فا

سیاست

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 09:31

روسیه از اظهارات ضدبرجامی سفیر آمریکا انتقاد کرد

ماریا زاخارووا روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی، اظهارات سفیر آمریکا در انگلیس درباره برجام و فشار بر ایران را نادرست و بیجا خواند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از اظهارات سفیر آمریکا در انگلیس علیه برجام که خواستار فشار بر ایران شده بود، انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی که این بار در منطقه کالینین گراد در غرب روسیه برگزار شد، اظهارات سفیر آمریکا در انگلیس درباره برجام و فشار بر ایران را نادرست و بیجا خواند.

روبرت وود سفیر آمریکا در لندن به تازگی در مقاله ای در روزنامه ساندی تلگراف از دولت انگلیس خواست در موضوع برنامه هسته ای ایران از آمریکا جانبداری و از توانمندی و امکانات دیپلماتیک خود برای اعمال فشار بر ایران استفاده کند.

خانم زاخارووا به کنایه گفت: گویا به عقیده سفیر آمریکا، کسی واشنگتن و لندن را مامور کرده است که مواظب رفاه تهران باشند، این یک موضع بی اساس است.

 

** آمریکا در جنگ تجاری و تحریم ها به منافع این کشور توجه نمی کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه نشست خبری گفت: آمریکا جنگ تجاری با کشورهای مختلف راه می اندازد و سیاست تحریم را اعمال می کند و از منافع ملی خودش هم پیروی نمی کند بلکه تنها به منافع گروه خاصی توجه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: حتی نزدیک ترین شرکای آمریکا از طرف این کشور تحت فشار قرار دارند، به عنوان مثال دولت کانادا که همواره علاوه بر حمایت از ایالات متحده از سیاست های این کشور نیز پیروی می کرد از طرف واشنگتن تحت فشار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مساله چیز دیگری است، اظهار داشت: مساله این است که هر چهار سال یا هشت سال یک بار این منافع که واشنگتن آن را ملی می خواند تغییر می کند و کاملا برعکس می شود.

زاخارووا ادامه داد: به طور مثال آمریکا تا چند سال پیش همکاری مالی و اقتصادی با ایران و کاهش تنش را سودمند می دید اما اینک وضعیت کاملا تغییر کرده و با ایران به دشمنی می پردازد.

 

** سازمان ملل از کلاه سفیدان حمایت می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه گذری به موضوع کلاه سفید ها زد. سازمانی که به عقیده روسیه توسط انگلیس هدایت می شود و کارش در سوریه، حمایت از تروریست ها و نشان دادن چهره ای غیر واقعی از دولت قانونی سوریه و حامیان این کشور در امر مبارزه با تروریست ها بود.

وی گفت: متاسفانه با خبر شده ایم که سازمان ملل از این گروه با وجهه جعلی که غربی ها برای آن ساخته اند، حمایت می کند.

زاخارووا با طرح این پرسش که چرا امروز که مردم سوریه به حضور کلاه سفیدها در کشورشان برای کمک های انسانی نیاز دارند، آنها سوریه را ترک کرده اند؟ پاسخ داد: زیرا اعضای این گروه با دریافت مبالغ هنگفت اخبار جعلی در سوریه تولید و به جهان مخابره می کردند و با صحنه سازی حملات شیمیایی در این کشور به دولت سوریه ضربه زدند.

بر اساس اطلاعات رسانه ها، گروه کلاه سفیدها در سوریه با گروه های افراط گرا ارتباط نزدیک داشت و به ادامه مناقشه در سوریه و مطرح شدن اتهام های بی اساس علیه دولت بشار الاسد کمک می کرد.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم
  موگرینی: به دفاع از برجام ادامه می دهیم

  به گزارش امروز ایرنا به نقل از تارنمای «اقدام خارجی اتحادیه اروپا»، موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا درباره روابط این اتحادیه و آمریکا اظهار داشت که دو طرف «اختلافی اصلی درخصوص چندجانبه گرایی دارند».

 • روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است
  روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است

  زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

 • کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است
  کری: برجام قوی‌ترین توافق هسته‌ای موجود است

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا برجام را «قوی‌ ترین، سختگیرانه‌ ترین و توجیه‌ پذیرترین توافق هسته‌ای موجود» دانست و بار دیگر تصمیم واشنگتن در خروج از این توافق را مورد انتقاد قرار داد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։