فا

سیاست

دوشنبه, 19 شهریور 1397 12:32

جهانگیری: کشور را با همکاری دانشگاه ها از دشواری ها عبور دهیم

معاون اول رییس جمهوری، شرایط ایران را خطیر و دشوار توصیف کرد و گفت: در چنین وضعیتی چشم امید به دانشگاه ها است، کشور را باید با همکاری آنها از دشواری ها عبور دهیم.

«آلیک» - معاون اول رییس جمهوری، شرایط ایران را خطیر و دشوار توصیف کرد و گفت: در چنین وضعیتی چشم امید به دانشگاه ها است، کشور را باید با همکاری آنها از دشواری ها عبور دهیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری امروز در نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، افزود: دست نیاز همه به سمت دانشگاه ها دراز است.

وی با بیان این که شرایط کشور خطیر و دشوار است، ادامه داد: البته به معنای این نیست که همه عواملی که وجود دارد، تهدید است بلکه فرصت های خوبی می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و همان طور که خداوند امید داده بعد از هر مشکلی آسانی است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: تجربه کشورهای مختلف و جهانی نشان داده که تحولات بزرگ از دل شرایط سخت و دشوار خارج می شود و باید به دنبال این باشیم که تحولات بزرگ در این شرایط سخت به وجود آید.

جهانگیری به پیشنهادها و راهکارهای جمعی از دانشگاهیان درمورد شرایط اقتصادی امروز کشور اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب به دولت توصیه کردند که به این پیشنهادها باید توجه شود.

وی همچنین گفت: رییس جمهوری و مجموعه دولت تاکنون بارها اعلام کرده که باید از فرصت دانشگاه ها استفاده شود و به نظر من امروز دانشگاه ها در نقطه کانونی قرار گرفته اند که باید کاری کنند.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی افزود: فکر می کنم رسیدن به این نقطه که درک جمعی از نیازها وجود داشته باشد و به سمت دانش و دانشگاه ها برود، نقطه مهمی برای توسعه کشور بوده و دانشگاه کانون مهمی برای گام برداشتن در این مسیر است.

جهانگیری ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم محور آن می تواند توسعه درون زا و ملی باشد و مهم ترین نقطه کانونی اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه علمی کشور که کانون آن دانشگاه است، ضامن اصلی بقای ما است و باید به طور جدی به آن پرداخته شود.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: البته دانشگاه ها دستاورهای خوبی داشته اند و رتبه علمی و جایگاه ایران در مقابل کشورهای توسعه یافته قابل تحسین است که این نشان می دهد دانشگاهیان به موضوع توسعه علم و فناوری توجه داشته اند.

جهانگیری ادامه داد: امروز به دانشگاه ها به عنوان کانون های فکری و عقل نقاد جامعه نگریسته می شود و انتظار ما از دانشگاهی که نقاد، مرکز توسعه علم و مرکز فناوری است و نخبگان کشور در آن جمع شده اند، این است که به مسائل پیرامونی جامعه، منطقه و جهانی حساس باشد و راهکارهایی برای این مسائل ارائه کند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی قرار گرفته ایم که قدرتی به نام آمریکا با مدیریتی که بر آن حاکم است، فکر می کند با ایران با نبردی از نوع نظامی وارد نشود بلکه با نوع جنگ نرم وارد شود.

وی افزود: آمریکا فکر می کند اقتصاد برتر را داراست و با استفاده از قدرت خود به کشورها فشار می آورد تا ایران را زمین گیر کند و از سوی دیگر از قدرت رسانه ای خود استفاده می کند تا افکار ایرانیان را به نوعی تحت تاثیر قرار دهد.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: آنها دهها کانون فکر در طول سال ها تشکیل داده اند تا چگونه عمل کنند که به اقتصاد و ملت ایران تاثیر مخرب داشته باشند.

جهانگیری تصریح کرد: در مقابل این اقدامات باید قدرت نرم خود را به صحنه بیاوریم و وقتی آنان اقتصاد ایران را هدف قرار می دهند، ما به عنوان دولت راهکارهایی را فراهم کنیم تا بتوانیم از منابع خود به بهترین نحو استفاده کنیم.

وی با یادآوری این که تامین نیازهای کشور با دشواری های زیادی روبروست، گفت: کالایی که می خواهید از طریق سیستم حمل و نقل دریایی وارد کشور کنید دارای ویژگی هایی است و آمریکایی ها تلاش دارند با هدف گذاری این سیستم را از کار بیندازند البته وظیفه دولت است که راهکارهای دیگری تعبیه کند.

وی افزود: تلاش بعدی آنها ترسیم شرایط آینده کشور است و بگویند که اگر کالا نخرید، ممکن است دیگر پیدا نشود تا مردم به فروشگاه ها هجوم ببرند و این موارد مجموعه قدرتی است که به کار گرفته شده تا در داخل ایران اتفاقاتی را رقم بزنند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: مهم ترین حرف این است که باید اقداماتی انجام دهیم که منجر به مجموعه ای از اتفاقات در کشور شود تا اعتماد و امید مردم به آینده افزایش یابد و بیش از دولت و مسئولان، نخبگان و صاحب نظران در این زمینه مسئولیت دارند.

