داد: ایران باید تمامیت ارضی و استقلال عراق را به رسمیت بشناسد و به شبه نظامیان شیعه سلاح ارسال نکند؛ باید به حمایت تسلیحاتی از شیعیان حوثی در یمن پایان دهد و به چاره اندیشی سیاسی در یمن کمک کند، همچنین نیروهای خود را از سوریه خارج کند و به حمایت خود از تروریست های طالبان در افغانستان پایان دهد؛ به رهبران ارشد القاعده پناه ندهد و نیروی قدس به حمایت خود از تروریست ها در گرداگرد جهان پایان دهند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: این رفتار نابخردانه ایران، علیه بسیاری از همسایگان، علیه اسرائیل و شلیک موشک به عربستان و امارات است، کشتیرانی بین المللی را تهدید می کند و در فضای مجازی حملات مخرب دارد. لیست طولانی است اما اگر نگاه کنید درخواستهای ساده ای است، فهرست به خاطر فعالیت های تبهکارانه ایران طولانی است، ما این لیست را ایجاد نکردیم بلکه ایرانی ها این کار را کرده اند.

پمپئو با این ادعا که با دوستان اروپایی خود صحبت کرده و آنها هم این دیدگاه را قبول دارند، گفت: این کارهایی است که ایران باید انجام دهد تا مورد پذیرش بین المللی قرار گیرد، از متحدان خود هم می خواهم که از ایران بخواهند تا مسئولانه رفتار کند.

وی با بیان این که در مقابل تغییرات ایران، آمریکا حاضر به کمک کردن است، گفت: اگر این اتفاق بیفتد حاضر هستیم که به تمام عناصر تحریم ها پایان دهیم و خوشحال خواهیم بود که مناسبات دیپلماتیک و تجاری کامل با ایران داشته باشیم و به ایران کمک کنیم تا فناوری پیشرفته داشته باشد.اگر ایران این کار را بکند به مدرنیزه شدن اقتصاد ایران کمک می کنیم به گونه ای که بتواند در ساختار اقتصادی جهان شرکت کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: تلاش های ما وقتی است که به طور ملموس تلاش هایی مثبت در سیاست ایران ببینیم. ما می دانیم که ایران می تواند از مردم خود دفاع کند اما نه این که مردم دنیا را به خطر اندازد. ما می خواهیم که کنگره در این عملکرد شریک ما باشد، ما می خواهیم تلاش های ما حمایت های گسترده ای از مردم آمریکا داشته و فراسوی دولت ترامپ باشد.

پمپئو ادامه داد: البته ترجیح این خواهد بود که به یک توافقی دست یابیم که برخلاف برجام که مورد قبول دموکرات ها و جمهوری خواهان در کنگره نبود، مورد حمایت دولت و مردم باشد.

وی با بیان این که در این استراتژی امروز می خواهیم حمایت مهم ترین شرکای خود را در منطقه و گرداگرد جهان داشته باشیم، گفت: به راستی که رفتار ایرانی که ما خواستار آن هستیم ممکن است واقع بینانه نباشد اما فراموش نکنیم چیزی که می خواهیم دنبالش برویم قبل از برجام مد نظر بود. در سال 2012 رئیس جمهوری اوباما گفت که ایران در این توافق قبول خواهد کرد که برنامه هسته ای خود را پایان بخشد اما ایران این کار را نکرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: در شورای امنیت به رای گذاشت که تمام فعالیت های غنی سازی را متوقف کند اما این کار اتفاق نیفتاد، در سال 2013 میلادی وزیر خارجه فرانسه گفت که درباره این که ایران به غنی سازی ادامه داد، به بازی گرفته شد. در سال 2015 میلادی جان کری گفت که ما حق غنی سازی اورانیوم را به رسمیت نمی شناسیم اما ایرانی ها همین الان که اینجا نشسته ایم، در حال غنی سازی اورانیوم هستند.

