فا

سیاست

دوشنبه, 26 شهریور 1397 10:05

رئیس روس اتم بر حمایت مجدد روسیه از برجام تأکید کرد

رئیس روس اتم در دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اعلام حمایت مجدد روسیه از برجام، بر تقویت همکاری‌های صلح‌‌آمیز هسته‌ای با جمهوری اسلامی تأکید کرد.

«آلیک» - علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در حاشیه کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، با الکسی لیخاچف رئیس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در این دیدار، صالحی از همکاری‌های رو به گسترش هسته‌ای صلح‌آمیز بین دو کشور قدردانی کرد.

وی در این ملاقات، به علاقمندی سازمان انرژی اتمی به همکاری‌های علمی، تحقیق و توسعه در زمینه انرژی هسته‌ای و کاربردهای صلح‌آمیز آن در حوزه‌های مختلف اشاره کرد که با استقبال طرف روسی مواجه شد.

همچنین طرفین به بررسی آخرین وضعیت واحدهای نیروگاه‌های جدید در حال ساخت پرداختند.

خاطرنشان می‌شود که پس از دو سال تمهیدات از قبیل طراحی، خاکبرداری و سایر اقدامات؛ عملیات احداث واحد دوم نیروگاه بوشهر در اواسط سال آتی میلادی آغاز می‌شود.

همچنین موضوع تولید ایزوتوپ‌های پایدار مورد استفاده در صنعت و پزشکی و بررسی زمینه ایجاد آزمایشگاه‌های مورد نیاز در این خصوص نیز مورد تبادل نظر طرفین قرار گرفت.

الکسی لیخاچف نیز ضمن تاکید مجدد حمایت کشورش از برجام، به سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به تهران اشاره کرد و با موفق توصیف کردن آن سفر، از تعمیق همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مختلف صنعت هسته‌ای استقبال کرد.

وی در این ملاقات بر آمادگی شرکت روس اتم برای همکاری‌های دوجانبه با سازمان انرژی اتمی ایران برای تولید راکتورهای با توان متوسط، به منظور تولید الکتریسته و آب شیرین تاکید کرد.

علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان به منظور شرکت در شصت و دومین کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته وارد وین شد.

این کنفرانس از امروز (دوشنبه) تا روز جمعه به مدت پنج روز با حضور مقامات کشورهای عضو در وین مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։