جهانگیری یادآور شد: اگر دشمن تلاش دارد که اعتماد و امید مردم را با مشکل رو به رو کند، وظیفه ما این است که نقطه عکس آن را انجام دهیم تا مردم با اعتماد بیشتری به آینده به زندگی خود ادامه دهند.

وی ادامه داد: وقتی گفته می شود امروز راهکار اقتصاد سیاسی است، این طور نیست که باید گروهی بروند و گروه دیگری بیایند.

وی به شرایط کشور در دوران جنگ هشت ساله اشاره و خاطرنشان کرد: جنگ تحمیلی در آن زمان موضوع اصلی بود و مردم در شرایط اقتصادی از خودگذشتگی نشان می دادند که بارها گفته شده و خاطره های آنها نوشته شده است.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: امروز نیز در چنین شرایطی هستیم و نیازمندیم که موضوع اصلی کشور این باشد که چه طراحی برای مقابله با ملت از سوی دشمنان صورت گرفته و ما چگونه باید ملت را مقاوم کنیم تا از پیچ خطرناک به خوبی عبور دهیم.

جهانگیری یادآور شد: به میزانی که بر روی این موضوع دقت کنیم، اعتماد را در داخل کشور افزایش دهیم و امید را تقویت و کشور را در وضعیت خوبی اداره کنیم تا آمریکا احساس کند، شکست خورده است، زمان تحمیل این شرایط بر کشور کوتاه خواهد بود.

وی ادامه داد: با این شرایط می توان با 13 آبانی که آنان فکر می کنند تحریم اصلی آغاز می شود، اقداماتی انجام دهیم و راهکارهایی را برای عبور از آن ترسیم کنیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: البته این دوره به خوبی طی خواهد شد ودر کشور با چالش ها وابرچالش هایی روبروهستیم و موضوع آب امروز به ابر چالشی در کشور تبدیل شده است و اگر زمانی سخن از منطقه نیمه خشک می شد این موضوع امروز به واقعیت روی زمین تبدیل شده است ودر برخی شهرها و روستاها مشکل آب آشامیدنی و کیفیت آن مساله اصلی شده است.

جهانگیری تاکید کرد: دانشگاه ها و پایان نامه های دانشجویان باید به سمت بررسی این چالش ها بروند.

وی از دیگر چالش های کشور را موضوع محیط زیست عنوان کرد و یادآور شد: امروز این موضوع به ابر چالش جدی تبدیل شده است و مساله آلودگی هوا، ریزگردها، صندوق های بازنشستگی و بودجه دولت نیز به مساله جدی تبدیل شده اند.

وی با یادآوری این که بخش خصوصی محور و پیشران توسعه کشور است ، ادامه داد: بخش خصوصی واقعی در جهت تولید زحمت می کشد ولی از طرف دیگر عده ای تحت عنوان بخش خصوصی فکر می کنند مردم در چه شرایط سختی قرار خواهند گرفت تا از آن سوء استفاده کنند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که دولت باید برای بخش خصوصی که می خواهد سالم کار کند شرایط را فراهم آورد، گفت: البته بخش خصوصی باید سود ببرد ولی باید منافع ملی را هم در نظر بگیرد وشرایط را بسنجد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: برای رتبه بندی دانشگاه ها باید شاخص ها براساس میزان مشارکت دانشگاهها در حل و فصل مسایل جامعه باشد و دانشگاه ها می توانند در جهت تقویت انسجام ملی و افزایش امید مردم واعتماد کمک کنند.

وی با یادآوری این که البته باید به مشکلات دانشگاه ها نیز توجه شود، افزود: با وجود محدودیت هایی که در قانون بودجه وجود دارد، همواره تلاش کردیم تا بودجه دانشگاه ها کاهش نیابد وامسال هم قول می دهیم با توجه به شرایط درآمدی، بودجه دانشگاه ها را مورد توجه قرار دهیم.

معاون اول رییس جمهوری افزود: این که آمریکائی ها می گویند فروش نفت ایران را متوقف می کنند حرف بی جایی است اگر چه فروش نفت ایران کاهش می یابد و بودجه نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت، ولی تلاش خواهیم کرد به گونه ای جبران کنیم تا دستگاه ها دغدغه نداشته باشند.

جهانگیری همچنین درباره ارائه ارز تحصیلی به دانشگاه ها برای فرصت های مطالعاتی گفت: در مقطعی با کاهش ارز تحصیلی برای فرصت های مطالعاتی، دانشگاه ها آسیب دیدند ولی تلاش می کنیم با استفاده از خط فاینانس حمایت های لازم را انجام دهیم و نیازهای اصلی تحقیقاتی و لوازم آزمایشگاهی دانشگاه ها را فراهم کنیم.

وی از دانشگاه ها خواست در این بخش صرفه جویی لازم را داشته باشند و بار دیگر تاکید کرد: دولت اجازه نخواهد داد ارتباط علمی آنها با سایر دانشگاه های دنیا قطع شود.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: در جلسه روز گذشته سران قوا مصوب شد یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به اشتغال اختصاص یابد.

جهانگیری یادآور شد: ایجاد مراکز رشد و فناوری اقدام بزرگی است و دولت از آن حمایت می کند تا با محدودیت اعتبار مواجه نشوند و دولت در حد توان تلاش خواهد کرد مشکلات دانشگاه ها مرتفع شود .

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։