فا

سیاست

شنبه, 20 مرداد 1397 14:57

نقش ارمنیان و سربازان ارمنی ارتش ایالات متحده آمریکا در جنگ جهانی دوم

در طول سال های جنگ جهانی دوم ارمنیان بسیاری در ارتش های کشورهای متفق علیه فاشیسم جنگیده و فداکاری کرده اند. در این بین نقش سربازان و افسران ارمنی ارتش آمریکا مثال زدنی است.

در طول سال های جنگ جهانی دوم ارمنیان بسیاری در ارتش های کشورهای متفق علیه فاشیسم جنگیده و فداکاری کرده اند. در این بین نقش سربازان و افسران ارمنی ارتش آمریکا مثال زدنی است.

بیش از نود درصد از سربازان ارمنی حاضر در ارتش آمریکا جزء آن دسته از ارمنیانی بودند که در کودکی و پس از نسل کشی ارمنیان زنده مانده و به آمریکا مهاجرت کرده اند. البته بودند سربازان ارمنی ای نیز که متولد آمریکا به شمار می روند.

طبق آمار موجود در طول جنگ جهانی دوم در تمام صفوف ارتش آمریکا (نیروی دریایی، هوایی و زمینی) بیش از 20 هزار ارمنی در حال خدمت بوده اند. این در حالیست که جمعیت ارمنیان ساکن در آمریکا در سال 1940م. 200 هزار نفر تخمین زده شده است.

این سربازان در نبردهای پرل هاربر، نبردهای شمال آفریقا، ایتالیا، برمه، هندوستان، چین، انگلستان و آلمان حضور داشته اند. بیشتر این سربازان پس از پایان جنگ به وطن بازگشتند. 500 نفر کشته و 50 مفقود نیز حاصل خدمت ارمنیان در ارتش آمریکا می باشد.

پس از پایان جنگ دولت آمریکا به پاس خدمات سربازان و افسران ارمنی به بسیاری از آنان مدال شجاعت اعطا کرده است.

یکی از نخستین افسران ارشد ارتش آمریکا هایک شِکرجیان نام دارد وی نخستین ارمنی است که توانسته بود وارد آکادمی ارتش در ویست پونت آمریکا شود. شکرجیان در سال 1942م. از سوی رئیس جمهور فرانکلین روزولت اولین ارمنی ای لقب گرفت که به درجه ژنرالی رسید.

در رده کماندوهای ارمنی از همه شاخص تر می توان به جک (سیراک) ناهیکیان اشاره کرد. از دیگر افسران ارشد و معروف ارنست.ه.درویشیان است که در سال 1944م. مفتخر به دریافت بالاترین نشان لیاقت کنگره آمریکا شده، این نشان از آن جهت حائز اهمیت است که تا کنون تنها به 87 نفر از سربازان و افسران ارتش آمریکا بخشیده شده است. درویشیان به پاس رشادت در نبردهای جبهه ایتالیا که توانست به تنهایی 45 سرباز دشمن را از پای درآورد به این نشان مفتخر گشته است. بعدها و پس از پایان جنگ درویشیان به درجه ژنرالی رسید و سال ها یکی از مشاوران عالی وزارت دفاع محسوب می شد.

کاپرال جیمز توپالیان اولین سرباز ارمنی کشته شده ارتش آمریکا لقب گرفته است وی در جریان تهاجم هواپیماهای ژاپنی در 7 دسامبر سال 1941م. در پایگاه پرل هاربر کشته شد. پس از جنگ یکی از خیابان های شهر بوستون به نام او نامگذاری شده است.

یکی از اولین افسران کشته شده ارمنی ارتش آمریکا نیز وارطان آقابابیان می باشد. وی متولد شهر وان در ترکیه کنونی بود و در دو جنگ جهانی اول و دوم شرکت و 14 بار زخمی شده است. آقابابیان در سال 1944م. کشته شد.

در کل در طول جنگ جهانی دوم، 52 افسر ارمنی در ارتش آمریکا مفتخر به دریافت بالاترین نشان لیاقت شده اند که 5 افسر پس از مرگ به این نشان رسیدند. همچنین 44 سرباز ارمنی نیز مفتخر به دریافت نشان صلیب مقدس نایل گشته اند.

ارمنیان آمریکا علاوه بر شرکت مستقیم در جنگ در سایر عرصه ها نیز نقش مهمی ایفا کرده اند. به عنوان مثال بسیاری از ارمنیان در عرصه کشتی سازی، ساخت مهمات و از همه مهمتر دستیابی به پروسه ساخت بمب اتم نقش داشته اند.

دکتر هری داقلیان کارشناس فیزیک هسته ای در سن 32 سالگی در زمان آزمایش های بمب اتم جان خود را از دست داد. در این زمینه همچنین می توان به جان هوانسیان، سیمون ایکیزیان، کاپیتان آرام پاروناک و هارولد شاه نظریان، اشاره کرد که در تکمیل نهایی ساخت بمب اتم نقش داشته اند. در زمره  شیمیدانان نیز دو نفر بیش از بقیه به چشم می خورند، زاون نعلبندیان و کارل دکمچیان. دکمچیان، برای تانک های غول پیکرآمریکایی نوعی سوخت اختراع کرد که در جنگ های آزاد سازی ایتالیا مورد استفاده ارتش آمریکا قرار گرفت.

علاوه بر نقش سربازان، درجه داران و افسران ارمنی، بسیاری از نهادهای اجتماعی و سیاسی ارمنیان نیز نقش موثری ایفا کرده اند. به عنوان مثال در طول سال های جنگ، کمیته اجرایی حزب فدراسیون انقلابی ارمنی (داشناکسیون) در نیویورک مبادرت به جمع آوری میلیون ها دلار پول نموده است که این پول پس از تحویل به دولت آمریکا برای خرید کشتی و هواپیما مورد استفاده قرار گرفته است. دولت دو کشتی جنگی را «آرارات» و «روح ارمنستان» نامگذاری کرد.

در سال 1942م. کمیته اجرایی حزب فدراسیون انقلابی ارمنی (داشناکسوتیون) سان فرانسیسکو، میلیون ها دلار جهت نوسازی واگن های سازمان صلیب سرخ جمع آوری کرد. سازمان صلیب سرخ نیز به پاس این خدمات نام واگن ها را «ماسیس»  نهاد که برگرفته از نام یکی از قله های کوه آرارات می باشد.

این کمیته همچنین در سال 1942م. مبلغ یک میلیون دلار به دولت آمریکا پرداخت کرده است.

ارمنیان شهر فرزنو آمریکا نیز مابین سال های 1944-1942م. بیش از 8.5 میلیون دلار کمک های اهدایی جمع آوری و تقدیم ارتش آمریکا و متفقین کرده اند.

 

ایساک یونانسیان

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։