فا

سیاست

شنبه, 10 شهریور 1397 12:10

فعال نمودن پارلمان های دو کشور جهت توسعه مناسبات اقتصادی بین ایران و ارمنستان

واهرام باغداساریان رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران اظهار داشت: گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در مجلس این کشور یکی از بزرگترین گروه های دوستی در مجلس ملی ارمنستان می باشد که نشانه تمایل جمهوری ارمنستان به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد.

«آلیک» - در ملاقات گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان که روز پنجشنبه برگزار گردید، واهرام باغداساریان رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران با اشاره به سطح عالی روابط میان دو کشور و تبادل هیات های پارلمانی اظهار داشت: گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در مجلس این کشور یکی از بزرگترین گروه های دوستی در مجلس ملی ارمنستان می باشد که نشانه تمایل جمهوری ارمنستان به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توسعه بیش از پیش مناسبات میان دو کشور گردید. در این ارتباط رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران خواستار بررسی و افزایش صادرات گاز کشورمان از یک میلیون به دو میلیون متر مکعب، تسریع در اجرای خط سوم انتقال برق میان دو کشور، همکاری در راه اندازی منطقه آزاد مغری، مشارکت در ساخت و عمران کریدور شمال- جنوب ارمنستان، فعال سازی کریدور خلیج فارس- دریای سیاه، همکاری سه جانبه میان ایران، ارمنستان و ترکمنستان در زمینه انرژی، اجرایی نمودن نیروگاه برقابی مغری و استفاده از فرصت موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا برای توسعه ارتباط بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان گردیدند.

رمضانعلی سبحانی فر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان نیز با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نیز برای توسعه همکاری ها با جمهوری ارمنستان بویژه در زمینه انرژی آمادگی داشته و در بحث ترانزیت گاز به دیگر کشورها از مسیر ارمنستان نیز آماگی جدی وجود داشته و در آینده نزدیک این موضوع می تواند در دستور مذاکرات مقام های دو کشور قرارگیرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی کشورمان همچنین افزود: شرکت صانیر نهایت تلاش خود را برای اجرا و نهایی نمودن خط سوم انتقال برق میان دو کشور بکار گرفته و خواستار مساعدت طرف ارمنی جهت تسهیل و سرعت بخشیدن به امور ساخت این پروژه گردید. وی همچنین آمادگی طرف ایرانی را برای تاسیس نیروگاه های برقابی، بادی و خورشیدی در ارمنستان ابراز داشته و اظهار نمود: اقدامات مقدماتی جهت احداث نیروگاه برقابی مغری از سوی دو کشور توسط طرف ایرانی نیز دنبال می گردد.

سبحانی فر در پایان سخنان خود بر استفاده از فرصت های منطقه آزاد مغری و نقش مجالس دو کشور در ترغیب سرمایه گذاری در این منطقه و تصویب قوانین و مقررات در زمینه تسهیل سرمایه گذاری را خاطر نشان نموده و افزود: بخش خصوصی دو کشور می توانند در اجرایی نمودن اینگونه پروژه های میان دو کشور بویژه در زمینه احداث کریدور شمال- جنوب نقش فعالی را ایفا نمایند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։