Print this page
سه شنبه, 13 شهریور 1397 09:44

دیدارهای ظریف با رئیس جمهوری و نخست وزیر سوریه

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته و در جریان سفر یک روزه خود به سوریه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و عماد خمیس نخست وزیر سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

«آلیک» - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته و در جریان سفر یک روزه خود به سوریه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و عماد خمیس نخست وزیر سوریه دیدار و گفت وگو کرد. 

 

** ظریف با رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، طرفین در این دیدار تاکید کردند که فشار برخی کشورهای غربی بر سوریه و ایران، دو کشور را از دفاع از اصول ارزش ها و منافع ملت های خود و امنیت و ثبات منطقه دور نمی کند.

رئیس جمهوری سوریه و وزیر خارجه ایران اعلام کردند که به کارگیری سیاست تهدید و اعمال فشار بر دمشق و تهران، نشانه شکست توطئه ها و نقشه های این کشورها برای منطقه است که ایران و سوریه مقابل آن ایستادگی کردند.

اسد و ظریف در این دیدار جدیدترین تحولات منطقه و دستور کار نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه را که قرار است در روزهای آینده در تهران برگزار شود، مورد بررسی قرار دادند.

دو طرف دیدگاه های مشابهی نیز در مورد موضوعات مختلف داشتند. 

 

** ظریف: آماده همکاری اقتصادی با سوریه هستیم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران همان طور که در حدود هشت سال جنگ در کنار ملت و دولت سوریه بود در مرحله پسابحران نیز آماده همکاری اقتصادی با این کشور است.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز گذشته در دیدار با عماد خمیس نخست وزیر سوریه در دمشق اظهار داشت: سوریه با همکاری همپیمانان خود در حال پیروزی کامل بر تروریسم است و جمهوری اسلامی نیز به عنوان متحد راهبردی علاقمند به مشارکت در بازسازی این کشور است.

وی ادامه داد: شرکت های خصوصی ایران از توانایی بالایی برخوردار هستند و در مرحله جدید پسا بحران در سوریه این شرکت ها آمادگی کاملی برای بازسازی این کشور دارند.

ظریف با اشاره به توافق نامه های اقتصادی و نظامی میان ایران و سوریه، گفت: این توافقات برگ زرین دیگری از روابط جدید میان تهران و دمشق است که در موضوع اقتصادی به زودی معاون اول رئیس جمهوری اسلامی برای امضاء توافق نامه جامع و بلند مدت به این کشور سفر می کند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی اقتصادی دمشق، گفت: تجار و بازرگانان ایرانی نیز در این نمایشگاه حضور پر رنگی خواهند داشت.

شصتمین نمایشگاه بین المللی دمشق 24 تا 15 شهریور امسال به مدت 10 روز در پایتخت سوریه برگزار می شود.

ظریف با اشاره به نشست سه جانبه روز جمعه آینده سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه درباره روند آستانه در تهران، گفت: روند کنونی مذاکرات سه جانبه موفقیت آمیز بوده و به زودی به نتایج خوبی دست پیدا می کنیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم استان ادلب نیز همانند عملیات های قبلی ارتس سوریه با کمترین تلفات همانند حومه دمشق و استانهای جنوبی از وجود تروریسم پاکسازی شود.

نخست وزیر سوریه نیز با تشکر از حمایت‌های ایران، گفت: تمامی امکانات برای مشارکت هم پیمانان از جمله ایران و روسیه در امر بازسازی این کشور آماده است.

خمیس تصریح کرد: شرکت های خصوصی ایران از توانایی بالایی برخورد هستند که در محله بازسازی سوریه آنان نیز مشارکت خواهند کرد.

وی، از مشارکت شرکت های خصوصی جمهوری اسلامی در نمایشگاه بین المللی اقتصادی دمشق استقبال کرد.

 

وزیر خارجه کشورمان قبل از این دیدار نیز با ولید المعلم وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت و گو کرده بود.

ظریف روز گذشته در سفری یک روزه، وارد دمشق پایتخت سوریه شد و مورد استقبال فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه و جواد ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق قرار گرفت.

وزیر خارجه ایران بعد از استقبال رسمی از سوی معاون وزیرخارجه سوریه به زیارت حرم حضرت زینب (س) به منطقه زینبیه در حومه دمشق رفت.

هدف از سفر وزیر خارجه کشورمان ضمن دیدار با مسئولان ارشد سوریه، استمرار رایزنی ها با طرف سوری به عنوان شریک راهبردی در آغاز برگزاری اجلاس سه جانبه که در روز های آینده در ایران برگزار می شود.

سفر ظریف به دمشق، دومین سفر وی به کشور سوریه در مسئولیت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.

حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی ظریف را همراهی می کند.

اخبار مرتبط