پمپئو ادامه داد: ما خواستار چیزی نیستیم مگر این که رفتار ایران با معیارهای جهانی هماهنگ باشد که قبل از برجام همیشه مورد قبول بوده است، ما می خواهیم قابلیت تهدید جهان با توانایی های هسته ای ایران را از بین ببریم. چرا اجازه دهیم که ایران قابلیتی بیش از امارات متحده عربی یا عربستان سعودی داشته باشد؟

وی اضافه کرد: متوجه هستیم که کمپین فشار روی ایران باعث خواهد شد برخی از دوستان ما دچار دشواری های اقتصادی شوند، حتی برای بازارهای ما هم می تواند زیانبار باشد برای اینکه ما هم در این مساله شریک بودیم، می خواهیم از این نگرانی ها با خبر شوید تمام کسانی که وارد معامله با ایران شوند، پاسخگو خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که با این شرکت ها مذاکره خواهیم کرد و اعاده تحریم ها را برای آنها توضیح خواهیم داد، گفت: وقت زیادی در این سه هفته برای مذاکره با متحدانمان صحبت کردم، البته تصمیم با آنها است که بخواهند از برجام حمایت کنند اما از موضع ما با خبر هستند.

پمپئو افزود: سال آینده، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران است، باید پرسید این انقلاب چه چیزی را نصیب ایران کرده است؟ رژیم مرگ را در خاورمیانه و تخریب را به بهای گزافی برای ملت خود می آفریند و وضع بدتر و بدتر می شود. جوانان در ایران دلسرد هستند، غرور آنها پایمال شده است و نمی توانند با قرن 21 هماهنگ شوند، ایران می تواند همه این ها را عوض کند اگر تصمیم بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که آیت الله خامنه ای از سال 1982 رهبر جمهوری اسلامی بوده است، گفت: مردم ایران این حکومت خودکامه را پس از او قبول نخواهند کرد که زیان زیادی را برای مردم خود به همراه آورده است. میلیون ها ایرانی را سرکوب می کند، بیشترین سرکوبی که ایرانی ها تجربه کرده اند، الان زمان آن است که رهبر جمهوری اسلامی ایران کاری برای ملت و تاریخ این کشور انجام دهد که مفید باشد.

پمپئو افزود: ایالات متحده از ماهیت این رژیم کاملا با خبراست، اما برخلاف دولت های قبلی به دنبال نتایجی هستیم که به سود مردم ایران و نه فقط رژیم ایران باشد، اگر شکی درباره اراده رئیس جمهوری ما وجود داشته باشد، فقط به تعامل با کره شمالی نگاه کنید، علاقه به ملاقات با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نشان می دهد که حاضریم بزرگترین چالش ها را حل و فصل کنیم.

وی خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: بدانید که فعالیت های شما با اراده ای مصمم از سوی دیگر روبرو خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا که تحریم های مورد اشاره وی اثر مستقیم بر مردم ایران خواهد داشت، در پایان اظهارات خود، گفت: پیام آخر من خطاب به ملت ایران است و می خواهم واژه های رئیس جمهوری ترامپ را از اکتبر تکرار کنم، او گفت کاملا با ملت ایران همبستگی داریم که به خاطر تندروی و خشونت رهبرانشان رنج برده اند. مردم ایران می خواهند که تاریخ، فرهنگ و تمدنشان و همکاری کشورشان با همسایگان را پس بگیرند.

پمپئو افزود: آمریکا امیدوار است بتواند برای مردم ایران که این همه رنج برده اند مثمر ثمر باشد و آنها بتوانند شاهد کامیابی باشند بهتر از چیزی که قبلا دیده اند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش پرسش و پاسخ درباره اینکه چه خواهید کرد تا متحدانمان هم با ما همراه شوند، گفت: تغییرات استراتژیک در جهان وقتی پیش می آید که کشورها تصمیم می گیرند تا آمال مشترکی داشته باشند، آنها با ارزش ها و منافع مشترک شروع می شوند.

پمپئو افزود: من در دو هفته اخیر کار کردم که آیا راهی برای مرمت برجام وجود دارد یا خیر؟ در بروکسل با متحدان اروپایی صحبت کردم و دیدم که نمی شود این کار را کرد و در این مورد به توافق نرسیدیم. آمریکا قصد دارد از طریق دیپلماتیک با تمام متحدان خود سخت کار کند.

