فا

سیاست

یکشنبه, 18 شهریور 1397 09:48

روسیه: گزارش آمانو حاکی از عدم انحراف ایران از برجام است

زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

«آلیک» - سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: گزارش اخیر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران حاکی از عدم انحراف این کشور از مسیر اجرای برجام است.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، ماریا زاخارووا با بیان این مطلب افزود: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سی ام ماه اوت (هشتم شهریور) گزارش دیگری درباره بازرسی های آژانس در ایران در چارچوب برجام و مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل منتشر کرد.

وی افزود: این سند در نشست روز دهم ماه سپتامبر (19 شهریور) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بررسی خواهد شد.

زاخارووا گفت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: اینگونه نتیجه گیری حاکی از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است، گزارش مدیر کل آژانس نشان می دهد که برجام به خوبی از عهده وظایف تعیین شده بر می آید.

وی ادامه داد: ایران امروز کشوری است که بیشترین بازرسی ها را از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، رویکرد تهران نیز حاکی از عزم آن برای حفظ این توافق است و روسیه از آن بطور کامل حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که کشورش به همراه سایر شرکت کنندگان در برجام برای حفظ آن تلاش می کند.

به گزارش ایرنا، روسیه و آلمان عضو گروه 5+1 برای حل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران بودند که به همراه ایران به توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام دست یافتند و پس از خروج یکطرفه آمریکا از آن به گروه 1+4 تغییر نام داد.

ترامپ 18 اردیبهشت ماه برخلاف برخی هشدارهای داخلی و مخالفت های گسترده جهانی از برجام خارج شد.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

اعضای دولت سابق آمریکا نیز اقدام ترامپ را به شدت محکوم کردند، در همان شب خروج ترامپ از برجام، جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: این تصمیم امنیت ما را تضعیف و ما را در میان متحدان اروپایی منزوی می کند.

اخبار مرتبط

 • روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است
  روسیه: گزارش آژانس حاکی از رعایت کامل برجام ازسوی ایران است

  نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفته است : گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رعایت کامل برجام از سوی ایران است. «میخاییل اولیانوف» با بیان این مطلب اظهار داشت که در گزارش دوازدهم آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شد بر اجرای کامل تعهدات ایران در چارچوب برجام تاکید شده است.

 • صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است
  صالحی: سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی های جهانی است

  علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی برجام را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و تصریح کرد: اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

 • آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند
  آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند

  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر با تائید پایبندی ایران به برجام، راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای در دنیا را کاری مهم و بی‌نظیر در کمک به برقراری صلح و امنیت بین‌الملل توصیف کرد.

 • رئیس روس اتم بر حمایت مجدد روسیه از برجام تأکید کرد
  رئیس روس اتم بر حمایت مجدد روسیه از برجام تأکید کرد

  رئیس روس اتم در دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اعلام حمایت مجدد روسیه از برجام، بر تقویت همکاری‌های صلح‌‌آمیز هسته‌ای با جمهوری اسلامی تأکید کرد.

 • مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
  مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی

  جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در پاسخ به انتقادات پی در پی دولت فعلی این کشور از وی، بار دیگر از برجام و عملکرد خودش دفاع کرد و در عین حال گفت که با توجه به بدعهدی واشنگتن، در آینده نزدیک مذاکره ای میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

 • روسیه خواستار تضمین تداوم اجرای برجام شد
  روسیه خواستار تضمین تداوم اجرای برجام شد

  میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی با قدردانی از پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود در برجام، از آژانس خواست که اجرای باثبات این توافق را تضمین کند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։