وی که ظاهرا از همراهی اروپایی ها درباره برجام ناامید شده است، ادامه داد: کشورهای زیادی با نگرانی های ما سهیم و مورد تهدید ایران هستند، منافع مشترک است که پاسخ جهانی را در برابر بزرگترین حامی ترویسم شکل خواهد داد. من متقاعد شده ام که در طول زمان به این نتیجه خواهیم رسید که استراتژی رئیس جمهوری درست است و ایران روزی به کشورهای متمدن ملحق خواهد شد.

کی کولز جیمز رئیس بنیاد هریتیج پرسید: شما تحریم های سرسختانه می خواهید و من فکر می کنم که درباره پرداختن به مساله هسته ای نگرانی هایی باقی مانده است، می توانید در این باره صحبت کنید؟

وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: مساله هسته ای بزگترین تهدید است، برجام پر از ایراد و ناکام بود، همان طور که گفتم ما از شریکان خود در منطقه خاورمیانه خواستیم که شاید به ماکمک کنند، آنها گفتند ببینید ایران به لطف برجام پولدار شده است، اگر بخواهند به غنی سازی اورانیوم بازگردند، پاسخ خواهیم داد و البته به شما نخواهم گفت که ماهیت پاسخ ما چه خواهد بود.

پمپئو افزود: امیدوارم ایرانی ها در مقایسه با گذشته تصمیم متفاوتی بگیرند، به آنها خوشامد می گوییم اگر مسیری که کشورهای دیگر پیش گرفته اند را دنبال کنند.

رئیس هریتیج پرسید: می توانید توضیح دهید بدون این که اروپایی ها آسیب ببینند نظام تحریم ها را چگونه بازخواهید گرداند؟

وزیر خارجه آمریکا گفت: هر بار که تحریم ها اعاده می شود، کشورها باید فعالیت های اقتصادی خود را کنار بگذارند، آمریکایی ها فعالیت های اقتصادی خود را برای مدت هاست که کنار گذاشته اند، شرکت های امریکایی دوست دارند که با جمهوری اسلامی معامله کنند، بازار بزرگی است و مردم پویایی در ایران هستند اما همه کشورها باید این مساله را بفهمند که ما نمی توانیم برای سلیمانی ایجاد ثروت کنیم.

پمپئو افزود: این پول به سراغ سلیمانی رفته و اجازه داده است که بتواند از ورای خاورمیانه پول را به این و آن برساند و به خاورمیانه و جهان صدمه بزند. تا جایی که بتوانیم کارساز باشیم مسیر را برای ایران مشکلتر و قابلیت دستیابی به تسلیحات هسته ای ایران را کم می کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا زمان خاصی در نظر گرفته شده است؟ گفت: تحریم ها اعاده شده اند و طی 155 روز آینده به راه خواهد افتاد. تمام سطوح دولت از نظر دیپلماتیک فعال هستیم، وزارت خزانه داری، وزارت دفاع و همه آنها این منشور را دنبال می کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: نمی توانم چارچوب زمانی تعیین کنم اما مردم ایران چارچوب زمانی را تعیین خواهند کرد، مردم ایران درباره کادر رهبری خودشان انتخاب خواهند داشت، اگر تصمیم بگیرند سریع انجام دهند عالی خواهد بود اما اگر دیر تصمیم بگیرند ما این کار را دنبال می کنیم تا به نتیجه برسیم.

کمتر از دو هفته پیش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هشتم ماه مه، با نادیده گرفتن تمام تعهدات خود تحت برجام و به صورت یکجانبه اعلام کرد این کشور دیگر در توافق هسته ای ایران باقی نخواهد ماند.

مایک پمپئو که پس از برکناری رکس تیلرسون عهده دار مسئولیت دستگاه دیپلماسی آمریکا شده و همواره مخالفت خود را با برجام و نفوذ منطقه ای ایران اعلام کرده است، امروز و در نخستین اظهار نظر عمومی به بنیاد هریتیج که از حامیان جدی ترامپ در انتخابات 2016 بوده، آمد تا به اصطلاح راهبرد تازه ای را درباره ایران پس از خروج آمریکا از برجام ارائه کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։